فضاهای عمومی

دانلود پایان نامه

تفریح(سینما،تئاتر،پارک،رستوران)
سرزدن به آشناها و فامیل‏ها و گاهی هم تفریحی و ورزشی به باشگاه می آیم(مورد شماره 14، 43 ساله خانه‌دار).
میهمانی
برای مسجد رفتن(مورد شماره 22، 55 ساله کارمند).
رفتن به مسجد و اماکن مذهبی
زنان به دلایل مختلف وارد حوزه عمومی می‌شوند. برخی زنان به صورت دائمی و مرتب از فضای عمومی استفاده می‌کنند مانند زنان شاغل، برخی زن‌ها نیز به صورت موقتی و غیر دائمی از فضاهای عمومی استفاده می‌کنند مانند زن‌هایی که برای خروج از انزوا و پرسه‌زنی و یا انجام کارهای خاصی بیرون می‌روند. شاید بتوان گفت که در مقایسه با مردان، زنان کمتر پرسه گردی می‌کنند، البته در میان دختران جوان مجرد و بیکار موضوع کمی متفاوت است. آن‌ها ممکن است بیشتر وقت را برای معاشرت با دوستان خود در فضاهای عمومی سپری کنند.
به طور مثال خانم 28 ساله هنرمند، مجرد در خصوص دلایل خروج از منزل توضیح می‌دهد: برای دانشگاه چون دروسمان خیلی سنگین است و کارگاهیست اکثر اوقات کارگاه هستم و بقیه وقتها هم دارم وسایل کارگاهم را تهیه می کنم و یا بعضی بعد از ظهرها که خیلی خسته باشم با دوستانم می‌گذرانم(مورد شماره38).
مهمترین دلیلی که زن‌ها برای حضور دائمی در فضای عمومی مطرح می‌کنند رفتن به محل کار و اشتغالشان است. این زنان اکثرا جوان هستند و تحصیلاتی نیز دارند. البته زنانی که سن و سالی از آن‌ها گذشته باشد و برای اشتغال مرتب به بیرون از منزل می‌روند نیز وجود داشتند ولی تعدادشان نسبتا کمتر است. اکثر این زنان برای رفت و آمد مسیر خاصی را بر‌ می‌گزینند.
به طور مثال خانم 23 ساله ماما، چادری بودن آرایش توضیح می‌دهد: بیرون کلا برای دانشگاه و بیمارستان بیرون می‌آمدم. الان برای دیدن مادرشوهرم برای خرید کتاب. همیشه هم از مسیر توپخانه (میدان امام) با مترو می‌روم و می‌آیم(مورد شماره41)‌.
برخی زن‌ها به خاطر خروج از انزوای منزل به بیرون می‌روند. این کار معمولاً بدون برنامه است و برای آنکه حال و هوایی عوض کنند از یکنواختی خانه خلاص شده تنوعی ایجاد کنند از خانه خارج می‌شوند. هرچند تعداد این زنان کم است ولی بیشتر در بین دختران جوان فاقد شغل، زنان خانه‌‌دار فاقد فرزند رواج بیشتری دارد.
به طول مثال خانم 18 ساله خانه‌دار، مانتویی با آرایش غلیظ توضیح می‌دهد که: غیر از باشگاه ورزشی که هفته ای دو روز می آیم روزهای دیگر به بهآن‌های می زنم بیرون شاید خرید لوازم آرایش و.. به‏خانه خواهرم می‏روم(مورد شماره 12).
معمولاً زن‌هایی که مسئولیت مادری را به عهده دارند حتی اگر خانه‌دار هم باشند با هدف از خانه خارج می‌شوند و کمتر پیش می‌آید که بی‌هدف بیرون بروند. کارهایی مثل خرید منزل، دکتر رفتن، انجام امور مربوط به بچه‌ها و غیره دلایل آن‌ها را برای خروج از منزل تشکیل می‌دهد. در واقع مسئولیت مادری خود منجر به یک نوع محافظه‌کاری خاص و یا مصلحت‌اندیشی خاص در زنان می‌شود.
مثلا خانم 43 ساله خانه‌دار چادری بدون آرایش در این باره می‌گوید: اصلاً پیش نیامده که همینجوری بی‌برنامه بیرون بروم. حتما برای انجام کاری از منزل خارج می‌شوم. انقدر در خانه کار هست که اصلاً وقت نمی‌کنم برای خودم هم وقت بگذارم‌. معمولاً دخترم را به مدرسه می برم خرید های خانه را انجام می دهم سرکشی به مادر و خواهرم و.. کلاس هم می رفتم ولی الان وقت نمی‌کنم و نمی روم(مورد شماره 43)
به طول کلی می‌توان به حضور زنان در بیرون از منزل را به شرح ذیل دسته‌بندی کرد:
جدول شماره 25. اشکال حضور در بیرون از منزل
شکل‌های حضور در بیرون از منزل
توضیح
تیپ افراد
به شکل هدفمند
برای انجام کاری خاص و با برنامه از منزل خارج می‌شوند.
زنان خانه‌دار دارای فرزند، زنان شاغل و پر مشغله، سنین بالاتر

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.