اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰

۴ دلیل استفاده از کد نوفالو

واسه درک بهتر کد نوفالو (nofollow) باید چگونگی تعیین اعتبار یه صفحه بوسیله موتورهای جستجو رو بهتر بشناسیم. اگه شما سایتی دارین که صفحه اصلی اون به ۱۰ صفحه داخلی از سایت شما و ۵ صفحه از سایت های دیگه لینک داده، شما همه با هم ۱۵ لینک خروجی دارین. وقتی که سایت دیگری به صفحه اصلی شما لینک دهد به اون لینک ورودی می بگیم. اگه فرض کنیم که شما ۳۰ لینک ورودی به صفحه اصلی خود دارین در کل ۴۵ لینک در رابطه با صفحه اصلی شما هستن، موتورهای جستجو زمان بررسی صفحه اصلی شما تموم این ۴۵ لینک رو بررسی کرده و با در نظر گرفتن اعتبار این صفحات (پیج رنک و عوامل سئو) پیج رنک شما رو محاسبه می کنن. همین شرایط واسه سایت های در رابطه با شما هست و یه رابطه دوطرفه رو تشکیل می دهد مگه اینکه شما با به کار گیری کد نوفالو (nofollow) راه ارتباطی رو بسته کنین.

کد نوفالو (nofollow) چیه؟

نوفالو (nofollow) یه کد به شکل “rel=”nofollow  است که در کد لینک های سایت شما قرار می گیرد. کد نوفالو (nofollow) به موتورهای جستجو نشون می دهد که نباید به دنبال این لینک برن. در واقع شما با به کار گیری کد نوفالو (nofollow) به موتورهای جستجو خبر می بدید که این لینک نباید در محاسبه پیج رنک شما وارد شه ولی با این کار بازم اجازه ایندکس این صفحات رو به موتورهای جستجو می بدید. البته لینک نوفالو از صفحات شما به سایت های دیگه در پیج رنک اونا هم بی تاثیر هستش.

<a href=www.example.com rel=”nofollow”>Anchor Text</a>

۴ دلیل به کار گیری کد نوفالو (nofollow):

جلوگیری از اسپمرها: اگه صفحات شما به یه سایت اسپم لینک شده و یا در بخش نظرات سایت شما لینک های ناجور و اسپم قرار میدن با به کار گیری کد نوفالو (nofollow) می تونید تاثیر اون ها رو در پیج رنک خود از بین ببرین.

جلوگیری از تکراری شدن محتوا: اگه شما دو لینک متفاوت در صفحه خود به یه صفحه داخلی یا خارجی دارین که دارای anchor text (متن لینک شده) متفاوت هستن بهتره با به کار گیری کد نوفالو (nofollow) یکی از اونا رو ندیده بگیرین.

بک لینک های پولی: اگه شما واقعا می خواید که گوگل رو تحت تاثیر خود بذارین بهتره واسه تبلیغات خود از لینک های نوفالو (nofollow) استفاده کنین! شما بهتره که از بک لینک های پولی خود واسه پیج رنک صرف نظر کنین، در واقع گوگل راه های زیادی واسه شناسایی لینک های خریداری شده و تنبیه شما داره که یکی از اونا سیستم گزارش کاربرانه. لینک های پولی میتونن شامل بنرهای تبلیغاتی و تبلیغات متنی باشن. پس در تبلیغات خود از لینک نوفالو (nofollow) استفاده کنین مگه اینکه قصد شما تنها بالابردن پیج رنک خود باشه.

جلوگیری از کاهش اعتبار شما: شما لینک های ورودی مناسبی رو از سایتهای دیگه دریافت میکنین ولی قسمت بزرگی از اعتبار بدست اومده رو به سایتهایی که به اونا لینک دادین میبخشین.

کد نوفالو (nofollow) در خیلی از انجمن ها و وبلاگ هایی که امکان نظردهی به کاربران ارائه رو میدن استفاده میشه تا جاییکه خیلی از CMSا مانند وردپرس این توانایی رو در خود جای داده ان.

لینک سازی واسه سایت

تلاش شما واسه رد و بدل کردن لینک با سایتهایی که از لینک نوفالو (nofollow) استفاده میکنن نتیجه ای بهمراه نخواد داشت و سئو سایت شما رو بهبود نمی بخشه. با این وجود اگه شما فرصتی واسه قرار دادن لینک خود در سایتی با کد نوفالو (nofollow) با بازدید و محبوبیت زیادی دارین این کار رو انجام بدین. بطور مثال قرار دادن لینک شما تو یه انجمن پربازدید و مربوط به کار شما اما با لینک نوفالو (nofollow) بازدید زیادی رو واسه شما بهمراه داره که ارزش اون کمتر از یه لینک ورودی مناسب نیس.

بعضی وقتا بهتره که چند کد نوفالو (nofollow) در صفحات شما موجود باشه تا گوگل قبول کنه که لینک های سایت شما طبیعی هستن. واسه بررسی نوفالو (nofollow) بودن لینک ها تو یه سایت می تونین در سورس کد اونا کلمه nofollow رو جستجو کنین واسه این کار در فایرفاکس از Ctrl+U و در گوگل کروم با راست کلیک کردن روس صفحه و انتخاب گزینه view page source می تونین به سوررس کد دسترسی یابید.

جستجوی کد نوفالو در سورس کد

جستجوی کد نوفالو در سورس کد

راه ساده تر واسه کشف لینک های نوفالو (nofollow) تو یه سایت به کار گیری افزونه های اختصاصی اون در مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کرومه. واسه این کار کافیه در قسمت جستجوی افزونه های این دو مرورگر عبارت nofollow رو وارد کرده و افزونه ی مربوط به اون رو دانلود و نصب کنین.

 توجه: به کار گیری Dofollow به عنوان یه کد کارایی خاصی نداره و تنها نشون دهنده نوفالو نبودن لینکه.

امتحان اندازه یادگیریواسه این مقاله ۲ سوال دیگه هم تعریف شده. واسه مشاهده همه پرسشا به حساب کاربری خود وارد شید.

ورود
ثبت نام
  • لینکای بخش نظرات سایت به چه شکل باشن؟

    • لینک نباشه بهتره

    • همه فالو باشن

    • همه نوفالو باشن

    • فرقی نمی کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *