اسفند ۱۸, ۱۳۹۹

محمود واعظی: ارتباطات کل کشور در صورت عدم پرداخت بدهی مخابرات قطع می شود

به گفته وزیر ارتباطات، اگه مخابرات بدهیای خود به شرکت زیرساخت رو پرداخت نکنه، امکان تسویه بدهیای بین المللی این سازمان به خاطر خرید پهنای باند جفت و جور نمیشه و در نتیجه ارتباطات کل کشور قطع می شه.

محمود واعظی این سخنان رو در حاشیه همایش خدمات عمومی مخابرات دهاتی اعلام داشت که امروز برگزار گردید. واسه اطلاع از جزئیات این خبر با سایت ما همراه باشین.

به نقل از خبرگزاری مهر، ایشون در مورد اختلافات گذشته دولت با شرکت مخابرات ایران، گفت: سال گذشته به دلیل اجرای طرح برابر سازی کدهای مخابراتی، اندازه آبونمان تلفن ثابت از ۳۳ تومن به ۹۰۰ تومن زیاد شد تا مخابرات ضرر نکنه اما تعرفه تلفن ثابت بین استانی کاهش محسوسی داشت. با این وجود پیش بینی شده بود که درآمد شرکت مخابرات ایران ۲۲ تا ۲۵ درصد زیاد شه.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: اینکه امروز مخابرات با مشکل مالی روبرو شدن، ارتباطی به تعرفه های مخابراتی نداره و این شرکت باید بدونه که با سیستمای قدیمی نمی تونه سرویس خوبی به مردم ارائه دهد.

ایشون گفت: اگه ما مطمئن باشیم که مخابرات پولی که از مردم میگیره رو تبدیل به پیشرفت و خدمات می کنه، موضوع تغییر تعرفه های مخابراتی رو در کمیسیون تنظیم مقررات بررسی می کنیم.

تغییر بی دلیل تعرفه ها ممنوعه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به درخواست مخابرات واسه تغییر تعرفه های مخابراتی، گفت: با وجود اینکه بدون اجازه دولت و بدون داشتن دلیل آوردن قوی، نمی تونیم از افزایش تعرفه ها دفاع کنیم، اما اگه مخابرات بسته پیشرفت ای خود رو با دلیل و دلیل آوردن ارائه دهد، امکان بازنگری در اندازه خدمات مخابراتی هست.

واعظی گفت: ضرر درآمدی فقط با اصلاح ساختاری تبدیل به سود می شه و مخابرات نباید مخارج دستگاه عریض و طویل خود رو از مردم دریافت کنه.

قطع ارتباطات کشور در صورت نبود پرداخت بدهی مخابرات

ایشون در مورد بدهی شرکت مخابرات به شرکت ارتباطات زیرساخت، گفت: مخابرات واسه خرید پهنای باند اینترنت، ۴۰۰ میلیارد تومن به شرکت زیرساخت بدهکاره و شرکت ارتباطات زیرساخت هم باید واسه خرید پهنای باند بین الملل به اپراتورهای بین المللی همین مقدار پول رو پرداخت کنه.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: شرکت ارتباطات زیرساخت باید طلب خود رو از بدهیای مخابرات بپردازه و اگه مخابرات این بدهی رو پرداخت نکنه، رابطه کل کشور قطع می شه و این موضوع به ضرر همه مردم می شه.

واعظی گفت: ما با برگشت تعرفه ها به حالت قبل از هم کدسازی مخابرات موافقیم و اگه مخابرات این پیشنهاد رو به صورت نوشته شده به ما ارائه دهد، این پیشنهاد رو قبول می کنیم.

ایشون در جواب به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر کیفیت ناجور خدمات اینترنتی در کشور، گفت: نظارت کاملی در فعالیت شرکتای اینترنتی صورت میگیره و ما معتقدیم که شرکتای اینترنتی کم فروشی نمی کنن.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نباید تخلف معدود شرکتای اینترنتی رو به کل شرکتا گسترش بدیم، گفت: در مورد کیفیت خدمات اینترنت، مطالبات مردم بالا رفته.

واعظی ادامه داد: در اول دولت یازدهم سه میلیون کاربر ADSL در کشور داشتیم و الان این تعداد به بیشتر از ۱۰ میلیون نفر رسیده. هم اینکه در اول دولت تنها ۲۰۰ هزار نفر از اینترنت موبایل استفاده می کردن و الان بیشتر از ۱۰ میلیون نفر کاربر اینترنت موبایل هستن که این یه تغییر بزرگ در مدت زمان کوتاه هستش.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه کاربران اینترنت باید انتظارشون از سرعت و کیفیت این خدمات در حد قراردادشون باشه، در مورد اندازه خدمات اینترنت هم به مهر گفت: سال گذشته اندازه اینترنت ۲۵ درصد کم شد و در مورد بسته های اینترنت موبایل هم به بیشتر از یه دهم قیمت قبلی رسیدیم. همه این موضوعات علاوه بر افزایش پهنای باند می تونه به سرویس دهی بهتر در این بخش برسه. به گفته ایشون الان ظرفیت پهنای باند اینترنت ۲۴۰۰ گیگابیت در ثانیه س که تا آخر سال به ۴۰۰۰ گیگابیت می رسه.

اجرایی شدن طرح جابجایی اپراتورهای موبایل

ایشون با اشاره به برنامه های این وزارتخانه واسه تغییر در بخش گوشی موبایل و تلفن ثابت، گفت: در بخش ارتباطات ثابت به شرکتای جدیدی پروانه فعالیت میدیم و در مورد گوشی موبایل هم از سال آینده آیین نامه ای رو اجرایی می کنیم که به مردم اجازه میده سالی دو بار با حفظ شماره خود، اپراتورشان رو تعویض کنن.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آزمایش این وزارتخانه از وضعیت اپراتورهای گوشی موبایل هم گفت: اپراتورهای موبایل همه عاملای مورد توجه در آزمایش رو به دست نیاورده ان و چیزی که در مورد آزمایشا عنوان شده، مطلوب ما نبوده.

واعظی گفت: وقتی میشه یه اپراتور رو برتر گفت که به رقم مورد نظر در آزمایش رسیده باشه، اما بررسی اپراتورهای موبایل نشون داد که اونا با شاخصای در نظر گرفته از طرف ما فاصله بسیاری دارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *