پایگاه اقتصادی

دانلود پایان نامه

پارک رفتن با خانواده و بچه‌ها، سینما رفتن با خانواده، مسافرت، ورزش، رفتن به خرید، پیاده روی با اعضای خانواده، پاساژ گردی، با هم رستوران می رویم.
با دوستانم بیرون می روم به پارک،کوه بیشتر به کوه می روم البته به نگارخانه و نمایشگاه هم می‌رویم(مورد شماره 13، 23 ساله دانشجوی گرافیک).
با دوستان
کوه رفتن، رفتن به نگارخانه ها و نمایشگاهها، سینما، رفتن به کافه ها، پاساژ گردی، خرید رفتن، رفتن به رستوران.
البته مسئله دیگری که مهم است در اینجا ذکر شود این است که زنان برای سپری کردن اوقات فراغت اکثرا در معیت خانواده و دوستان و یا همکاران خود به بیرون از منزل می‌روند و بخشی از آن ممکن است به ماهیت گذران اوقات فراغت مربوط باشد که در قالب گروهی احتمالاً مفرح تر است و یا اصلاً ماهیت جمعی دارد ولی بخشی نیز به خاطر کاهش احتمال قربانی‌شدن است. البته ارتباطی نیز بین سبک‌زندگی افراد و انتخاب نحوۀ گذران اوقات فراغت در نمونه‌های تحقیق مشاهده شده‌است. به‌طوری که زنانی که سبک‌زندگی محافظه‌کارانه دارند بیشتر از نحوۀ گذران اوقات فراغت جمعی استقبال می‌کنند که می‌تواند این جمعی بودنشان درون یا بیرون خانه باشد و اگر لازم باشد اواقات فراغت خود را فردی بگذرانند بیشتر نوع فردی آن را می‌پسندند. در حالی که کسانی که اوقات فراغت خود را به صورت فردی و بیرون از منزل سپری می‌کنند بیشتر از بین کسانی بودند که سبک‌زندگی جسورانه‌ای را انتخاب کرده بودند.
به طور مثال خانم 43 ساله، کارمند چادری بیان می‌کند: کتاب را خیلی دوست دارم و می‌خوانم ترجیح می دهم موسیقی گوش کنم فیلم ببینم معمولاً ترجیح می‌دهم که درحدی که با کسی صبحها بروم پیاده روی تنهایی پارک خلوت است می‌ترسم، درون خانه سپری کردن بهتر از ریسک کردن است(مورد شماره30).
یا خانم 28 ساله هنرمند مانتویی بدون آرایش می‌گوید‌: معمولاً با دوستانم یا در کافه صحبت می‌کنیم وکتاب می‌خوانیم و تصمیم می‌گیریم نقدش کنیم و فیلم می بینم یا گاهی تنهایی کوه می‌روم(مورد شماره 38).
یا خانم 29 ساله کارمند بخش خصوصی مانتویی با آرایش غلیظ: معمولاً مطالعه می‌کنم و خیلی مواقع هم می روم پیاده روی و یا می روم خرید و پاساژ گردی(کیس شماره 44).
جمع‌بندی: سبک‌زندگی و اوقات فراغت
اوقات فراغت و نحوۀ گذران آن از مؤلفه‌های اصلی است که در نظریات اکثر نظریه‌پردازان سبک‌زندگی از آن یاد شده‌است. در اینجا نیز یکی از مؤلفه‌های اصلی استخراج شده از گفتگو با زنان بود. زنان تعریفهای مختلفی از اوقات فراغت داشتند ولی تعریفشان بیشتر با پایگاه اقتصادی-‌اجتماعی‌شان مرتبط بود نه با سبک‌زندگی به جهت دسته‌بندی سه گانه‌ای که انجام شد. اما در مورد نحوۀ گذران اوقات فراغت با عنایت به اینکه هر یک مؤلفه‌های شناسایی شده در سه نوع سبک‌زندگی به شکلی خود را بروز می‌دهند در ذیل به ارتباط این نحوۀ گذران اوقات فراغت و انواع سبک‌زندگی خواهیم پرداخت:
