جاذبه های گردشگری، دوران پیش از تاریخ

دانلود پایان نامه

گورستان روستای گنبد کبود واقع شده است (فقیه بحرالعلوم، ۱۳۸۸).
تپه و دهکده باستانی گیان: تپه گیان در ۲۳کیلومتری جنوب غربی نهاوند و ۱۸کیلومتری جاده ای که نهاوند را به جاده کرمانشاه وصل می کند واقع شده است. این تل در دهستان گیان واقع در بخش مرکزی در دره خاوه قرار دارد. کوه های قوچال و بزبی با ارتفاع ۲۳۰۰ متر بخش های جنوب و جنوب شرقی وکوه های آردوشان با ارتفاع ۲۴۸۰ متر بخش های شمالی آن را تشکیل می دهند. در این منطقه رودهای پر آب دائمی جریان دارند که مهمترین آن ها سراب گیان است که از ارتفاعات قوچال واقع در جنوب سرچشمه گرفته و به گاماسیاب می پیوندد (سایت میراث فرهنگی همدان).
تپه باباقاسم: در ۱۵ کیلومتری شهر نهاوند، ضلع شمالی روستای باباقاسم خرابه های مرتفعی وجود دارد که از قلعه های اشکانی بوده است. این خرابه ها به خرابه های قلعه سرسام گبری هم شهرت دارد.
مقبره نعمان ابن مقرن (مقبره باباپیر): این مقبره در ? کیلومتری شمال غربی شهر نهاوند واقع شده و امروزه در نزد اهالی نهاوند به مقبره باباپیر معروف است (فقیه بحرالعلوم، ۱۳۸۸).
بقعه باباهاشم: واقع در روستای دورانه در ۱۶ کیلومتری شمال غرب نهاوند می باشد. این بقعه مشهور به تپه باباهاشم نیز می باشد.
خانه قدوسی: این خانه قدیمی و تاریخی در خیابان انقلاب واقع شده است و چند خانه قدیمی دیگر در جای جای این شهر وجود دارد (فقیه بحرالعلوم، ۱۳۸۸).
مسجدجامع نهاوند: این مسجد برروی دامنه تپه ای مشرف برروی نهاوند ودرکنار ضلع شمالی میدان قیصریه این شهر واقع شده است. این مسجد بر روی تپه ای واقع شده و نسبت به خیابان در ارتفاع ۵/۵ متری قرار گرفته است و برای دسترسی به آن باید حدود ۲۵ پله را از کف میدان قیصریه پیمود تا به حیاط مسجد رسید. تنها تزئین مسجد کتیبه سنگی کوچکی به ابعاد ۵۰×۲۵ سانتیمتر است که مربوط به دوره سلجوقیان است. کتیبه در داخل محراب مسجد قرار دارد ودر بالای قوس محراب لوحه سنگی کوچکی نصب گردیده که شامل تاریخ تعمیر مسجد در دوره صفویه است. این بنا در تاریخ ۷/۳/۶۵ به شماره ۱۷۰۶ درفهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است (سایت سازمان میراث فرهنگی همدان).
زیارتگاه چهل تن (چهل نابالغان): این زیارتگاه در قله یکی از ارتفاعات گرین قرار دارد و کوه مزبور نیز نام خود را از آن گرفته است.
سراب گیان نهاوند: سراب گیان، با چشمه‌های جوشان، پرآب و زلال، در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی نهاوند در استان همدان پای کوه‌های گرین از رشته‌کوه‌های زاگرس جریان دارد که از جنوب به کوه‌های گرین محدود می‌شود. تپه باستانی گیان نیز در مسیر و دو کیلومتری این سراب قرار دارد. در مسیر این سراب، جنگلی طبیعی، به وسعت بیش از ??? هکتار وجود دارد که یکی از تفریحگاه های غرب کشور محسوب می‌شود. مازاد آب این سراب پس از مصارف آشامیدنی اهالی و استفاده های کشاورزی روستاهای اطراف، به رودخانه گاماسیاب می‌ریزد. آبدهی این سراب سالانه ۲۵۰۰ لیتر در ثانیه است (فقیه بحرالعلوم، ۱۳۸۸).
