ضرورت و اهمیت

دانلود پایان نامه

171
تشریع جهاد
اهداف جهاد
مؤمنان سست ایمان و جهاد
هجرت
نموداربخش 2-1-9 ؛ نقاط تلاقی خطوط فرعی

2-1-9- بررسی خط ارتباطی نهم«جهاد و هجرت»
آیاتی که مربوط به این موضوع می باشند عبارتند از ( 71-72-73-74-75-76-77-78-81-83-84-95-96-97-98-99-100-) که خود به 4 دسته اصلی تقسیم می شوند؛ تشریع جهاد ، اهداف جهاد، مومنان سست ایمان و جهاد، هجرت.
2-1-9-1- تشریع جهاد
اهمیت جهاد در راه خداوند، برای حفظ دین و شرف اسلامی به اندازه ای است که درآیه 71 سوره خداوند این حکم شرعی و واجب را اعلام و به همه مومنان دستور می دهد آمادگى خود را در برابر دشمن حفظ کنند و در دسته‏هاى متعدد یا به صورت دسته واحد،طبق شرایط موجود به سوى دشمن حرکت نمایند (یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَکُمْ فَانْفِرُوا ثُباتٍ أَوِ انْفِرُوا جَمِیعاً ).
در آیه 74 نیز تاکید شده است آنها که زندگى دنیا را به آخرت فروخته‏اند باید در راه خدا پیکار کنند و این امری ضروری و مهم در دین اسلام است (فَلْیُقاتِلْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ الَّذِینَ یَشْرُونَ الْحَیاهَ الدُّنْیا بِالْآخِرَه…). آیه 75 (وَ ما لَکُمْ لا تُقاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساء…) نیز مومنان را بر اساس تحریک عواطف انسانى دعوت به سوى جهاد مى‏کند، اینکه چرا آنها در راه خدا و در راه مردان و زنان و کودکان مظلوم و بى‏دفاعى که در چنگال ستمگران گرفتار شده‏اند مبارزه نمى‏کنند آیا عواطف انسانیشان اجازه مى‏دهد که خاموش باشند و این صحنه‏هاى رقت بار را تماشا کنند.
درارتباط با ضرورت و اهمیت جهاد در راه خدا، آیه 84 دستور فوق العاده‏اى به پیامبر6داده و ایشان را موظف کرده به تنهایى در برابر دشمن بایستد، حتى اگر هیچکس همراه او گام به میدان نگذارد (فَقاتِلْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ لا تُکَلَّفُ إِلاَّ نَفْسَکَ وَ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِینَ عَسَى اللَّهُ أَنْ یَکُفَّ بَأْسَ الَّذِینَ کَفَرُوا).
2-1-9-2- اهداف جهاد
2-1-9-2-1- از بین بردن مظاهر ظلم و ستم
آیه 76 به مومنان مجاهد در راه خدا دستور می دهد که با یاران شیطان پیکار کنند، نقشه های شوم آنان را نابود، هر چه مظهر ظلم و ستم است را ویران کنند و در این راه از آنها وحشت نداشته باشند زیرا طاغوت و قدرتهاى طغیانگر و ظالم هر چند به ظاهر بزرگ و قوى جلوه کنند، اما از درون، زبون و ناتوانند، قدرتهایشان سست و ضعیف، و متکى به نیروهاى شیطان است ( الَّذِینَ آمَنُوا یُقاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ الَّذِینَ کَفَرُوا یُقاتِلُونَ فِی سَبِیلِ الطَّاغُوتِ فَقاتِلُوا أَوْلِیاءَ الشَّیْطانِ إِنَّ کَیْدَ الشَّیْطانِ کانَ ضَعِیفاً).
2-1-9-2-2- نجات ستم دیدگان
آیه 75 (…وَ الْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ الْوِلْدانِ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنا أَخْرِجْنا مِنْ هذِهِ الْقَرْیَهِ الظَّالِمِ أَهْلُها وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ وَلِیًّا وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ نَصِیراً ) هدف از جهاد را نجات مردان و زنان و کودکان مظلوم و بى‏دفاعى می داند که در چنگال ستمگران گرفتار شده‏اند، پیوسته از خداى خود تقاضا مى‏کنند که ولى و سرپرستى براى حمایت آنها بفرستد و و یار و یاورى براى نجات آنها برانگیزد.
2-1-9-2-3- بهره مندی از اجر عظیم
خداوند در آیه 74 (…وَ مَنْ یُقاتِلْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیُقْتَلْ أَوْ یَغْلِبْ فَسَوْفَ نُؤْتِیهِ أَجْراً عَظِیماً) به مجاهدان در راه خود وعده داده که شهید ‏شوند و یا دشمن را در هم مى‏کوبند و برآنها پیروز ‏گردند، در هر صورت پاداش بزرگى خواهد داد.
در ارتباط با این موضوع در آیه 95 نیزخداوند تاکید دارد مجاهدانى که با مال و جان خود در راهش پیکار مى‏کنند از اجر عظیمی بهره مند می گرداند (…وَ فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدِینَ عَلَى الْقاعِدِینَ أَجْراً عَظِیماً). آیه 96 این اجر عظیم را تفسیر و درجات مهمى از طرف خداوند و آمرزش و رحمت الهی بیان می کند (دَرَجاتٍ مِنْهُ وَ مَغْفِرَهً وَ رَحْمَهً).
2-1-9-3- مومنان سست ایمان و جهاد
2-1-9-3-1- اعتراض برفرمان جهاد

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.