آذر ۱۶, ۱۳۹۹

مزایای رتبه الکسا و تکنیک‌های بهبود آن

 

سئو و بهینه سازی سایت

سئو

امتیازات رتبه الکسا و فوت وفنای بهبود اون

رامین محمودی

۲۷

۴

۷ ۱۲۲۳

همه کسب وکارهایی که از بازاریابی آنلاین استفاده می کنن، دوست دارن اندازه تبدیل خود رو از همین روش بهتر کنن. الان، روشای جور واجور و متفاوتی واسه جذب ترافیک هدف دار واسه یه سایت هست. بعضی از این روش ها می تونه واسه سایت جایگاه خوبی در یافته های موتورهای جستجوگر به همراه داشته باشه و یه سریای دیگه باعث ایجاد ترافیک سنگین می شه. در هر دو روش، هدف رسیدن به موفقیتای مالیه.

در حالیکه رتبه بندی بالاتر در گوگل واسه بیشتر کسب وکارها تنها روشِ شناخته شدن در میان رقبای دیگه س اما افراد دیگری هم وجود دارن که فکر می کنن موقعیت بهتر در رتبه بندی الکسا، ممکنه مانند رتبه بندی در گوگل، تاثیر بسیار خوبی روی تجارت داشته باشه.

رتبه الکسا چیه؟

Alexa یه سیستم رتبه بندیه که به وسیله سایت Alexa.com تنظیم شده و در اصل با بررسی یه سایت، تعداد بازدید کنندگان اونو مشخص می کنه. الگوریتمی که الکسا واسه رتبه بندی سایت ازش استفاده می کنه، بسیار ساده س!. این الگوریتم براساس ترافیک کاربرانی که در بازۀ وقتی ۳ ماهه تولبار الکسا رو روی مرورگرهای خود نصب کردن، جمع آوری می شه.

این ترافیک براساس پارامترهای مختلفی مثل دسترسی و بازدید از صفحات سایت محاسبه می شه. دسترسی (Reach) به تعداد کاربرانی میگن که در طول یه روز به یه سایت خاص مراجعه می کنن. بازدید از صفحه هم همونطور که از اسمش پیداست، تعداد دفعاتیه که یه صفحه خاص در سایت به وسیله کاربران الکسا بازدید می شه. البته سایت الکسا قبلاً هم اعلام کرده اگه بازدید کننده ای در طول روز چندین بار از یه سایت با نشانی برابر بازدید کنه، همۀ این بازدیدها یه Pageview حساب می شه.

اولین مرحله در روند رتبه بندی، محاسبۀ دسترسی و تعداد بازدید از صفحات به صورت روزانه واسه همه سایتای موجود در اینترنته. رتبه الکسا براساس میانگینی از دسترسی و تعداد بازدید صفحات تو یه دورۀ سه ماه به دست میاد.

رتبه الکسا چیجوری کار می کنه؟

کار با الکسا بسیار ساده س!. تنها کاری که شما باید انجام بدین اینه که به سایت الکسا (Alexa.com) مراجعه کنین و تولبار الکسا رو دانلود کنین. این تولبار یه پیرو جستجو رو بهتون میده اما در آخر رتبۀ جهانی سایت رو به شما نمایش میده.

تولبار الکسا نه فقط اطلاعات رو نمایش میده، بلکه اطلاعات موجود رو به سرور مرکزی می فرسته . پس هر وقتی که با مرورگری که الکسا تولبار روی اون نصب شده صفحه ای از یه سایت رو باز می کنین، اطلاعاتی واسه سرور فرستاده میشه. این اطلاعات در برگیرندۀ IP و صفحه ایه که شما از اون بازدید کردین. اینجور داده هایی از همه کاربران اینترنت که تولبار الکسا رو نصب کردن، جمع آوری می شه.

در سیستم رتبه بندی الکسا هرچقدر عدد بدست اومده کوچکتر باشه، بهتره. بیشتر افراد فکر می کنن اگه سایتی در میان ۱۰۰۰۰۰ رتبه بالایی رتبه بندی باشه، این موضوع معنیش اینه که اون سایت از ترافیک بالایی برخورداره. هم اینکه، سایت الکسا رتبه سایت شما در کشوری که در اون قرار دارین رو هم نشون میده.

رتبه الکسا مهمه؟

در کنار همۀ این گفته ها، رتبه بندی الکسا در کنار امتیازات خود، معایبی هم داره. در ادامه به امتیازات و مشکلات رتبه بندی الکسا می پردازیم:

مشکلات

امتیازات رتبه بندی الکسا

 • ترافیک الکسا رو میشه به عنوان یه وسیله رقابتی هوشمند استفاده کرد اما شما باید این حقیقت رو در نظر داشته باشین که در اون حجم نمونه مخاطبان بسیار کوچکه. فقط کافیه نشانی سایت حریف خود رو در بخش Compare Sites وارد کنین و تلاشای بازاریابی خود رو با بقیه رقبا سبک سنگین کنین.
 • برخلاف پیج رنک گوگل، در سیستم رتبه بندی الکسا هر چقدر عدد بدست اومده کوچکتر باشه بهتره.
 • این گزینه به وبمسترها و تبلیغ کنندگان کمک می کنه پتانسیل واقعی بازاریابی رو در سایت خود ببینن. هرچقدر رتبه الکسای سایت شما بهتر باشه، افراد تمایل بیشتری واسه خرید فضای تبلیغات در سایت شما دارن.
 • صفحات شخصی یا وبلاگا هم مثل سایتای معمولی در نظر گرفته می شن و به روش برابر مورد مطالعه و بررسی الکسا قرار می گیرن. اونا حتی علامت جدا  (*) رو هم دریافت می کنن.
 • از اونجایی که رتبه بندی الکسا اطلاعاتی رو در مورد سایت بهتون میده پس یه وسیله خوب واسه بهینه سازی سایت واسه موتورهای جستجوگر میشه.

مشکلات رتبه بندی الکسا

 • همه آدمایی که از اینترنت استفاده می کنن، تولبار الکسا رو روی مرورگر خود نصب نکرده ان، پس ممکنه سایتی میلیونا بازدید کننده داشته باشه و ترافیک زیادی رو به سمت خود بکشه اما در الکسا مورد بررسی قرار نگیره.
 • بیشتر سئو کاران فکر می کنن که الکسا وسیله دقیقی نیس و ترافیک الکسا شدیدا می تونه تحت تاثیر بقیه موارد قرار گیرد.
 • Subdomainا به صورت جداگونه رتبه بندی نمی شن. حتی زیر صفحاتی که در داخل یه دامنه قرار دارن هم رتبه بندی جداگونه ای ندارن. ترافیک کلی واسه دامنه سطح بالا محاسبه می شه.

بهبود رتبه الکسا

اگه دوست دارین رتبه بندی خود در سایت Alexa رو زیاد کنین کافیه مراحل زیر رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

 • اول تولبار الکسا رو دانلود و نصب کنین. بعد سایت خود رو بازدید کنین.
 • Alexa Widget رو در سایت خود بذارین. این کار کاربران رو تشویق می کنه اونو بررسی کنن و هر کلیکی که روی اون انجام شه، به عنوان یه بازدید محاسبه می شه.
 • محتوای به درد بخور و با کیفیت بسازین. اونو در انجمنای وبمسترها و شبکه های اجتماعی تبلیغ کنین. ایده اصلی اینه که بازدید کننده بیشتری از سرتاسر وب به دست بیارین. اگه این افراد تولبار الکسا رو روی مرورگر خود نصب کرده باشن رتبه بندی شمام بالاتر میره.
 • پستایی رو در مورد الکسا بنویسین. شما می تونین از این روش لینکایی واسه صفحات سایت خود ترافیک به دست بیارین و این لینکا به بهتر شدن رتبه بندی کمک می کنه.
 • تلاش کنین مقالات خود رو در شبکه های اجتماعی جور واجور به اشتراک بذارین.
 • سایت خود رو واسه کلمات مربوط به الکسا بهینه سازی کنین.
 • دوستای خود رو در مورد تولبار الکسا آگاه کنین و از اونا بخواین تولبار رو روی مرورگر خود نصب کنن و بعد از سایت شما بازدید کنن.
 • از ریدایرکت الکسا استفاده کنین. این موضوع به این معنیه که http://redirect.alexa.com/redirect? رو جلوی نشانی سایت خود بذارین. در این صورت الکسا بازدیدکنندهایی که تولبار الکسا رو نصب نکرده ان هم محاسبه می کنه.
 • وقتی که در انجمن وبمسترها پستی رو منتشر می کنین، نشانی سایت رو در امضای خود بذارین. احتمال نصب تولبار به وسیله این افراد خیلی زیاده.

جمع بندی

همونطور که مشاهده کردیم، امتیازات و معایبی در مورد رتبه بندی الکسا هست. نتیجه گیری در مورد رتبه بندی الکسا اینه که بیشتر افراد اونو فقط واسه تبلیغات مستقیم، با ارزش و به درد بخور می دونن. از اونجایی که رتبه بندی یه سایت در الکسا براساس تعداد بازدید کنندگانی که تولبار الکسا رو روی مرورگر خود نصب کردن و از یه سایت خاص بازدید می کنن محاسبه می شه،

یافته های بدست اومده در بیشتر مواقع غلطه. با این حال این گزینه می تونه واسه سایتایی که ترافیک بالایی دارن در جذب کاربر هدف دار به درد بخور باشه چون الکسا روی ترافیک تمرکز داره. به عنوان یه روش هدف دار درآمدزایی از راه اینترنت، میشه اینجور نتیجه گرفت که رتبه بندی الکسا راه حل مناسبیه.

راه حل

اگه سوالی در مورد آموزش سئو و آموزش بازاریابی محتوا دارین می تونین اونو در قسمت دیدگاه با ما در میان بذارین تا کارشناسان نوین در اولین فرصت به صورت دیدگاه یا ارائه مقاله به سوالات شما جواب بدن. هم اینکه، خوشحال میشیم که پیشنهادات و انتقادات خود رو با ما در میان بذارین تا بتونیم با کمک شما پایگاهی ایده آل واسه آموزش مبانی سئو بسازیم.

بازاریابی محتوا

موضوع مرتبطسئو و بهینه سازی سایت