سراب گاماسیاب: سراب گاماسیاب (بزرگترین چشمه ایران) در ۱۹کیلومتری جنوب شهرستان نهاوند به سمت نورآباد واقع شده است و از دره‌ های شمالی رشته کوه گرین (کوه چهل نابالغان) سرچشمه می‌گیرد. منشأ آب آن یخچال طبیعی است و دارای آبدهی ? متر مکعب در ثانیه و دمای متوسط ? درجه سانتی گراد است. در بالا دست چشمه ها، غاری طبیعی دیده می‌شود و محوطه اطراف سراب جنگل کاری شده است.
رودخانه گاماسیاب که از سراب گاماسیاب سرچشمه می گیرد، یکی از طویل ترین رودخانه های ایران و از شاخه های اصلی رود کرخه به شمار می آید. رودخانه گاماسیاب در طول شهرستان خرم آباد به نام سیمره نامیده می شود و کلیه رودخانه های شرقی کبیر کوه و تمام رودخانه های لرستان به آن می پیوندد و پس از گذشتن از لرستان در غرب خوزستان جاری و کرخه نامیده می شود و بالاخره به باتلاق هورالعظیم منتهی می گردد.
در مسیر این رود با احداث نیروگاه برق آبی و حوضچه های پرورش ماهی، در تولید برق و پرورش ماهی بهره برداری نموده‌اند. چشمه جوشان و پر آب با ویژگی‌های خاص طبیعی، یکی از جاذبه‌ های مستعد گردشگری استان محسوب می‌شود.
سراب ملوسان: سراب ملوسان در ?۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان نهاوند، بالاتر از روستای ملوسان واقع گردیده است.
سراب فارسبان: سراب فارسبان در ۲۶ کیلومتری غرب نهاوند در روستای کمالوند قرار دارد که هر ساله تعداد زیادی از گردشکران داخلی را به سوی خود جلب می‌کند.
سراب کنگاور کهنه: این سراب در ۴۵ کیلومتری غرب نهاوند و در نزدیکی روستای کنگاور کهنه و در دامنه کوه گرو قرار گرفته‌است (فقیه بحرالعلوم، ۱۳۸۸، ص ۱۳۰).
شهر نهاوند دارای امامزادگان بسیاری مانند امامزادگان بلقیس و خاتون، امامزاده یونس، امامزاده ابراهیم و …. می باشد.
۲-۶-۵-۲ جاذبه های گردشگری دلفان
از جاذبه های گردشگری این شهرستان:
آثار تاریخی و باستانی
موزه مردم شناسی نورآباد: این موزه در بلوار شهید بهشتی نورآباد واقع شده است (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
راه باستانی گاوشمار
بقعه حسن گاویار
مقبره بابا بزرگ
شاویسقلی
تپّه مقبره نوح نبی
تپّه کفراج
تپّه مردآویز
تپّه شهن آباد
تپّه حسن گاویار: در روستای گلباغی از توابع دهستان میربگ قرار گرفته که مربوط به دوره اشکانیان می باشد. این اثر، در سال ???? به عنوان آثار ملی به ثبت رسید.
تپّه ورشونه گلباغی
تپّه چقا
بزرگ حسین نورعلی
تپّه چقا کوچک حسین آباد نورعلی
تپّه گلباغی: این تپه همانند تپه حسن گاویار، در روستای گلباغی از توابع دهستان میربگ قرار گرفته که مربوط به دوره اشکانیان می باشد و در سال ???? به عنوان آثار ملی به ثبت رسید.
تپّه چغاعلی آباد
تپّه دوشه جا
تپّه نعمت الهی
تپّه گوهرگوش
تپّه عبدالحسینی
تپّه خرم چیا
تپّه زلیوا: تپه زلیوا از تپه های باستانی بخش خاوه بوده که در سال ???? به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است.
تپّه چغاسیفل
تپّه چغا کبود
تپّه ولی آباد کوله مرز
تپّه نام چیا
تپّه مرادآباد نورعلی
تپّه توبره زیر تنگ پری
تپّه غار اسب
تپّه چیا غلامعلی
تپّه شرف ده کبود
تپّه شهباز آباد
تپّه گنبد میران بیگ (گمه می‌ رومبگ)
تپّه گندم بان (حبیب وند)
تپّه مراد ویسی
تپّه مرد آویز
تپّه نام چیا
تپّه نورآباد- آنا پارک
تپّه ورشون (گلباغ)
تپّه هزار منی
تپه حمام: این تپه در ۲۵ کیلومتری دلفان و در روستای یار آباد واقع شده و از قدیم به حمام معروف بوده است. در اطراف تپه، گورهای باستانی بسیاری وجود دارد.
تپه سیکوند: تپه سیکوند در ? کیلومتری شهر نورآباد قرار گرفته است که در سال ???? در فهرست آثار باستانی کشورمان قرار گرفت. قدمت این تمدن به گواه تاریخ به ???? سال قبل از میلاد باز می گردد.
تپه کفراج: تپه باستانی کفراج که در روستای کفراج بخش خاوه قرار گرفته است، مربوط به هزاره اول قبل از میلاد بوده و در سال ???? به عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسید.
تپه بابا جان: این محوطه باستانی، در ۵ کیلومتری غرب نور آباد واقع شده است. این تپه باستانی به عنوان بزرگترین تپه باستانی منطقه، گنجینه ای ارزشمند از هویت و میراث کهن ایرانی است (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
جاذبه های طبیعی
دامنه های کوه گرین
کوه مهراب: کوه مهراب با ارتفاع ۲۴۰۰ متر در۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع گردیده است. در این کوه غارهای تنگ قلا، داله لان، غار باغ سیری جان و ده ها غار کوچک و بزرگ دیگر وجود دارد. همچنین بلندترین آبشار شهرستان دلفان نیز در دامنه کوه مهراب واقع شده است. این آبشار که در زبان این دیار به آن داله لانه (آشیانه عقاب ها) گویند با ارتفاع یکصد متر زیبایی این کوه را دو چندان نموده است.
چشمه گرمابه (چشمه آبگرم): این چشمه در۶۰ کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین ۲ رشته کوه “گله” و “سفیدکوه” در زاگرس و در محل تلاقی ۳ رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است. این جاذبه طبیعی به عنوان یک مکان در حوزه گردشگری درمانی، همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و دوستدار طبیعت است. بقایای یک پل تاریخی به جای مانده از دوران ساسانی و وجود غار تاریخی مربوط به دوران غارنشینی، زیبایی و غنای تاریخی و فرهنگی خاصی به این منطقه داده است.
آبشار قمش: این آبشار در کوه ماده گودال و در ضلع شمالی روستای قمش واقع شده است. روستای قمش در ?? کیلومتری جنوب غربی دلفان واقع شده است.
غار پیردوستی: این غار در ???کیلومتری شمال غربی نور آباد در روستای مراد آباد پیر دوستی واقع شده است که مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان و دارای نقوش باستانی فراوانی است. این اثر در تاریخ ?? اسفند ???? با شماره ثبت ???? به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در نزدیکی همین غار سراب های متعددی وجود دارد که دارای جاذبه طبیعی می باشند.?????????????????????????????????????????????????????
کوه چهل نابالغان
آبشار غسلگه
دره بایور
سراب غسلگه
سراب پیردوستی
سراب دولیسکان
سراب وناو
سراب سنگر
سراب تاج امیر (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
جاذبه های تاریخی- مذهبی
بارگاه امامزاده ابراهیم (بابای بزرگ): این بارگاه در ?? کیلومتری شهرستان دلفان واقع است. “بابا بزرگ” از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است. گفته می‌شود ساخت این بارگاه مربوط به دوره صفوی است و در دوره قاجاریه و دوره معاصر ترمیم‌هایی روی آن صورت گرفته است.
امامزاده احمد و محمود باولین: امامزادگان احمد و محمود معروف به باولین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند که بقعه متبرکه شان در بخش کاکاوند واقع شده است (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).

این نوشته در پایان نامه ها و مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید