اسفند ۱۸, ۱۳۹۹

پاسخ ال جی به رقبا؛ فناوری هایی که باعث برتری تلویزیون های Ultra HD می شوند

روز گذشته بیانیه ای خبری از طرف دفتر روابط عمومی سامسونگ تو تهران منتشر کردیم که در اون به خصوصیات مهم تلویزیونای UHD اشاره شده بود. در بیانیه نامبرده، شرکت یاد شده دیگه حریف هموطن خود و اجناس اون در این میدون رو مورد حمله قرار داده بود و ذکر می کرد که تلویزیونای UHD مجهز به تکنولوژی WRGB گزینه مناسبی واسه خرید نیستن و کاربران باید در مورد جفت و جور اونا تجدید نظر کنن

امروز، ال جی که محصولاتش از این تکنولوژی استفاده میکردن در مقام دفاع از خود برآمده و بیانیه خبری دیگری رو ارسال کرده که اهمیت و کاربرد WRGB در تلویزیونای UHD رو تشریح می کنه.

از شما دعوت به عمل میاریم تا این بیانیه خبری رو مطالعه فرموده و هم اینکه نظر تون در مورد اینکه کدوم تکنولوژی می تونه برتری داشته باشه رو با ما و بقیه کاربران سایت ما در میان بذارین.

از زمان رونمایی از فناوری OLED به دنیا در سال ۲۰۱۲، شرکت ال جی واسه برداشتن این قدم بزرگ در نسل بعدی فناوری تلویزیون مورد تقدیر بوده.

شرکت ال جی مدلای ۴K OLED TV رو امسال در نمایشگاه CES 2015 در لاس وگاس نشون داد که با تشویق فوق العاده کارشناسان این بخش مواجه شد به خصوص که این تلویزیون هم در بخش کیفی – فناوری و هم در قسمت طراحی یه محصول کامل و پیشرو حساب می شه، نکته ای که ً رشک برانگیز هم میشه. پس با در نظر گرفتن گسترده شدن فناوری به روز ۴K و نشر بعضی اخبار ضد و خلاف در مورد اون شاید شناخت بهتر این تکنولوژی خالی از لطف نباشه.

با ۲۴ میلیون ساب پیکسل

تلویزیون۴k یا همون UltraHD در واقع به تلویزیونی می گن که تعداد پیکسلای اون چهار برابر تلویزیونای Full HDه، یعنی ۳/۸ میلیون پیکسل در صفحه. پس هر تلویزیون UltraHD ال جی حدوداً دارای ۲۴ میلیون ساب پیکسله.

تولید انبوه تلویزیونای ۴K پس از کسب مجوزها و تأییدیهای مختلفی مثل استاندارد VDE و INTERTEK شروع شده. هم اینکه، کسب جوایز زیاد در جشنواره های جور واجور تأکیدی بر کیفیت تولید تلویزیون UltraHDه. تلویزیون ال جی به پردازشگر Upscaling مجهزه و در ۶ مرحله تصاویر Full HD رو به Ultra HD تبدیل می کنه. جالبه بدونین این عمل در تلویزیونای بقیه برنده ها در ۴ مرحله انجام قبول می کنه و ال جی انحصاراً از این عملیات واسه پردازش بهتر تصویر استفاده می کنه.

رنگ سفید ، یه قدم بلند به پیش

همه پیکسلای این تلویزیون دارای چهار ساب پیکسل به جای سه ساب پیکسل هستن . بذارین موضوع رو ساده تر توضیح بدیم؛ در حالی که تلویزیونای جهان از سه رنگ سبز، قرمز و آبی استفاده می کنن این محصول چهار رنگ سبز، قرمز، آبی والبته سفید رو مورد استفاده قرار میده.

با به کار گیری ساب پیکسل سفید، امکان ارائه رنگ مشکی کامل و کنتراست خیلی زیاد هست که این مهم در بقیه برنده ها به دلیل نبود توانایی ساخت OLEDدیده نمی شه. ً ساخت تلویزیونOLED و اضافه کردن یه ساب پیکسل سفید بسیار گرون س اما شرکت ال جی این تکنولوژی برتر رو با قیمت بسیار مناسب و قابل رقابت در بازار ارائه کرده.

حالا تلویزیون OLED الجی با کیفیت Full HD به بازار ارائه شده که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس با کیفیتای بالاتری همچونUltra HD وارد بازار ایران می شه. در این صورت، تعداد پیکسلای تلویزیون ۳/۸ مگا پیکسل میشه. نکته مهمتر اینکه تعداد ساب پیکسلای این تلویزیون ۳۳ میلیون میشه که این بالاترین اندازه ساب پیکسل در بین تلویزیونای موجود در بازاره.

فناوری WRGB یا همون چهار ساب پیکسل منحصراً واسه تلویزیونای OLEDه و غیر از ال جی شرکت دیگری هنوز موفق به رسیدن به فناوری OLED نشده است. هم اینکه، فناوری WRGB هنوز روی هیچ تلویزیون Ultra HD اجرا نشده و همه مدلای Ultra HD شرکت ال جی و بقیه برنده ها از فناوری سه ساب پیکسل استفاده می کنن.

از OLED چه میدونید ؟

شرکت ال جی علاوه بر پیشرو بودن در مورد تلویزیونای UltraHD، تنها شرکتیه که موفق به ساخت تلویزیون OLED هم شده که انقلابی در صنعت تلویزیونه. اینم بگیم که خیلی از برنده های موجود در بازار تلاشای زیادی رو واسه ساخت صفحه نمایش OLED با اندازه بزرگ انجام دادن اما تا الان موفق به تولید اون نشده ان و در آخر در اندازه گوشیای همراه از این تکنولوژی استفاده کردن. تلویزیونای منحنی بقیه برنده ها با فناوری قدیمی و همراه با فن خنک کننده در پشت تلویزیون به بازار ارائه شدن.

فرق ال جی با بقیه برنده ها در اینه که در همه فروشگاه های ال جی کارتای مخصوصی واسه تشخیص پیکسلای تلویزیون Ultra HD با تلویزیون Full HD جهت استفاده مشتریان قرار داده شده، که به طور کاملً شفاف آزمایش مناسبی واسه اثبات چهار برابر بودن پیکسلای تلویزیون Ultra HD نسبت به Full HDه.

پس، تبلیغات سوء و بدون پشتوانه علمی براساس تقسیم بندی UltraHD واقعی و غیر واقعی به دور از واقعیته. باید اینم بگیم که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس تلویزیونای OLED ال جی با کیفیت بالاتری مثل UltraHD با ضمانت گلدیران به بازار عرضه می شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *