نهج البلاغه

دانلود پایان نامه

«شبی، شیخ مفید در خواب دید که حضرت فاطمه زهرا ÷ دست امام حسن و امام حسین × را گرفته‌اند و به جلسه درس او وارد شدند و به شیخ فرمودند: “یا شیخ! علمهما الفقه؛ ای دانشمند! این دو را فقه بیاموز”. او پس از بیداری، از خواب خود متحیر بود که مرا چه رسد که به آن بزرگواران درس فقه آموزم!؟ پس از مدتی مشاهده می‌نماید بانویی به نام سیده فاطمه در حالی که دست دو فرزند خود ( سید رضی و سید مرتضی) را گرفته، به محضر استاد آمد و همان جمله حضرت زهرا ÷ را به شیخ مفید گفت. شیخ با شنیدن آن جمله که در خواب بیان شده بود، اشک در چشمانش حلقه می‌زند و به احترام آنان از جا بر می‌خیزد و سپس خواب خویش را برای آن‌ها بازگو می‌کند.»
سید رضی در 21 سالگی 380 ق. سرپرستی طالبیین، امارت کاروان‌های حج در مملکت اسلامی و نظارت امور حسبیه را به عهده داشت. بهاء الدوله، تمام امور طالبیین را در تمام بلاد اسلامی در سال 403 ق. به عهد‌ه‌ی او گذاشت و او «نقیب النقباء» خوانده شد. گفته‌اند از میان اهل بیت پیامبر ’ جز امام رضا × دیگری این منصب را نیافته است.
2. 11. 2. 1. مقام سید رضی
سخنانی که درباره‌ی شریف رضی گفته‌اند، می‌تواند ما را با گوشه‌ای از شخصیت او آشنا سازد.
1. ثعالبی در کتاب یتیمه الدهر چنین می‌گوید:
«او امروز روشنفکرترین فرزندان زمان و نجیب‌ترین سادات عراقی است. در عین دارا بودن فخر و شرافت خانوادگی، مزین به ادبی طاهر و فضلی آشکار و بهره‌ای وافر از تمامی محاسن و نیکویی هاست. باید گفت او در شعر، از تمامی شعرای طالبیین پیشگام‌تر است و اگر گفته شود از تمام شعرای قریش نیز مقدم است، چندان بعید نیست.»
2. ابن جوزی می‌گوید:
«شریف رضی نقیب طالبیین در بغداد بود، قرآن را در مدت کوتاهی، پس از آن‌که سی سال از عمرش گذشته بود، حفظ کرد. در فقه و احکام، قوی و نیرومند بود. او دانشمندی فاضل، شاعری آگاه و بلند همت، عفیف و با ایمان بود»
3. ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه خود بعد از یادآوری حافظ قرآن و فقیه بودن سیدرضی، می‌گوید:
«او دانشمندی ادیب و شاعری روشنفکر بود، در شعر و کاربرد تعابیر زیبا و معانی و … قوی و نیرومند بود. به هرکدام از فنون شعر و سخن می‌پرداخت، افراد را در شگفتی قرار می‌داد. در عین حال نویسنده‌ای بزرگ، مردی عفیف، شریف النفس، بلند همت، سخت پایبند به دستورهای دینی و قوانین آن بود و از احدی هدیه نمی‌پذیرفت.»
4. باخزری در کتاب دمیه القصر می‌گوید:
«در میان پیشوایان و بزرگان، صدر مجلس، جای شریف رضی بود و من هرگاه بخواهم او را بستایم، به کسی می‌مانم که به خورشید بگوید: چه پر نوری! او در شعر، در قله افتخار قرار داشت.»
و در یک کلام، بزرگ منشی و شخصیت والای سید رضی از همان اوان کودکی برای افراد بصیر، آشکار بود.
3. 11. 2. 1. خاندان
پدر او، حسین بن موسی، از طرف بهاء الدوله دیلمی به «طاهر اوحد ذوالمناقب» ملقب گردید. وی بزرگ نقبای آل ابی طالب و امیر الحاج و مردی با عظمت بود. او نزد خلفای عباسی و پادشاهان آل بویه و آل حمدان با جلالت قدر و کمال مهابت می‌زیست و به عقد صلح و میانجی گری و تنظیم امور رعایا و آسایش آنان می‌پرداخت.
جد مادری او، حسین بن احمد، معروف به «ناصر کبیر» یا «ناصرحق» بود که در زمان خلافت مقتدر عباسی در مازندران، قیام کرد و به جنگ با سامانیان پرداخت و سرانجام بر بلاد دیلم مسلط شد و بیشتر مردم مازندران را مسلمان گردانید. مادر سید رضی (سیده فاطمه) خود بانویی عالم و فاضل بود. که با چند واسطه به امیرمؤمنان × می‌رسید. سید رضی درباره‌ی مادرش گفته است:
«لو کان مثلک کلُ امٍّ برّه غنی البنون بها عن الآباء»؛
«اگر همه مادران مثل تو با فضیلت بودند، فرزندان از وجود پدر بی‌نیاز می‌شدند.»
در همین راستا لازم به ذکر است که، شیخ مفید، «احکام النساء» را به درخواست مادر سید رضی تألیف کرد. او در آغاز کتابش می‌نویسد:
«من از سیده‌ی جلیله‌ی فاضله (ادام الله اعزازها) اطلاع یافتم که مایل به تدوین کتابی است مشتمل بر همه‌ی احکامی که مکلفین محتاج به آن می‌باشند و مخصوصاً زن‌ها باید بدانند. او (ادام الله توفیقها) علاقه خود را برای تألیف این کتاب به من اطلاع داده است.»
4. 11. 2. 1. تألیفات
1. نهج البلاغه: این کتاب پس از قرآن و سخنان پیامبر ’ از بهترین کتب اسلامی و مشهور به «آخ القرآن»، و مشتمل بر بسیاری از سخنان و نامه‌ها و کلمات کوتاه و حکیمانه امام علی × است.

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.