۷ نکته در طراحی کارت ویزیت

طراحی کارت ویزیت

در ۱۰ ثانیه اول مشتریان درباره شرکت شما قضاوت می کنن. بنظر غیرواقعی میرسه ولی این همون اتفاقیه که واسه یه کتاب و براساس طراحی جلد اون میفته. رعایت اصول در طراحی کارت ویزیت میتونه تاثیر مثبتی بر مشتریان شما در نگاه اول داشته باشه. در ادامه ۷ نکته اساسی در طراحی کارت ویزیت رو بررسی می کنیم.

۱- رنگ و اندازه کارت ویزیت

قبل از شروع طراحی کارت ویزیت مشخص کنین که اون رو با چه ابعاد و روشی قراره چاپ کنین. نوع فایل و اندازه کارت رو از چاپخانه ای که می خواد اون رو واسه شما تولید کنه بپپرسید. اندازه عادی واسه طراحی کارت ویزیت ۸۴ در ۵۵ میلیمتره و بهترین سایزی که می تونین در اون طراحی کارت ویزیت رو انجام بدین ۱۰۳۹ در ۶۹۷ پیکسل هستش. واسه اطمینان از کیفیت پایانی کار تصاویر استفاده شده در اون باید دست کم ۳۰۰ dpi باشن.

طراحی کارت ویزیت رو براساس CMYK انجام بدین و تنظیمات برنامه خود رو اصلا روی RGB قرار ندین. در CMYK رنگ سفید بوسیله کاغذ چاپ تامین میشه و امکان ساخت رنگ سفید نیس.

انتخاب سیستم رنگ در طراحی کارت ویزیت

انتخاب سیستم رنگ در طراحی کارت ویزیت

سیستم RGB براساس نور و مناسب نمایشگر ساخته شده، در این روش رنگ سفید با ترکیب سبز، آبی و قرمز ساخته میشه، اگه طراحی کارت ویزیت رو با RGB انجام بدین هرچقدر هم که از رنگهای خود راضی باشین در آخر نتیجه طرح بعد از چاپ چیز متفاوتی هستش.

۲- تعیین محل برش

در حالتی که در طراحی کارت ویزیت زمینه رو سفید انتخاب نکردین، حتما فضایی رو واسه برش احتمالی در نظر بگیرین. واسه اطمینان از آسیب ندیدن طرح اصلی یه حاشیه ۳ میلیمتری از هر طرف کارت با رنگ زمینه کارت رو خالی بذارین و اطلاعات مهم رو در این بخش از طراحی کارت ویزیت قرار ندین.

ناحیه برش در طراحی کارت ویزیت

ناحیه برش در طراحی کارت ویزیت

۳- نبود به کار گیری خط حاشیه

در واقع پیشنهاد میکنیم که اصلا از خط حاشیه در طراحی کارت ویزیت استفاده نکنین. در طرح اولیه قشنگتر بنظر میرسه ولی در برش پایانی ممکنه که این حاشیه از دور و بر برابر نبوده و کل طراحی کارت ویزیت شما رو تحت تاثیر بذاره. همه دستگاه ها هنگام برش لبه ها درصدی خطا دارن که این درصد بدیش اینه در ایران بیش ار حد استاندارده. یه میلیمتر خطا میتونه تموم زحمات شما رو نابود کنه.

۴- به کار گیری رنگ مناسب در طراحی کارت ویزیت

انتخاب رنگها در هر طرحی خیلی موثره و طراحی کارت ویزیت هم از این قانون مستثنی نخواد بود. رنگهای شارپ و خیره کننده میتونه توجه افراد رو به کارت شما زیاد کنه ولی در نظر داشته باشین که به کار گیری اونا خیلی راحت و زیبایی طراحی کارت ویزیت شما صدمه نزندو هم اینکه تلاش کنین همخوانی مناسبی بین رنگهای به کار رفته در سایت، سربرگ، تبلیغات و طراحی کارت ویزیت خود برقرار کنین.

وسایل رایگان و آنلاین زیادی واسه پیشنهاد ترکیب رنگ مناسب در اینترنت یافت می شن، در همین وبلاگ هم مقاله ای با عنوان انتخاب ترکیب رنگ مناسب ارائه شده که میتونه در طراحی کارت ویزیت هم به شما کمک کنه.

۵- متن شما باید خوانا باشه

یکی از مهمترین عوامل در طراحی کارت ویزیت که بعضی وقتا کارایی اون رو به کل نابود می کنه خوانا نبودن نوشته های روی اون هستش. مشتریان شما نباید واسه خوندن نشانی، شماره تلفن یا ایمیل شما با مشکل مواجه شن. این مشکل در طراحی کارت ویزیت معمولا به دلیل نبود رعایت فرق رنگ مناسب بین زمینه و نوشته، کوچیک بودن اندازه متن و یا به کار گیری سایه ها و افمتهای ناجور واسه چاپ بوجو میاد. در طراحی کارت ویزیت خود در نظر داشته باشین آدمایی که عینکی هستن و یا پیرچشمی دارن بتونن خیلی راحت اطلاعات کارت رو بخونن.

اطلاعات مهمتر مانند نام شرکت و شماره تلفن رو با اندازه بزرگتر بذارین تا چشم مشتریان خیلی سریع اونا رو پیدا کنه.

۶- همه اطلاعات مهم رو در اون بذارین

تموم اطلاعات لازم مشتریان رو در پشت ویا در طراحی کارت ویزیت خود دید کنین، مهمترین ممطالبی که باید حتما در اون بذارین عبارتند از:

نام شرکت: نامی که مشتریان شما رو با اون میشناسن و یا شما بهتر می دونین به اون نام شناخته شید.

زمینه کاری: اطلاعات مناسبی از زمینه کاری خود و اجناس یا سرویس های داده شده بوسیله شرکت رو در طراحی کارت ویزیت بذارین. تلاش کنین فرق خود با بقیه رقبایتان رو در جمله ای کوتاه بگید.

اطلاعات تماس: شماره تماس، نشانی، ایمیل، نشانی سایت و شبکه های اجتماعی از مهمترینا هستن.

کد QR: کد QR راه مناسبی واسه انتقال سریع اطلاعات تماس مانند نشانی سایته و میتونه شخصیت حرفه ای به شرکت و طراحی کارت ویزیت شما بده. واسه ساخت کد QR خود می تونین از وسیله QR رایگان وبسیما استفاده کنین.

۷- ذخیره فایل طراحی کارت ویزیت

بخش پایانی و مهم کار، ذخیره درست فایله، نبود دقت در این بخش میتونه زحمات شما در طراحی کارت ویزیت رو هدر داده و نتیجه کار رو با چیزی که تو ذهن دارین عوض کنه.

ذخیره تصویر با فرمت Jpg یا PNG ممکنه حاشیه ها رو کمی بی کیفیت کنه، پس بهتره فایل رو به شکل لایه باز و یا با پسوند Tiff ذخیره کنین که از کاهش کیفیت اون جلوگیری شه.

اگه شمام در طراحی کارت ویزیت با نکات و مشکلاتی روبرو شدین که میتونه به بقیه کمک کنین، در همین مقاله با دوستای خود به اشتراک بذارین.