دی ۳۰, ۱۳۹۹

مراحل واکنش جنسی طبیعی

۱) مرحله پیدایش انگیزه :

مرحله انگیزه با تحریک روانی، تخیل و تجسم وجود موضوع مطبوع و دلخواه یا ترکیبی از هر دو بوجود میاد که علائم اون در مرد با نعوظ و در زن با لیز و مرطوب شدن مهبل که با فاصله ای در حدود ۱۰ ثانیه پس از تحریک بوجود میاد . کلیتوریس سفت و متورم می شه. نوک پستانها در هر دو جنس راست می شه لبهای کوچیک و بزرگ آلت تناسلی زن کلفت تر می شه . این مرحله از چند دقیقه تا چند ساعت زمان میبره (همون منبع، ۱۳۷۷، ص ۸۷).

۲) مرحله پلاتو :

با ادامۀ پیدا کردن تحریک، در مرحله ارگاسمی انضباط مشخص اتفاق میفته، کلیتوریس بالاتر قرار می گیرد و به آسونی قابل لمس نیس حجم پستانها در زن زیاد می شه و همینطور آلت مرد سفت و متورم می شه در مهبل تغییرات خاص ایجاد و لبهای کوچیک پهن تر می شه. یه سری انقباضات غیر ارادی درگروهی از عضلات میفته. این مرحله بین ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه نوسانه (همون منبع، ۱۳۷۷، ص ۹۲).

۳) مرحله ارگاسم :

این مرحله یعنی بالاترین درجه لذت جنس و خلاص شدن تنشهای جنسی ارگاسم در مرد با احساس ذهنی غیر دوری بودن انزال شروع شده و با دفع پایان پیدا میکنه؛ اما ارگاسم در زن با انقباض غیر ارادی در محوطۀ ارگاسمی مبهل مشخص می شه. همین طور در رحم انقباضهای تنابنیک از پایین به سمت گردن می گیرد. ارگاسم، با چند اسپاسم پروستات مجراهای ترشح بیضه کیسه های منی و مجرای ادرار همراه س. در هر دو جنس انقباض اسفنکتر خارجی و داخلی مقعد پیدا می شه (همون منبع، ۱۳۷۷، ص ۱۰۳).

انقباضای به فاصلۀ ۱۸ ثانیه روی می دهد. تغییرات دیگری چون حرکات غیر ارادی و ارادی عضلانی، زیاد شدن فشارخون، تعداد ضربان قلب، روی می دهد. پس از ارگاسم مرد تا یه مدت ارگاسم دیگری نداره، (ناگذاری) اما یه زن می تونه ارگاسمای زیاد و پشت سر هم داشته باشه.

۴) مرحله فرونشینی :

برگشت بدن به حالت سکون اولیه، احساس آرامش، خوشی، دفع، کنشهای عضلانی از مشخصات این مرحله اســت با ظهور ارگاسم این مرحله سریع روی می هد (همون منبع ۱۳۷۷، ص ۱۰۶).

ارگاسم زنونه :

ارگاسم زنونه یعنی بالاترین درجه لذت جنسی در خلاص شدن تنشهای جنسی، یعنی، ارگاسم یه تجربه­ی  روانی – فیزیولوژیکیه که درزمینه ای با اثرات روانی بروز پیدا می کنه. حادثه کوتاهی که در جواب به محرکهای جنسی رخ می دهد (همون منبع، ۱۳۷۷، ص ۱۳۵).

از دیدگاه روان شناسی، ارگاسم درک ذهنی بالاترین درجه عکس العمل فیزیکی نسبت به محرکهای جنسیه؛ و عقیده بر اینه که دورۀ عکس العمل جنسی آدم از نیازها و با منشأ بیولوژیکی رفتار سرچشمه می گیرد.

شروع فیزیولوژیکی ارگاسم با انقباضهای اعضای هدف مشخص می شه. موقع ارگاسم ظاهر چین و شکنج در صورت زن، عمل خاصی رو در سرتاسر بدن اون نشون می دهد.

ارگاسم با یه احساس توقف شروع می شه، این احساس از یه حالت ملایم به حالت شوک می رسد. با جلو رفتن حالت ارگاسمی، احساس گرما، اول در ناحیه لگن شکل می گیرد و در آخرً در سرتاسر بدن جلو رفتن می کنه(همون منبع، ۱۳۷۷، ص ۱۳۸).

 

دفعات مقاربت و سازگاری جنسی :

اختلافات شدید در انگیزه جنسی مرد و زن ممکنه اصل نبود هماهنگی و اشکال جنسی شه و واسه اینکه به راه شایسته ای یکی بودن انجام گیرد حس تفاهم و همدردی لازمه.

از طرف دیگه نباید دفعات مقاربت فقط باب میل شوهر باشه، بلکه باید با آمادگی و عکس العمل زن هم مطابقت داشته باشه. شوهر اصلا نباید وقتی که زنش به دلایلی از مقاربت دوری می ورزد، اون رو مجبور کنه، بلکه بایدکوشش کرد تا موقعی رو انتخاب کندکه زن لذت بیشتری رو ببره. هم اینکه شوهر نباید همیشه رول شروع کننده رو بازی کنه. اگه زن بعضی وقتادر روابط جنسی قدم اول رو برداره خیلی لذت بخش تر میشه (همون منبع، ۱۳۶۸، ص ۳۶).

زن و مردی که از جهات دیگه به طور کامل ًیکی بودن داشته و اعلام محبت و همدردی بیشتری نسبت به همدیگه دارن، در تطبیق زمان و دفعات مقاربت، جهت ایجاد هماهنگی و لقاح دو جانبه اشکالی نخواد داشت. باید اون ها به طور کاملً در بیان امیال و احساسات خود به همدیگه علنی باشن (همون منبع، ۱۳۶۸، ص ۵۴).
محبت

واسه این مسئله (دفعات مقاربت) اختلاف نظریه های زیادی هست، ولی تنها چیزی که به عنوان اصل می توان در نظر گرفت اینه که تغذیه، استراحت، شرایط جسمی، فشار روحی و … در تعداد دفعات رابطه زناشویی اثر زیادی داره. کسائی که دارای سوء تغذیه یا ناراحتیای روانی هستن در اون ها روندکاهش نشون داده می شه. دفعات مقاربت در زن و شوهر از یه بار در هفته تا ۵ روز در هفته دیده می شه. اگه زن و شوهر جوون از شرایط سالم برخوردارد باشن، ممکنه هر روز هفته آمیزش داشته باشن. ولی اگه سن زن و شوهر بالا باشه یا عوامل دیگری مانع بروز احساسات جنسی شه این رقم از یه یا دو بار در هفته تجاوز نمیکنه (حکمت پور، ۱۳۷۷، ص ۱۳۰).

زناشویی

واسه اینکه زن و شوهر بتونه تعداد دفعات مقاربت رو تنظیم و هماهنگی لازم رو در خود بوجود بیارن، لازمه که با همدیگه تفاهم داشته باشن. ممکنه زنها در اول امر زناشویی کلیه قدرت جنسی خود رو به نمایش نذارن و این میل در اون ها کم کم ظهور کنه، پس تا هماهنگ شدن زن در کار میل جنسی تعداد دفعات مقاربت رو نمی توان تحتِ کنترل گرفت.

باید بدونیم که میل جنسی زن در طول، یا در قبل از قاعدگی و بعد از اون تغییر می کنه. با شناخت این روزا می توان روابط زناشویی رو با این مواقع تطبیق داد (همون منبع، ۱۳۷۷، ص ۱۳۵).

۲-۵-۴- ریتم میل جنسی در زنان :

شدت میل جنسی در زنان دارای ریتم هست. تحقیقات الیس استویس، داوید و بقیه نشون می دهد که درزمان یه ماه میل جنسی زن نوسان داره، تحقیقات اون ها نشون داده که :

خیلی از زنها اعلام می کنن که تمایل جنسی اون ها یک یا چند روز قبل از قاعدگی و یا بدون این دست اون دست کردن بعد از شروع قاعدگی زیاد می شه. با اینکه در حالت دوم ممکنه به خاطر این باشه که در زمان قاعدگی از این بهره مند می شه. استوپس میگه که این میل در وسط هم شدید می شه.

مطمئنا در این دایره اختلاف در میل افراد، زیاد هست؛ و هر فرد ریتم مخصوص خودشو داره و می تونه بهتر تشخیص بده (اخوان، ۱۳۶۸، ص ۳۶).

۲-۵-۶- ریتم میل جنسی در مردان :

در بعضی از شکل های جور واجور حیوانات، جنس نر هم مانند ماده ریتم مخصوص داره در این جوری موجودات جنس نر اصلا اسپرم تولید نمی کنه مگه در مورد معینی در سال و همین موقعه که فعالیت جنسی اون ها زیاده. در موجودات عالی، جنس نر برخلاف جنس ماده در تموم ایام اسپرم ساخته و درنتیجه میتونه در هر موقع جنس ماده رو آبستن کنه؛ و میل و فعالیت جنسی، اون ها هیچ گونه ارتباطی با تغییرات فصل و موقع نداره. البته در مورد احتیاجات جنسی خود دچار جذر و مد می شه. ولی این مربوط به تغییرات محیط یا شرایط روحیه نه مربوط به عوامل فیزیولوژیکی مخصوص پس، بهتره که شوهر از دوران شدید شدن میل جنسی در زن اطلاع داشته باشدو تا حد امکان روابط زناشویی رو با این مواقع تطبیق بده. ولی لازم نیس که روابط فقط محدود به این دوره شه (همون منبع، ۱۳۶۸، ص ۵۱).

روحیه

۲-۵-۷- میل جنسی طبیعی :

زن و مرد یه سلسله عکس العمل های فیزیولوژیکی به شکل طبیعی نسبت به تحرکات جنسی از خود میدن، این واکنشا به شکل طبیعی خود رو در چهار مرحلۀ (انگیزه، پلاتو، ارگاسم و تحلیل یا فرونشینی) نشون می دهد. واسه مرد کلاً یه الگوی جنسی می توان در نظر گرفت اگر واسه زن می توان الگوهای متفاوتی رو فرض کرد. مرحلۀ اول یا مرحله انگیزه، دورۀ عکس العمل جنسی آدمی از هر یک منبع جسمی یا روانی احتمال داره بوجود آید. عامل تحریکی اثر فوق العاده ای رو در ایجاد افزایش کافی و مناسب کنشهای جنسی و همین طور، ادامه سیکل و اکنش جنسی داره (نجاتی، ۱۳۷۷؛ ص ۴۰).

در صورت کافی نبودن تحریک، شدت و اکنش معمولاً زیاد می شه و مرحله انگیزه خیلی سریعً اتفاق میفته محرک جنسی مؤثر زن یا مرد، با گذر از مرحلۀ انگیزه وارد مرحلۀ پلاتو می شه، مرحله ای که تنشهای جنسی شدت بیشتری یافته  و به بالاترین درجه می رسد که درآخر شخص رو به ارگاسم نزدیک می کنه، طول مدت پلاتو بستگی نزدیکی به اثر محرک مورد استفاده و انگیزه فرد واسه رسیدن به بالاترین درجه تنش جنسی داره.

مرحله ارگاسمی محدود در چندثانیه س این نقطه بالاترین درجه، غیر ارادی و در هر سطحی که نشون دهندۀ بیشترین حد افزایش جنسی واسه هر مورد مشخصه، بوجود میاد (همون منبع، ۱۳۷۷؛ ص ۵۸).

کانون اصلی ارگاسمی در لگنه به صورتی که در مرد، در آلت رجولیت، کیسه های بیضه و پروستات و در زن هم در کلیتوریس، مهبل و رحمه. کل بدن آدم در عکس العمل به تنشهایی جنسی درگیره . با بالاترین درجه گرفتن حالت ارگاسم، آخرین مرحلۀ دورۀ عکس العمل جنسی، «فرونشینی» ظاهر می شه. در مرد مرحلۀ فرونشینی شامل یه دورۀ ناگذاری هم می شه که تحریک دوباره فقط پس از پایان پیدا کردن این دوره ناگذاری هم می شه که تحریک دوباره فقط پس از پایان پیدا کردن این دوره ناگذاری شدنیه . در حالیکه در زن این توانایی هست که از هر نقطه از فرونشینی در صورت تحریک کافی دوباره به تجربه ارگاسمی جدید برسه. همیشه باید فرقای فردی زیادی رو در طول مدت و همینطور شدت عکس العمل به تحریک جنسی رو در نظر گرفت.

 

edame

View all posts by edame →