پایان نامه با موضوع ناسازگاری اجتماعی، ویژگی­های شخصیتی

دانلود پایان نامه

برای رسیدن به یک زندگی سالم و رضایت بخش و ایجاد سازگاری با خود و دیگران، داشتن یک تصویر ذهنی واقع­بینانه و شایسته ضروری است و چنان چه فرد از نظر فیزیکی احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد، شانس بیشتری دارد که تصویر بدنی مثبتی نیز داشته باشد. اما گاهی استرس و اضطراب، دیدگاه­های خودانتقادی یا پایین بودن میزان ارزشمندی فرد، بر اینکه چه حسی نسبت به بدن خودش داشته باشد تأثیر می­گذارد که باعث می­شود بسیاری از مردم به تغییر در ظاهر اندام خود بپردازند و اقدام به عمل جراحی پلاستیک بنمایند (Stwart, 2006).

در سال­های اخیر در ، بیشتر کشورهای پیشرفته فشار اجتماعی بر تصویر بدنی به میزان قابل توجهی در ارتباط با وزن و شکل بدن مطرح است و برای بسیاری از زنان یک بدن ایده­آل و زیبا مطابق با معیارهای اجتماعی روز، داشتن بدنی لاغر یا کمتر عضلانی است در حالی که برای مردان داشتن بدنی با ماهیچه­های بزرگ­تر، ایده­آل محسوب می­شود (Wright and Wright, 1975).

تصویر بدنی به ارتباط شخصی فرد با بدنش به خصوص باورها، افکار، ادراکات، احساسات و فعالیت­های فرد که با ظاهر فیزیکی او ارتباط دارد مربوط می­شود (Kelly et al, 2001).

بر اساس تحقیقات Ivarsson و همکارانش (2005)، که به بررسی ارتباط میان خودپندارهی بدنی، افسردگی، استرس و اضطراب در گروهی از نوجوانان سوئدی پرداختند، مشخص گردید که تفاوت ارزیابی­­های فرد از  خودش با معیارهای ایده­آلش در مورد وضع ظاهری بدنی پایین بود و نمره افراد در تصویر از بدن با نگرش مثبت نسبت به لاغری، خلق و خوی منفی، علائم استرس و اضطراب و ترس­های اجتماعی و همچنین اضطراب فیزیکی همبستگی زیادی نشان داد.

تصویر ذهنی از بدن، یکی از ابعاد مهم خودظاهری و خودارزیابی در طی دوره­ی نوجوانی است و غالباً به صورت درجه­ای از رضایت از ظاهر فیزیکی (اندازه، شکل و ظاهر عمومی) تعریف می­شود که در سنین نوجوانی به علت این که اثرات پیچیده­ی روانی بر روی تمام مفهوم خود، تأثیر می­گذارد، در این سن، مهم تلقی می­شود.

بر اساس تحقیقات Gullone (1998) در امریکا کسانی که رضایت بیشتری از تصویر ذهنی بدن خود داشتند، از سلامت روانی (عدم وجود اضطراب و افسردگی) بالاتری برخوردار بودند.

تحقیقات Dishman و همکارانش (2006)، مشخص گردید که یک رابطه­ی قوی و مثبت بین تصویر بدنی به طور کلی و عزت نفس و نیز یک رابطه­ی معکوس متوسط بین عزت نفس و نشانه­های افسردگی وجود دارد.

همچنین مشخص گردید که تغییر در آشفتگی تصویر ذهنی از بدن به طور معناداری با تغییرات در عزت نفس و عواطف منفی فرد پیرامون تصویر ذهنی­اش از بدن همبستگی نشان می­دهد (قلعه بندی و افخم ابراهیمی، 1383).

بر اساس نتایج حاصل از پژوهش­های Ivarsson و همکارانش (2005)، نیز مشخص گردید که تفاوت ارزیابی­های فرد از خودش با معیارهای ایده­آلش در مورد وضع ظاهری بدنی و پایین بودن نمره­ی افراد در تصور از بدن با نگرش مثبت نسبت به لاغری، خلق و خوی منفی و علائم استرس و اضطراب و ترسهای اجتماعی و همچنین اضطراب فیزیکی همبستگی زیادی را نشان داد.

نتایج حاصل از تحقیقات Jennifer (2006)، در آمریکا نشان داد افرادی که دارای علائم معناداری در اختلال تصور بدنی بودند سطح بالای افسردگی، استرس، اضطراب و خودکشی را نشان داده و به علاوه، گروهی که علائمی از مشکلات وزن و بدشکلی بدن داشتند، به طور معناداری علائم (استرس پس از حادثه)، ناسازگاری اجتماعی و مشکلات جنسی از خود نشان دادند. بر اساس تحقیقات مشخص گردید اختلال در تصویر بدنی منجر به ایجاد ابعادی از مشکلات شناختی، رفتاری و سلامتی می­شود.

استرس به عنوان یکی از مشکلات روانی می­تواند با عدم رضایت از تصویر ذهنی ارتباط داشته باشد و انسانها، زیبایی ظاهری را با ویژگی­های شخصیتی پسندیده همچون شایستگی، و پذیرش اجتماعی ربط می­دهند (. Castle and Honigman, 2002).

[1] NEO

[2] . GHQ

[3] . Negative image of themselves

[4] . Significant others

[5] . Body Dysmorphi Disorder (PTSD)

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.