سبک‌زندگی جسورانه: از همه نوع گذران اوقات فراغت استفاده می‌کند و خود را خیلی محدود نمی‌کند به یک نوع. بیشتر گذران اوقات فراغت این دسته از زنان فردی است و در رتبه دوم از گذران اوقات فراغت خود با دوستان‌شان استقبال می‌کنند، و بیشتر وقت فراغتی خود را خارج از منزل سپری می‌کنند(برون‌خانگی).
سبک‌زندگی محافظه‌کارانه: این دسته از زنان بیشتر اوقات فراغت‌شان را با خانواده می‌گذرانند و در رتبه دوم با دوستان خود سپری می‌کنند. گذران اوقات فراغت فردی در آن‌ها محدود است. همچنین گذران اوقات فراغت ایشان اگر به صورت فردی باشد بیشتر از نوع درون‌خانگی و در گذران اوقات فراغت به صورت جمعی محدودیتی برای درون خانه و یا برون خانه ندارند.
سبک‌زندگی مصلحت‌اندیش: در این نوع سبک‌زندگی بسته به مصلحت فرد از انواع اوقات فراغت فردی و جمعی و درون‌خانگی و برون‌خانگی استفاده می‌کنند.
زنان و حضور در بیرون از منزل
همان‌طور که پیشتر گفته شد«در نظریه بوردیو سبک‌زندگی شامل اعمال طبقه بندی شده و طبقه بندی کننده فرد در عرصه‌هایی چون تقسیم ساعات شبانه روز، نوع تفریحات و ورزش، شیوه معاشرت و غیره است. »(باکاک، 1381 ؛96). دلایل خروج از منزل ومیزان خروج از منزل و وسیله نقلیه‌ای که از آن جهت خروج از منزل استفاده می‌کنند بسته به سرمایه اقتصادی آن‌ها، نوع شغل و وضعیت اشتغال، محدودیت‌های ساختاری موجود در حوزه شهری و ‌هراس‌های زنان که ناشی از تجربیات گذشته آن‌ها در خصوص قربانی‌شدن است، متفاوت است و به نحوی در رتبه‌بندی عاملان اجتماعی تأثیرگذار است و از طرفی خود باز تولید کننده این تمایزها می‌باشد.
احتمالا اکثر بانوان تهرانی بیشتر از هفته‌ای پنج روز از خانه خارج می‌شوند و معمولاً ساعاتی که بیرون از منزل حضور دارند کمتر از هشت ساعت بوده و قبل از تاریکی هوا به منزل باز می‌گردند. این تعداد روزهایی که از منزل خارج می‌شوند به نظر می‌رسد در بین شاغلان و غیر شاغلان تفاوت زیادی نداشته باشد ولی دربین شاغلان نوعی اجبار باعث می‌شود هر روز از منزل خارج شوند در حالی که به نظر می‌رسد خروج از منزل به خاطر موارد غیر ضروری در بین بانوان غیر شاغل شیوع کمتری داشته باشد.
خانم 42 ساله پرستار در این راستا می‌گوید: غیر از کارم……. نهایتا 2هفته درمیون صبح‌ها اگر کار اداری یا بانکی داشته باشم. اگر کار اداری نداشته باشم نه نمی‌روم بیرون(مورد شماره 16).
خانم 43 ساله خانه‌دار نیز چنین می‌گوید‌: معمولاً سرزدن به آشناها و فامیل‏ها و گاهی هم تفریحی و ورزشی به باشگاه می‌آیم کاهی هم حوصله‌ام سر می‌رود می‌زنم بیرون تا دوری بزنم(مورد شماره 14).
جدول شماره 22. میزان خروج از منزل
تعداد روزهای حضور در بیرون از منزل در هفته(نمونه)
کد باز
کدهای محوری

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.