بهمن ۳, ۱۳۹۹

هیچ مسئولی به روی خودش نمی‌آورد؛ چگونه تلگرام های غیر رسمی تبدیل به کابوس شدند؟

تلگرامای غیر رسمی بر خلاف به آخر رسیدن مهلت کاری که به اونا داده شده، بازم بدون مشکل فعالیت می کنن و هیچ کسی هم مسئولیت اونا رو رو دوش نمی گیره. وزارت ارتباطات میگه این برنامه ها امن نیستن و معاون دادستانی کشور هم تاکید داره که تصمیم به مسدودسازی این برنامه ها گرفته شده و رییس مرکز ملی فضای مجازی هم خبر میده که قراره این برنامه ها به شکل پیام رسانای داخلی جداگونه شن؛ اما خبری از این استقلال نیس.

براساس آمارهایی که به شکل جسته فرار کرده از طرف خود مسئولان اعلام شده، حدود ۳۰ میلیون کاربر در تلگرامای غیررسمی فعالیت می کنن و براساس نظر کارشناسان این جمعیت بزرگ در برابر خطراتی هستن که درباره اونا به درستی اطلاع رسانی نمی شه.

خیلی از کاربران با تصور اینکه حالا خیلی راحت و بدون به کار گیری فیلترشکن می تونن از پیام رسانی که در اون دوست و آشنایشان حضور داره و در ده ها گروه و کانال عضو هستن استفاده کنن؛ در این برنامه ها فعالیت می کنن. در گفتگو با بعضی از کاربران این برنامه ها شنیده می شه که اونا نگرانی چندانی نسبت به نبود دسترسی به بعضی کانالای غربال شده در این مدلای غیررسمی ندارن و میخوان خیلی راحت از این برنامه ها استفاده کنن؛ غافل از اینکه این استفاده مشکل سازه.

«جواد دادگر»، کارشناس بخش فناوری اطلاعات در گفتگو با سایت ما تاکید داره که بعد از فیلترینگ تلگرام، اثرات جانبی مختلفی در فضای مجازی به وجود اومده که یکی از این اثرات گسترش به کار گیری فیلترشکنا بوده. به گفته اون به کار گیری این بسترها می تونه شرایط نامساعدی رو بسازه که خیلی به نفع کاربر نیس:

«تلگرام طلایی یا همون طلاگام نسخه غیررسمی از این برنامه س که برخلاف نسخه های غیر رسمی دیگه این نمونه با ایجاد پروکسی داخلی فیلترینگ رو دور میزد؛ یعنی حالا ما دو نوع اپلیکیشن داشتیم که به شکل قانونی سرویسی که فیلتر شده رو پروکسی می کردن.»

به گفته دادگر این اتفاق باعث می شه که مردم به هر اپلیکیشنی که ادعای دور زدن فیلترینگ رو داشته باشه ناخواسته اعتماد کنن چون که وقتی ما تلگرام طلایی رو داریم که قانونی فیلترینگ رو رسما و بدون مشکل دور میزنه، در نتیجه اپلیکیشنای دیگه هم می تونن این کار رو بکنن:

«الان و با در نظر گرفتن بررسی تهدیدات و فضای مجازی واسه پلتفرم اندروید کلی بدافزارهای اندرویدی به چند بخش اصلی تقسیم می شن که یکی از مهمترین این بخشا تلگرامای غیر رسمی هستن. بیشتر این بدافزارها یا به تعبیری تلگرامای غیر رسمی، واسه پروکسیای خود از نشانیا و پروکسیایی استفاده می کنن که واسه تلگرام طلایی (طلاگرام) و هاتگرام جفت و جور شده.»

همه اینا در حالیه که خیلی از تلگرامای غیررسمی حتی لیستای محدود شده کانالایی که تلگرام طلایی اعمال می کنه رو هم رعایت نمی کنن و فقط واسه هدف خود کار می کنن. دادگر هم اینکه میگه که با در نظر گرفتن دسترسیایی که واسه یه پیام رسان نیازه، این بدافزارا می تونن فعالیتای مختلفی رو خیلی راحت اجرا بکنن:

«فعالیتای دخالت جویانه تلگرامای غیر رسمی عبارته کنترل کامل روی حساب تلگرام کاربر و مواردی مثل فرستادن پیام از طرف کاربر به گروه ها، کانالا و مخاطبین ایشون، اضافه کردن کاربر به گروه ها و کانالا و در واقع فروش کاربر به عنوان ممبر، عضو کردن کاربر بدون اطلاع در سرویسای ارزش افزوده و قابلیتای بسیار دیگه.»

مثلا این بدافزارها به جای به کار گیری سرور کنترل، از راه jsonایی که از سرویسای پوش اخطار دریافت می کنن و با مطابقت دادن اونا با دستوراتی که از قبل تعریف کردن می تونن کل برنامه و حساب کاربر رو کنترل کنن. هم اینکه بخاطر دسترسیایی که معمولا واسه یه پیام رسان نیازه اونا می تونن فعالیتای داغون کننده بسیار زیادی بکنن.

این بدافزارها واسه رابطه و گرفتن دستورات از سرور مرکزی استفاده نمی کنن و با به کار گیری توانایی ارسال اعلانای آنی (پوش نوتیفیکشن) و سرویسایی که این کار رو می کنن دستورات رو به نسخه کاربر منتقل می کنن. این روش که تازگیا بدافزارا استفاده می کنن رهگیری اونا رو تا حدودی سخت کرده و نیاز به راه اندازی ساز و کاری واسه جلوگیری از این اتفاقات رو بیشتر می کنه؛ چیزی که به گفته این کارشناس هنوز هیچ اقدامی درباره اون نشده:

«در مورد فروش ممبر باید گفت در هر صورت فروش ممبر کاری غلطه و اگه ممبرای فروخته شده فیک باشن که بدلیل موضوع اسپم و البته قوانین اون شبکه اجتماعی یا پیام رسان غیرمجازه و اگه این ممبرا واقعی باشن هم که نقض رو حریم خصوصی رو تماشاگر هستیم. بعضی از سایتا هم به جای فروش ممبر از افراد آلوده شده واسه بازدید زدن به مطالب و تبلیغات استفاده می کنن که در این مورد هیچ گونه بازده ای هم نداره چون کاربر آلوده اونا رو نمی بینه فقط بازدید اون اضافه می شه.»

بیشتر سایتایی که در فروش ممبر یا تبلیغات کلیکی و یا تبلیغات در بستر تلگرام فعالیت میکنن و بعضی وقتا حتی نماد ساماندهی و ای نماد هم دارن؛ در اول با تعدادی از این تلگرامای غیر رسمی مردم رو آلوده کرده و جامعه کاربرهای آلوده خود رو بوجود آورده ان و حالا با به کار گیری اونا و بدون اطلاع این کاربران، اقدام به کسب درآمد می کنن.

دادگر سیاست گذاری وجود تلگرام طلایی و هاتگرام رو اشتباه می دونه و عقیده داره این اپلیکیشنا بیشتر از اینکه به نفع مردم بوده باشه زمینه رو واسه کلاهبرداران و بدافزارها جفت و جور کرده تا بتونن کابران رو آلوده کنن: «دست کم کاری که می تونن بکنن اینه که جلوی استفاده این تلگرامای غیررسمی و بدافزارها از پروکسیای جفت و جور شده واسه تلگرام طلایی و هاتگرام رو بگیرن.»

الان تلگرامای غیر رسمی با تبلغیات فراوون به صورت گسترده در حال انتشار هستن و با الفاظی مثل تلگرام بدون فیلتر در بین گروه های تلگرامی دست به دست می چرخن. همه این برنامه ها با پروکسیای طلاگرام کار می کنن و افراد زیادی وجود دارن که با ساخت این برنامه ها و جذب کاربران به راه های جور واجور و اضافه کردن اونا به گروه ها و کانالا، شروع به فروش ممبر می کنن و افراد آلوده به این بدافزارها رو وارد یه چرخه اجباری در برنامه ها می کنن. اینجا این سوال مطرحه که زمان اون نرسیده تا مسئولان تصمیم بگیرن این خطرات امنیتی رو ببینن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *