نگاهی به عملکرد باتری در گلکسی S9 و +S9؛ حفظ کارایی بدون افزایش ظرفیت

کیفیت دوربین موبایلای چند سال پیش رو به خاطر دارین؟ توان پردازششان رو چیجوری؟ تقریباً همه ویژگیای سخت افزاری گوشیای هوشمند در سالهای گذشته چند برابر بهتر شده، اما هنوزم به سختی موبایلی رو پیدا می کنین که قادر باشه با هر شارژ کامل بیشتر از یه روز شما رو همراهی کنه. این موضوع عمر باتری رو به یکی از نگرانیای اصلی خریداران موبایل تبدیل کرده و کاربران موقع انتخاب تلفن هوشمند میخوان بدونن عمر باتری دستگاه خوبه یا بد.

سامسونگ بزرگترین تولید کننده تلفن هوشمند در جهان هستش و براساس آخرین آمارها، در کشور ما هم بیشترین اندازه فروش رو داره. اما پرچمداران جدید سامسونگ یعنی گلکسی S9 و S9 پلاس (بررسی سایت ما) از نظر ظرفیت باتری با نسل قبل از خود فرقی ندارن. بر همین پایه عزممونو جزم کردیم در این مطلب عمر باتری پرچمداران جدید سامسونگ رو با نسل قبل مقایسه کنیم و ببینیم نبود افزایش حجم باتری در این دو محصول، در کارایی اونا چه تاثیری داشته. با سایت ما همراه شید.

سامسونگ در ۲ پرچمدار جدید خود تمرکز اصلی رو روی از این رو به اون رو کردن دوربین گذاشته، بر همین پایه تعجبی نداره که در این نسل، تماشاگر تغییرات سخت افزاری کمتری هستیم. البته مثل همیشه تماشاگر به کار گیری چیپست جدیدی هستیم که قدرت بیشتری داره، اما ظرفیت باتری بدون تغییر مونده.

هرچند چیپست جدید در مورد مصرف باتری نسبت به قبل بهینه تر عمل می کنه، اما بازم باید کارکرد دستگاه رو در دنیای در بوته آزمایش بذاریم تا کارایی باتری پرچمداران جدید مشخص شه. واسه منظور نگاهی داریم به بررسیای انجام گرفته در دنیای وب روی باتری گلکسی S9 و S9 Plus.

اول سراغ بررسی سایت Android Authority میریم که یه آزمایش همه جانبه ترتیب داده و عمر باتری پرچمداران گذشته سامسونگ رو در حالتای جور واجور آزمایش زده.

در آزمایش این سایت می بینیم که گلکسی S8 و S8 پلاس با هر شارژ نسبت به نسل بعد از خود می تونن مدت بیشتری ویدیو پخش کنن، فرقی هم نمی کنه که رزولوشن صفحه نمایش روی کدوم حالت باشه، اما اختلاف ناچیزه و فرق معناداری ایجاد نمی کنه.

تست بعدی به کارکرد مرور وب در پرچمداران گذشته تعلق داره و بازم پرچمداران قبلی کمی بهتر هستن. در این تست همه پرچمداران می تونن با هر شارژ کامل دست کم ۸ ساعت به مرور وب ادامه و این رقم در مقایسه به اجناس موجود در بازار به طور کاملً رقم قابل قبولی هستش.

تست بعدی که به استفاده ترکیبی تعلق داره نشون میده که اگه رزولوشن صفحه نمایش گلکسی +S8 و +S9 رو روی حالت HD بذاریم نتیجه زیادی بدست میاد، اما روی حالت ۴K عمر باتری هر دو محصول به شکل زیادی تحت تاثیر قرار میگیره.

بعد نوبت سایت tom's guideه که یکی از اسمای بین المللی معتبر در بخش فناوری هستش. بررسی که این سایت روی باتری گلکسی اس ۹ انجام داده نشون میده که پرچمدار سامسونگ از نظر عمر باتری با نسل قبل از خود فاصله زیادی نداره و کمی بالاتر از آیفون ۱۰ (بررسی سایت ما) قرار میگیره.

این سایت کارکرد بعضی از پرچمداران گذشته رو در وبگردی با اتصال ۴G بررسی کرده که این موضوع باتری رو شدیدا مصرف می کنه. در این تست آیفون ۱۰، ۳ پرچمدار گذشته سامسونگ و آیفون ۸ پلاس کارکرد بسیار نزدیکی دارن و کم و بیش تو یه سطح قرار می گیرن. پرچمدار گوگل یکساعت بیشتر از بقیه می تونه به وبگردی ادامه بده و بهترین نتیجه هم با ۱۴:۳۳ ساعت به میت ۱۰ اختصاص داره.

سری Mate هواوی موبایلای غول پیکری هستن که واسه کاربران علاقه مند به گوشیای بزرگ تولید می شن و سازنده با در نظر گرفتن ابعاد اونا می تونه آزادانه از باتریایی با ظرفیت بالا استفاده کنه. تامز گاید در آخر کارکرد باتری گلکسی اس ۹ رو با عنوان «عالی» جمع بندی کرده و میگه این تلفن هوشمند خیلی راحت میتونه با هر شارژ یه روز کامل کاربر رو همراهی کنه.

در تست بعدی به سراغ anandtech میریم که بازم یکی از اسمای بسیار معتبر و تخصصی در بخش فناوری هستش و با ریزبینی به آزمایش کارکرد گجتای جدید در دنیای واقعی می پردازه. این سایت کارکرد باتری پرچمداران رو در مورد وبگردی با اتصال وای-فای بررسی کرده.

پرچمدار سامسونگ در این تست بالاتر از رقبایی مثل Pixel 2 XL و آیفون ۱۰ و حتی گلکسی S8 قرار میگیره، اما این بار آیفون ۸ پلاس موفق شده کارکرد کمی بهتر از قبل از خود نشون بده. اینجا هم با در نظر گرفتن ابعاد بزرگ موبایلای سری میت، بهترین کارکرد به محصولی از این خونواده تعلق داره.

سایت Digital Trends واسه مقایسه کردن عمر باتری پرچمداران گذشته سامسونگ یه آزمایش پخش ویدیو ترتیب داده. در این آزمایش بعد از ۳ ساعت پخش ممتد ویدیو، فرق زیادی بین پرچمداران گذشته دیده نمیشه و یافته های زیر حاصل شده:

  • باتری باقی مونده در گلکسی نوت ۸: ۷۴ درصد
  • باتری باقی مونده در گلکسی S9 پلاس: ۷۳ درصد
  • باتری باقی مونده در گلکسی S8 و +S8 پلاس: ۷۲ درصد

در بنچمارکای سایت Phonearena بین عمر باتری گلکسی +S8 و +S9 فرقی وجود نداره، اما عمر باتری گلکسی S8 از گلکسی S9 حدود یکساعت بیشتره.

این سایت ً زمان شارژ کامل هر گوشی رو هم اندازه می کنه. در این تست شارژ باتری هر ۴ پرچمداری که نام بردیم با اختلاف حدود ۵ دقیقه نسبت به همدیگه تکمیل می شه.

نکته باحال در این تست وضعیت آیفون ۱۰ه که اگه بخواین سریع شارژ شه باید شارژر مخصوص این کار رو با پرداخت هزینه جدا از هم بخرین. وگرنه شارژ کامل باتری دستگاه (که تقریباً نصف پرچمدار سامسونگ ظرفیت داره) یه ساعت و نیم بیشتر از گلکسی اس ۹ زمان میبره.

سایت theunlockr هم یه سایت پرطرفداره که ترفندهای مختلفی آموزش میده و بعضی وقتا تستای واسه بررسی و مقایسه عمر باتری تلفنای هوشمند ترتیب میده. این سایت در بررسی خود تعدادی از پرچمداران گذشته رو گرد آورده و با به کار گیری اپلیکیشن یوتوب روی اونا ویدیوی همه گیر Nyan Cat رو تا اتمام باتری پخش می کنه.

در این تست باتری آیفون ۱۰ پس از گذشت حدود ۱۰ ساعت زودتر از بقیه تموم میشه. پیکسل XL با ۱۱:۴۰ ساعت در رتبه دوم از آخر قرار داره. هواوی میت ۱۰ پرو با رقم ۱۲:۵۵ و وان پلاس ۵T با ۱۳:۱۲ ساعت در رده هایی بعد هستن. در آخر به پرچمداران سامسونگ می رسیم که در این تست با قدرت رتبه اول رو به خودشون دادن. از شما دعوت می کنیم در ادامه ویدیوی این تست رو هم ببینین.

اما اگه می خواین ببینین کارکرد باتری این دو پرچمدار در مقایسه با همدیگه چطوره باید به بررسی خودمون در سایت ما مراجعه کنیم. ما در بررسی این دو تلفن هوشمند از بنچمارک PCMark استفاده کردیم که تست تقریباً سنگینی هستش و کارکرد دستگاه رو در حالت روشن بودن نمایشگر و برقرار بودن اتصال اینترنت آزمایش می کنه.

در این بنچمارک گلکسی S9 موفق شد تا ۸ ساعت و ۸ دقیقه به فعالیت خود ادامه بده، در حالی که این اندازه در نسخه پلاس با در نظر گرفتن ظرفیت بالاتر باتری، حدود سه ربع طولانی تره.

در کل با در نظر گرفتن بررسیای انجام گرفته باید بگیم که سامسونگ با به کار گیری بهینه سازیای نرم افزاری و سخت افزاری خوب در پرچمداران جدید خود موفق شده بدون افزایش ظرفیت باتری از نظر سخت افزاری، کارکرد باتری دستگاه رو خوب قبل حفظ کنه.

گلکسی S9 و +S9 تنها گوشیای هوشمند جهان هستن که دوربین اونا می تونه مثل چشم آدم خودشو با نور محیط تطبیق داده و گشادگی دریچه دیافراگم رو مثل دوربینای حرفه ای عوض کنه. اگه به دوربین جذاب، نمایشگر بسیار با کیفیت یا دیگه ویژگیای این دو پرچمدار پر طرفدار بازار علاقه دارین، بدون نگرانی از عمر باتری دستگاه می تونین گلکسی S9 یا +S9 رو جفت و جور کنین و از کارایی بالای اونا بهره مند شید. واسه آشنایی با جزئیات بیشتر در مورد این دو محصول از شما دعوت می کنیم در آخر بررسی کامل گلکسی S9 و +S9 رو مطالعه فرمایید.