صدا و سیما: فعلا نمی‌توانیم خاطی دستکاری آرای جشنواره جام جم را اعلام کنیم

نشست خبری معاونت سیما به خاطر اعلام برنامه های نوروز ۹۸ تلویزیون صبح شنبه (۱۸ اسفند ماه) در مرکز همایشای سازمان صداو سیما برگزار شد. اون در این نشست اعلام کرد که خود صدا و سیما اولین نهادی بوده که نسبت به تقلب در انتخابات برنامه جام جم عکس العمل نشون داده و بیشتر از همه نگران این آرا بوده. معاونت سیما هم اینکه تاکید کرد که در این پرونده فعلا یه متهم مشخص شده اما چون هنوز اتهامش اثبات نشده، نمیشه نامی از اون به میان برد؛ این اظهارات در حالی بیان می شن که وزیر ارتباطات اعلام کرده که متهم اصلی و گزارشات به صورت تموم و کمال به پلیس برگشت داده شده.

«مرتضی میرباقری» در این نشست ضمن تایید این موضوع که دستکاری و حرکتای خارجی موثر امر بوده، اعلام کرد که صدا و سیما از پلیس فتا خواسته تا موضوع رو بررسی کنن:

«وزارت ارتباطات میگه نظارت بر این شرکتا رو دوش بخش دیگه دولته. به محض اعلام دلایل این اتفاق، نام هر جایی که این تخلف در اون انجام شده رو اعلام می کنیم اما هنوز خطاکار مشخص رسماً معرفی نشده. البته یه متهم مشخص شده اما چون اتهام ایشون ثابت نشده نمی تونیم اعلام کنیم.»

عکس العمل باحال وزیر به گزارش منتشر شده در جام جم

ایشون هم اینکه گفت: «قانون تجارت در کشور هست که دولت بر اون ناظره و اگه تخلفی صورت بگیره این قانون اونو نشون میده. قبل از اینم بانک مرکزی در این مورد با وزارت ارتباطات مطلب رو مطرح کرده بود که یو اس اس دیا مشکل دارن؛ بین آقایون جهرمی و ولی الله سیف هم بحثایی در این باره سال گذشته درگرفته بود و آقای جهرمی گفت اونا می تونن امنیت این کدهای دستوری رو بسازن.»

جهرمی صبح ,پنج شنبه ۱۶ اسفند خبر از فرستان کلیه گزارشات به پلیس و معرفی کردن متهم داده.

بخاطر این روزنامه جام جم، وابسته به صدا و سیما هم در گزارشی مفصل مسئولیت ستاره مربعا رو بازم روی دوش وزیر جوون خونده و ادعا کرده که «محمد جواد آذری جهرمی» از زیر بار رفتن مسئولیت شونِه خالی می کنه. در این گزارش به صحبتای سرهنگ علی خوب نفس، رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا اشاره شده که مسئولیت نظارت بر این کدهای دستوری رو وزارت صمت خونده:

«نظارت بر شرکتای ارزش افزوده با در نظر گرفتن این که در مورد اپراتورهای گوشی موبایل هستن و مجوزهای مربوط هم به وسیله سازمان تنظیم مقررات صادر می شه، همون سازمان باید بر کارکرد اونا نظارت داشته باشه. این شرکتا، موجودیت حقوقی مستقلی هستن که از بستر گوشی موبایل، خدماتشون رو ارائه می کنن و متولی نظارت بر اونا هم سازمان تنظیمات مقررات وزارت ارتباطاته. ما کاره ای نیستیم، وزارت صمت ناظره.»

بعضی از رسانه ها با استناد به دخالت وزیر در ماجرای محدودیت کدهای USSD واسه تراکنشات بانکی، وزارتخانه ارتباطات رو متولی و مسئول این کدها می دونن.

گفتنیست قبل از اینم جهرمی مسئولیت کدهای USSD رو به نهادی جز وزارت ارتباطات در رابطه دونست و سازمان جام جم فقط دخالت جهرمی در سال گذشته در ماجرای محدودیت کردن کدهای USSD به وسیله بانک مرکزی رو موضوع ای می دونه که با استناد به اون مسئولیت نظارت روی این کدها رو متوجه وزارت ارتباطات می دونه. جام جم در گزارش خود با اشاره به دخالت جهرمی در سال گذشته مبنی بر جلوگیری از تصمیم بانک مرکزی واسه حذف بستر ناامن USSD  می نویسه:

«وزیر ارتباطات با وعده ارائه راهکارهایی واسه تأمین امنیت کدهای دستوری USSD، از توقف فعالیت این بستر به وسیله بانک مرکزی جلوگیری کرد. این سوال به وجود میاد اگه نظارت بر ستاره مربعا با وزارت ارتباطات نیس پس دلیل دخالت سال گذشته «داداش جواد» در این مورد چی بود؟»

کار به جایی رسیده که بعضی از کاندیداها رسما اعلام کردن که نمی خوان در این جشنواره شرکت کنن.

موضوع ای که این وسط هست اینست که بعضی گزارشات با استناد به این موضوع، نظارت بر USSDها رو وظیفه وزارت ارتباطات می دونن و کمتر کسی سراغ قانون و یا خود این شرکتا رفته تا واقعیت امر رو فهمیده باشه. اما اونطور که  جهرمی با روزنامه همشهری مصاحبه کرده؛ مجوزها و نظارت بر دوش نهاد دیگه ایه:

«ما ولایت بر چیزی داریم که مجوزش رو دادیم اما جایی که ما مجوزی براش نداده ایم، در بخش وظایف ما نیس. این درخواستی که از ما شده که از دید فنی روند ماجرا رو شناسایی کنیم که ما اونو دقیق و فنی انجام می دیم. شاکی قاعدتا صدا و سیما باید باشه و باید شکایت بکنه. پلیس و دستگاه قضایی هم مسئول رسیدگی هستن.»