اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰

Blocked Resources در وبمستر گوگل

آموزش کار با Blocked Resources در گوگل وبمستر

به کار گیری Blocked resources در وبمسترگوگل وبمستر که تازگیا با نام Search Console شناخته میشه، ابزاری قوی و کاربردی واسه مدیران سایت هاس. این وسیله همیشه در حال ارتقای امکانات و گزارشات خوده. تازگیا بخش جدیدی به نام Blocked Resources به عنوان زیرمجموعه ای از بخش Google Index اضافه شده که در این مقاله می خوایم به معرفی و آموزش اون بپردازیم.

در گذشته روباتای گوگل تنها قادر به درک محتویات متنی و تصاویر موجود در صفحات بودن، به خاطر همین فایلای جانبی مانند CSS و JS رو با به کار گیری Robots.txt از دسترس اونا خارج میکردیم تا هم زمان اونا واسه فایلای نامرتبط هدر نشه و هم منابع سرور بی دلیل استفاده نگردد.

امروزه و با معرفی الگوریتمای جدید مانند Mobilegedon، قدرت تحلیل و درک روباتا بسیار بهتر شده و واسه شناسایی درست محتوای شما به فایلای CSS و JS هم نیاز دارن.

مثلا تعیین Mobile Friendly بودن سایت بدون دسترسی به این فایلا کمی سخت هستش. در نتیجه گوگل بخش جدیدی رو به نام Blocked Resources به معنی “منابع بسته شده” در پنل وبمستر شما اضافه کرده تا گزارشی دقیق از اونا داشته باشین.

 

چه منابعی از سایت بوسیله robots.txt بسته شده؟

روباتای گوگل سایت شما رو مثل یه کاربر عادی می بینن، به خاطر همین باید تموم فایلای جانبی مانند تصاویر، CSS و جاوا اسکریپت شما دسترسی داشته باشه. تصور کنین که یه کاربر سایت شما رو بدون کدهای CSS ببینه!

اگه فایل robots.txt جلوی دیده شدن این منابع بوسیله گوگل رو بگیره، می تونه روی ارزش گذاری و تحلیل صفحات بوسیله گوگل تاثیر بزاره، که بر رتبه بندی صفحات در یافته های جستجوی گوگل هم موثر هستش.

اطلاعات ارائه شده در Blocked Resources به شما کمک میکنه تا منابع بسته شده واسه گوگل و صفحاتی که این منابع در اونا استفاده شدن رو به سرعت پیدا کنین.

در مرحله اول لیستی از دامنه ها به شما نشون داده میشه. روی هر کدوم از این دامنه ها منابعی هست که دسترسی گوگل به اونا محدود شده. مثلا اگه شما یه تصویر رو از سایت وبسیما در صفحه خود نشون داده باشین و وبسیما دسترسی گوگل به نشانی اون تصویر رو بسته کرده باشه، دامنه websima.com رو هم در این لیست مشاهده می کنین.

البته عموما اطلاعات از روی هاست خودتون دریافت می شن و ممکنه (مثل تصویر زیر) در این بخش تنها نام سایت خودتون موجود باشه. همونطور که در تصویر مشخصه فقط از یه دامنه مشکل دسترسی به منابع هست که ۳۵ صفحه از سایت رو تحت تاثیر قرار داده.

لیست دامنه در Blocked Resources

با کلیک روی هر کدوم از دامنه ها به مرحله بعدی منتقل میشین.

در مرحله دوم لیستی از منابع بسته شده روی این دامنه به شما نشون داده میشه که در مقابل هر کدوم از اونا مشخص شده چه تعداد از صفحات سایت از این منابع بهره میبرن.

با کلیک روی هر کدوم از این فایلا لیستی از نشانی صفحات به شما نشون داده میشه که این فایل در اونا به کار رفته بوده. هم اینکه آخرین تاریخ بررسی صفحه بوسیله گوگل واسه شما نشون داده میشد. با کلیک روی هر کدوم از این آدرسها پنجره ای به شکل پاپ آپ واسه شما باز میشه.

در این پنجره می تونین دستورالعمل و وسایل لازم واسه قابل مشاهده شدن اون منابع بوسیله گوگل رو ببینین.

آموزش Blocked resources

گزینه یه همون وسیله Fetch as googleه. با کلیک روی این دکمه صفحه مورد نظر بوسیله گوگل بازبینی میشه و در دو پنجره جدا از هم چیزی که روبات گوگل مشاهده میکنه و چیزی که کاربر عادی میبینه رو به شما نمایش می ده (گزینه render حتما فعال باشه) با مقایسه این دو تصویر درک میکنین که دقیقا نبود دسترسی به این فایل چه تاثیری بر تحلیل روباتای گوگل داره.

دقت کنین که در حالتای Desktop و Mobile به شکل جداگونه این بررسی رو انجام بدین.

گزینه دوم به شما پیشنهاد می ده که هویت خود رو به عنوان مالک اون دامنه یا هاست تایید کنین. با این کار شما میتونین تا با به کار گیری robots.txt tester از دسترسی درست گوگل به اون فایل مطمئن شید. پیشنهاد میکنیم مقاله ثبت سایت در گوگل وبمستر رو هم بخونین.

گزینه سوم شما رو مستقیما به صفحه robots.txt tester انتقال می ده. در این صفحه علاوه بر مشاهده محتویات فایل robots.txt این توانایی هست که با وارد کردن نشانی یه فایل یا صفحه روی دامنه از دسترسی روبات گوگل به اون مطمئن شد.

در آخر شما باید با ایجاد تغییرات لازم در فایل Robots.txt دسترسی گوگل به منابع لازم رو جفت و جور کنین و با به کار گیری وسایل معرفی شده در بالا از این دسترسی مطمئن شید.

اگه اطلاعات کافی از تنظیمات و کاربرد درست این فایل ندارین پیشنهاد میکنیم قبل از هر چیز مقاله Robots.txt چیه رو بخونین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *