فخرالدین اسعد گرگانی

دانلود پایان نامه

امروزه شاهد فعالیت بنیادها و کانون های مختلف سینمایی در نقاط مختلف شهر می باشیم. با احداث این چنین مجموعه سینمایی می توان امکاناتی جهت تجمع فعالیت های مختلف سینمایی فراهم آورده تا علاوه بر تمرکز مکانی، امکان تبادل راحت تر اطلاعات و ایجاد رابطه بین سطوح مختلف فعالیت های سینمایی به وجود آورد.
1-3-5- فعالیت بخشی به اوقات فراغت جوانان
مجموعه سینمایی مورد نظر می تواند عامل مناسبی جهت تفریح و پر نمودن اوقات فراغت جوانان در این رسانه فرهنگی باشد. این رسانه علاوه بر دارا بودن تأثیرات فرهنگی که با برنامه ریزی درست مسئولان این بخش امکان پذیر است، قابلیت تأثیر گذاری عمیقی در اقشار مختلف جامعه و سطوح مختلف فرهنگی دارد. این کانون به دلیل تنوع برنامه ها و پتانسیل بالای مکانی توانایی جذب بالای مخاطب را به همراه دارد.
1-3-6- تمرکز و اهمیت بخشی به فعالیت های سینمایی
تمرکز فعالیت های مختلف سینمایی در قالب مکانی خاص می تواند اهمیت بسزایی در توجه و رشد این رسانه جامع به دنبال داشته باشد. ساخت چنین مجموعه ای موجب توجه هر چه بیشتر به این مقوله فرهنگی می شود و رشد کیفی و کمی آن را به همراه خواهد داشت.
1-3-7- برگزاری جشنواره وآئین های قومی، محلی
وجود فرهنگ های مختلف و غنی در استان گلستان از قبیل فارس، کتولی، ترکمن، کرد و مهاجران استان لر، سیستانی، بلوچ، شاهرودی و غیره و وجود مفاخری همچون فخرالدین اسعد گرگانی، لامعی نیاز به فضا و مکانی برای به نمایش کشیدن فرهنگ های این اقوام دارد و بهترین فضا برای به نمایش این فرهنگ ها، مجموعه فرهنگی سینمایی است.
1-3-8- الگوسازی برای استفاده از معماری سبز
هدف کلی معماری سبز کاهش آسیب بر محیط و منابع انرژی و طبیعت است، یعنی ساختمانی که کمترین ناسازگاری و مغایرت را با محیط طبیعی پیرامون خود و در پهنه وسیع تر با منطقه و جهان دارد. بنابراین معماری سبز ترکیبی چند ارزشی در بر دارد: زیبا شناسی، محیط، اجتماع، سیاست و به عبارتی طراحی و ساختمان سازی هماهنگ با محیط.
1-4- پیشینه پژوهش
نمایش در طول تاریخ جهان از زمان جشن ها باستانی و رویا رویی گلادیاتورها و نبرد آنها تا پای مرگ آنان تا دنیای سینمای امروزی همواره پا به پای انسان در حال پیشرفت است. تاریخ سینما را می توان به پیش از این و بعد از آن تقسیم کرد:
دوران پیش از سینما: نمایش و رقص مولفه های مشترک بسیاری با فیلم داشت، از قبیل متن نمایش، نور پردازی، طراحی لباس، تولید، کارگردانی، بازیگری، بینندگی، مستمعین و درجه بندی. سابقه دو هنر فوق به هزاران سال پیش می رسد.
تولد سینما: در سال 1878 میلادی ادوارد مایبریج موفق به عکس برداری پشت سر هم از اسبی شد. این عکس ها توسط 24 دوربین پشت سر هم گرفته شد. فیلم بعدی که به این سبک ساخته شد در 14 اکتبر 1888 میلادی به وسیله لویس پرنس منظره «باغ روندهای» بود.
گرین در 21 ژوئن 1989 میلادی حق امتیازی به شماره 10131 برای دوربین کرونوفوتوگرافیک خود گرفت. دوربین او قادر به عکس برداری 10 عکس بر روی فیلم سلولوید سوراخ دار بوده است. گرین در سال 1890 میلادی مکانی را برای نمایش تهیه کرد اما سرعت پایین عکس ها باعث عدم توجه شد. در سال 1885 میلادی آگوست و لوی لومیر دستگاه سینماتوگراف را اختراع کردند. یک دستگاه قابل حمل که سه قطعه دوربین، چاپگر و پروژکتور را یک جا داشت. آنها با فیلم واقع گرایانه خود به اصلی ترین تولید کنندگان اروپا تبدیل شدند. فیلم موشن پیکچر در اروپا متعلق به ماکس و امیل اسکلادانوسکی بود. آنها با دستگاه آپاراتوس شان به نام بایوسکوپ که یک دستگاه بدون لرزش بود توانستند از 1 تا 31 نوامبر 1985 میلادی این فیلم را اکران کنند.
1-4-1- پیشینه پژوهش در سطح ملی
در حال حاضر در سطح کشور چنین مرکزی منسجم جهت ارائه خدمات مختلف سینمایی و فرهنگی تفریحی با رویکرد معماری سبز وجود ندارد. در سال های اخیر چند مجتمع سینمایی از جمله سینما آزادی با 5 سالن سینما، پردیس ملت با 4 سالن، اریکه ایرانیان با 4 سالن ایجاد شده اند که به طور قابل توجهی به ظرفیت سینماهای تهران افزوده است. شهر گرگان دارای 2 سینما می باشد که هر کدام 2 سالن برای پخش فیلم دارند.
اما آنچه که حائز اهمیت می باشد این است که در حال حاضر برای برگزاری جشنواره ها در سطح کشور مجموعه منسجم وجود ندارد و مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره های مختلف در نقاط مختلفی برگزار می گردد و مدیریت جشنواره ها نیز در نقاط مختلف شهر تهران و سایر شهرستان ها متمرکز است.
1-4-2- پیشینه پژوهش در سطح بین المللی
با آنکه کشور ما از وجود چنین مرکزی محروم است، اما در بسیاری از کشورهای دنیا مجموعه های مشابهی وجود دارند که شاید مهم ترین آنها، کاخ جشنواره کن در شهر کن فرانسه باشد. جشنواره کن که معتبرترین جشنواره سینمایی دنیا محسوب می شود، دارای محلی مخصوص به خود می باشد که مدیریت برگزاری جشنواره در این محل قرار دارد. کاخ جشنواره کن دارای سالنی مخصوص جهت توزیع جوایز و معرفی سینماگران برگزیده دنیا می باشد. سالنی که سینماگران حرفه ای دنیا تلاش فراوانی برای رسیدن به آن و مطرح شدن در آن دارند. این جشنواره پس از مسابقات المپیک دومین سوژه خبرساز دنیا بوده و مردم ایران شاهد درخشش کارگردانان ایرانی در این عرصه و در زمینه های مختلف بوده اند.
علاوه بر کاخ جشنواره کن، در جهان مراکز مختلف دیگری جهت برگزاری جشنواره ها وجود دارد. محل برگزاری جشنواره فیلم اسکار در آمریکا و دیگر مراکز پراکنده شده در جهان امروز مصادیق بارز این مدعا هستند. علاوه بر این چنانچه بخواهیم موضوع را از دید مجتمع سینمایی بنگریم شاید درسطح بین المللی و تقریباً در همه کشورهای توسعه یافته چنین مجتمع هایی به وفور یافت شود که در ایران به دو یا سه مجتمع تازه تأسیس آن هم فقط در تهران محدود می شود.
1-5- نتیجه گیری
رشد فزاینده کمی و کیفی سینمای ایران پس از انقلاب بسیار چشمگیر بوده است. این در حالی است که جشنواره فیلم فجر در ساخت فیلم های سینمایی همواره روند خود را طی کرده و در راه اعتلا بخشی به فرهنگ و سینمای ایران تأثیرات فراوانی گزارده است. از طرف دیگر پس از دوره انقلاب که بسیاری از سینماهای آتش گرفته در دوران انقلاب بازسازی و احیاء شدند، تقریباً هیچ بنای سینمای دیگری ساخته نشد و یا از شمار انگشتان فراتر نرفت. امروزه ساخت مجتمع های سینمایی در کشورهای پیشرفته دنیا امری معمول و متداول است. این مجتمع ها که اقدام به اکران فیلم های متفاوت در فاصله زمانی کمی می کنند، قابلیت پاسخ دهی به نیاز اقشار مختلف فرهنگی در قالب اکران فیلم را دارند. این گونه مجتمع های سینمایی علاوه بر اکران فیلم های مختلف در سالن های خود اغلب دارای فضاهای مختلف تفریحی و فرهنگی هستند.
از طرف دیگر مطرح نمودن مجموعه فرهنگی سینمایی با قابلیت چند عملکردی می تواند باعث پویایی هر روزه مجموعه باشد. چنانچه مجموعه فرهنگی سینمایی در محلی به تنهایی ساخته شود، همواره با یک ساختمان خالی و بی روح مواجه هستیم که ممکن است سالانه در چند روز محدود فعالیت داشته باشد. از سوی دیگر شور و هیجان مدت برگزاری جشنواره و دوخته شدن چشم ها به سالن اصلی در نهایت، جذابیت هر چه بیشتر بنا را به دنبال دارد. از نتایج مباحث مطرح شده چنین بر می آید که دو هدف عمده در طراحی این مجموعه به طور جداگانه دنبال می شود.
1-5-1- طراحی یک مجموعه با عنوان مجتمع سینمایی و سینمای تجاری

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.