اسفند ۷, ۱۳۹۹

ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران آغاز به کار کرد

صبح امروز، اولین کنفرانس خبری ششمین جشنواره بازیای رایانه ای تهران با حضور متین ایزدی، دبیر جشنواره و هادی اسکندری، دبیر بخش فرهنگی جشنواره برگزار شد.

دبیر ششمین جشنواره بازیای رایانه ای تهران، در اول سخنان خود به ارائه آماری مربوط به دوره های قبلی پرداخت و گفت که در ۵ دوره قبلی، همه با همً ۵۴۱ اثر به دبیرخانه فرستاده شده که که بیشترین آمار ارسالی به دوره پنجم، با ۱۲۷ اثر تعلق داره. ً طی این رویدادها، بنیاد ملی بازیای رایانه ای با ۶۵ داور جور واجور همکاری داشته که رقم تشویق برانگیزی هستش.

مضاف بر این، طی جشنواره های قبلی، ۲۸۷ بازی ساز و پیشرفت دهنده در این رویدادها مشارکت داشتن که به گفته ایزدی، بیشتر از نصف جمعه بازی سازان فعال ایرونی رو تشکیل میدن.

یکی از مسائلی که همیشه مورد انتقاد قرار می گرفت، برگزاری جشنواره های بازیای رایانه ای تهران در فصل تابستون بود. اما حالا انگار بنیاد راه و روش خود رو در قبال تاریخ برگزاری ششمین دوره رو تغییر داده و برنامه داره جشنواره امسال رو در حال و هوایی زمستونی برگزار کنه.

ایزدی واسه اتخاذ این تصمیم، دو دلیل ارائه کرده. ایشون میگه که قبل از هر چیز، لازمه در جشنواره بازیای رایانه ای تهران – مثل هر مراسم اهدای جوایز بزرگ دیگری – تموم آثار و بازیای ویدیویی پیشرفته طی سال شمسی جمع آوری شده و بهترین عناوین سال از بین اونا انتخاب گردند. علاوه بر این، ایزدی توضیح میده که برگزاری اینجور اتفاقای در تابستون، فرصت فروش بازیا طی نیمه اول سال رو از بازی سازان میگیره.

متین ایزدی؛ دبیر ششمین جشنواره بازیای رایانه ای تهران

بخاطر این، اختتامیه ششمین جشنواره بازیای رایانه ای تهران روز پنجم اسفندماه سال جاری برگزار می شه تا بازی سازان بتونن از فرصت شش ماهه پیش رو، که فصل تعطیلی مدارس هم هستش، استفاده بهتری داشته باشن.

متین ایزدی در ادامه سخنان خود اضافه کرد که یکی از مهم ترین اقدامات در قبال جشنواره امسال، گسترش هرچه بیشتر اون در ابعاد ملیه. البته طی سالای گذشته، خیلی از آثار ارسالی به دبیرخانه، به شهرستانای جورواجور تعلق داشتن، اما بنیاد ملی بازیای رایانه ای می خواد ضمن ایجاد رابطه با مراکز ارشاد تموم استانا، اطلاع رسانی جشنواره در تموم استانا رو بیشتر از قبل بهتر کنه.

جالبه بدونین که تا به امروز، دبیران جشنواره بازیای رایانه ای تهران با ۳۱ مرکز ارشاد در در استانای جور واجور تماس حاصل کرده و تلاش داره به طور متمرکز، به همکاری با تموم اونا بپردازند. ایزدی باور داره که با در نظر گرفتن رابطه نزدیک مراکز ارشاد استانا با بازی سازان، شایدً طی جشنواره امسال تماشاگر ارسال بیشترین اندازه آثار در میان تموم دوران هستیم.

یکی از چند تا نکته مهم جشنواره امسال، معیارهاییه که واسه اهدای جوایز به بازیای ویدیویی در نظر گرفته شده. به گفته ایزدی، هشت ژانر اصلی که با استانداردهای بازی سازی و مراسمای اهدای جوایز بزرگ سازگاری دارن واسه حضور در بخش اصلی انتخاب شدن و تموم آثار ارسالی، در میان اونا دسته بندی می شن.

دبیر ششمین جشنواره بازیای رایانه ای تهران با اشاره به این که خیلی از بازیای ایرونی، فقط از ژانرهای خاص و بیشتر پسند پیروی می کنن، میگه دسته بندی براساس سبک در جشنواره دلیل می شه تا پیشرفت دهندگان با سبدهای خالی و ظرفیتای بازار گیم ایران بیشتر آشنا شده و در صدد پر کردن این چاله ها برآیند.

هادی اسکندری؛ دبیر فرهنگی ششمین جشنواره بازیای رایانه ای تهران

ایشون در ادامه هم اضافه کرد که بخش جوایز فرعی، شامل دستآوردهای جور واجور مانند بهترین دستآورد هنری و بهترین دستآورد داستان، بازم به قوت خود باقی هستن و در بخش سوم هم نگاهی خاص به بازی نامها انداخته می شه.

در مقام توضیح باید گفت که بخش بازی نامه، به داستانایی رابطه داره که از پتانسیل لازم واسه جای گرفتن تو یه بازی بهره مند هستن و لازمه به اونا مثل یه متن هنری نگاه شه. طبق روال سالای گذشته، داوری این بخش برعهده چهره های ادبی و سینمایی میشه و بهترین اثر براساس اندازه جذابیت انتخاب می شه.

پس از پایان سخنان متین ایزدی، هادی اسکندری به عنوان دبیر فرهنگی جشنواره، به صحبت درباره ابعاد فرهنگی ششمین جشنواره بازیای رایانه ای تهران پرداخت. اسکندری میگه در تموم دوره های جشنواره، نگاه فرهنگی به بازیای ویدیویی وجود داشته، ولی همیشه با جهت گیریای خاصی همراه بوده.

اما در ششمین دوره جشنواره، می تونیم منتظر اضافه شدن جایزه ای با عنوان «بهترین بازی با محتوای فرهنگی» باشیم که به تصویر کشیده شدن هرچه بیشتر کارکرد فرهنگی بازیا منجر می شه. با در نظر گرفتن سخنان ایشون، بازیایی از لیاقت بیشتری واسه دریافت این جایزه بهره مند هستن که بهترین کارکرد رو واسه ارتقای فرهنگ ایران اسلامی داشته باشن یا بعضی از هنجارها و ناهنجاری رو مورد تبیین یا انتقاد بذارن.

با پایان پیدا کردن سخنان دبیر فرهنگی جشنواره، متین ایزدی به صحبت درباره جوایز ششمین دوره پرداخت و گفت که مثل پارسال، میشه منتظر اهدای جوایز نقدی و عملیاتی به بازی سازان بود. منظور از جوایز عملیاتی، فعالیت هاییه که می تونه به شناخته شدن هرچه بیشتر تیمای بازی سازی و عناوین اونا منجر شه که از جمله اونا میشه به تبلیغات در سطح شهر یا قرارداد با نشریات خاص واسه معرفی بازیا اشاره کرد.

غزال زرین جشنواره بازیای رایانه ای تهران

ایزدی میگه که با در نظر گرفتن استقبال گسترده بازی سازان از این جوایز عملیاتی، امسال هم تماشاگر به کار گیری اونا هستیم و بخاطر این، تفاهمی با سایت آپارات به دست اومده تا بخشی اختصاصی در اختیار ویدیوی این بازیا قرار گیرد؛ چیزی که به نظر ایزدی، نتیجه به مراتب بهتری نسبت به معرفی بازی در کانالای کوچیک تلگرامی داره.

ایشون در ادامه تاکید می کنه که اینجور جوایزی، از قابلیتای بنیاد ملی بازیای رایانه ای واسه آسون کردن امر آشنایی مردم با بازیای ایرونی سواه و گذشته از اونا، بازم میشه منتظر پشتیبانی بنیاد واسه حضور در جشنواره ها و نمایشگاه های بین المللی بود.

همونجوریکه شایدً از پیش در جریان هستین، دامنه داوری طی جشنواره سال گذشته بسیار گسترده بود و بنیاد ملی بازیای رایانه ای جمعی از داوران ایرونی و خارجی رو گرد همدیگه آورده بود تا بررسی آثار به بهترین شکل انجام بشه. این سبک داوری، قراره امسال هم در جشنواره بازیای رایانه ای تهران استفاده بشه که مطمئناً باعث بهتر شدن همه جانبه بازیا و به دنبال اون، انتخاب شایسته ترین عناوین منجر می شه.

درست مثل دوره پنجم، روند داوری ششمین جشنواره بازیای رایانه ای تهران براساس سیستم امتیازدهی دنبال می شه و بنیاد ملی بازیای رایانه ای دوباره در تلاش بوده تا از شورایی کردن امر داوری دوری کنه. ایزدی باور داره که سیستم ارتقایافته امتیازدهی، دلیل می شه تا شفافیت بیشتری وجود داشته باشه و حتی نمایندگان بازی سازان می تونن جلسات داوری رو از نزدیک دنبال کنن تا بهترین آثار به دور از هرگونه جهت دهی خاصی انتخاب گردند.

مراسم اختتامیه جشنواره امسال، قراره دوباره در مرکز همایشای برج میلاد تهران برگزار شه و طی این مراسم چهار ساعته، می تونیم منتظر رویدادی مشابه مراسمای اهدای جوایز بین المللی باشیم که نه فقط بهترینای سال در اون انتخاب می شن، بلکه محتوای قابل قبولی هم واسه گیمرها تدارک دیده شده تا بیشتر از قبل با دستآوردهای صنعت بازی ایران آشنا شن.

در آخر باید اضافه کرد که بازی سازان از امروز، پانزدهم آذرماه الی پانزدهم دی ماه فرصت دارن تا آثار خود رو از راه سایت جشنواره واسه دبیرخانه ارسال کنن. پس از این، دسته بندی آثار از ۱۵ الی ۲۵ دی ماه صورت میگیره و تا اول اسفند، روند داوری تموم میشه.

همونطور که در اول مطلب بیان شد، اختتامیه جشنواره در روز پنجم اسفندماه امسال برگزار می شه و به گفته ایزدی، دیگه امسال تماشاگر ناهماهنگیایی که دلیل شد مراسم پارسال تا نیمه شب ادامه یافته و شکلی خسته کننده به خود بگیره نخوایم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *