اطلاعاتی درباره بیماری پوستی اگزما

eczema

اگزما یکی از مشکلات عادی پوستیه که واسه بهبودی نیاز به مراقبتای جدی شما رو داره.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ اگزما ممکنه بسیار عادی باشه. یه بررسی جدید دریافت بیشتر از ۱۰ درصد بزرگسالان می تونن به اگزما گرفتار باشن اما هنوزم اطلاعات غلط زیادی در مورد اون هست. اینجا حقایق درست در مورد این مریضی پوستی و اون چیزی که باید واسه تحتِ کنترل نگه داشتن اون بدونین رو میگیم.

باور غلط: همه اگزماها برابر هستن

واقعیت: اگزما، یه اصطلاح چترگونه واسه پوستیه که قرمز، تحریک شده و خارش دار باشه. دکتر مونا گوهارا، استاد بالینی کاردانی پوست در دانشکده پزشکی YALE میگه: «گفتن اگزما مانند گفتن بستنیه. اون توضیح میده که ده ها نوع اگزما هست و در حالیکه همه اونا مثل هم بنظر می رسن، اما به طور کامل مثل هم نیستن.»

درماتیت آتوپیک که طولانی و ارثیه، شایع ترین نوع در کودکانه. حدود ۹۰ درصد از موارد، قبل از ۵ سالگی اتفاق میفته و نشونه ها معمولا با بالا رفتن سن، سبک تر می شن. افراد بالغ، بیشتر به درماتیت تماسی گرفتار می شن، یه التهاب که موقع تماس پوست با مواد تحریک کننده مانند صابون، مواد شوینده، نرم کننده پارچه یا بقیه مواد شیمیایی اتفاق میفته. عامل مشترک بین اینا (و تموم اشکال اگزما) اون هستش که لایه محافظ پوست، آسیب می بینه. وقتی که این اتفاق بیفته، رطوبت سریع تبخیر شده و پوست بدون هیچ سختی ای واکنشی، خارش دار و سوزش دار می شه.

باور غلط: اگزما، مسریه

واقعیت: گوهارا میگه «مردم فکر می کنن که هر مریضی پوستی، مسریه، مخصوصا اگه در سراسر بدن اتفاق بیفته. اما شما نمی تونین اگزما رو از شخص دیگری بگیرین و نمی تونین با لمس کسی، این مریضی رو به اون منتقل کنین. در واقع اگه پوست کسی به باکتریهایی مانند MRSA یا استاف یا یه ویروس مانند تبخال آلوده شه، این عفونت می تونه مسری باشه و افراد گرفتار به اگزما ، بیشتر در برابر دچار شدن به عفونتا هستن چون مشکل در سد محافظتی پوست می تونه به میکروبها اجازه ورود دهد. اگه اگزما دارین و متوجه هر گونه تغییری شدید مانند افزایش قرمزی، پوسته پوسته شدن یا تراوش، با پزشکتون صحبت کنین.»

باور غلط: اگزما بوسیله استرس ایجاد می شه.

واقعیت: گوهارا میگه «استرس باعث اگزما نمی شه اما می تونه اون رو شدید شدن کنه. استرس، هورمون کورتیزول رو زیاد می کنه که این هورمون، به توانایی پوست واسه نگهداری آب آسیب میرسونه، خشکی و التهاب رو زیاد می کنه دو چیزی که در مبتلایان به اگزما، بشدت هست. واسه کمک به فرونشاندن تنش، آخر تلاش تون رو بکنین تا خواب کافی داشته باشین (خواب خیلی کم باعث می شه که بدن، کورتیزول ترشح کنه) و بطور منظم ورزش کنین.»

باور غلط: اگه اگزما داشته باشین، پوستتون همیشه وحشتناک بنظر می رسه

واقعیت: درمان بعضی از شکل های جور واجور اگزما، آسون تر از بقیه س درماتیت آتوپیک، نوع سخت اون هستش چون ژنتیکیه اما خیلی از افراد گرفتار به اگزما می تونن وضعیت شون رو در مرحله “بهبودی” نگه دارن. کلید، درمان زود هنگامه. اگه شما مثلا اگزمای دست دارین (که تا ۱۰ درصد از جمعیت رو تحت تاثیر قرار میده) باید فوراٌ با داروهای مناسب با اون مقابله کنین. اگه بمدت طولانی صبر کنین، پوست در عکس العمل به مالش و خاروندن همیشگی، کلفت و سفت می شه و واسه دارو سخت می شه که با عمق کافی در پوستتون نفوذ کنه.

باور غلط: در درمان فقط دارو مهمه.

واقعیت: داروهای موضعی می تونن به درمون پوست در طول دوره های برگشت کمک کنن اما تغییرات سبک زندگی هم حیاتی هستن. گوهارا میگه «درمان اگزما باید یه کار هر روزه باشه.» چند نکته: با آب ولرم و با یه پاک کننده ملایم، حموم کنین یا دوش بگیرین، پوست رو با حرکات ضربه ای به آرومی خشک کنین (هیچوقت پوست رو مالش ندین)، پوستتون رو بطور منظم مرطوب کنین (هر چی لایه مرطوب کننده ، کلفت تر باشه، بهتره)، در آب و هوای سرد و خشک از یه مرطوب کننده هوا استفاده کنین و پارچه های پنبه ای یا نرم بپوشید (الیاف زبر و خارش آور و لباسای تنگ می تونن پوست رو تحریک کنن).

دوری از محرکا هم مهمه، بعضی از محرکای شایع عبارتند از آلرژنا مانند گرد و غبار، حیوانات خونگی، گرده گله ها و کپکای قارچی. مواد تحریک کننده ای مانند صابون و مواد شوینده، شامپو، مایعای ظرفشویی، حباب حموم و تماس با آب به وجود اومده بوسیله میوه های تازه، گوشت و سبزیجات، آب و هوای گرم، رطوبت زیاد و کم و تغییرات سریع درجه گرما و فعالیتهایی که باعث تعریق شما می شن.

باور غلط: اگزما فقط یه مشکل پوستیه.

واقعیت: با در نظر گرفتن مطالعه گذشته نورث وسترن روی ۶۲۰۰۰ بزرگسال، اگزما می تونه در زندگی افراد گرفتار به اون، مشکلات زیادی بسازه و علاوه بر پوست به مشکلات سلامتی دیگه هم منجر شه. محققان به این نتیجه رسیدن که بزرگسالان گرفتار به این مریضی پوستی، در مقایسه با افراد بدون این مریضی، به احتمال بیشتری سیگار میکشن، از الکل استفاده می کنن و از ورزش فراری هستن. هم اینکه احتمال اینکه اونا دچار چاقی وحشتناک، مریضی قلبی و دیابت شن و از بی خوابی رنج ببرن هم بیشتره.

نویسنده ارشد این مطالعه، دکتر جاناتان سیلوربرگ میگه: اگزما، بار عاطفی زیادی روی دوش مبتلایان به اون قرار میده که ممکنه به عادات نادرست سبک زندگی منجر شه. از اونجا که اگزما بیشتر در اوایل کودکی شروع می شه، افراد در سراسر سالهای رشد و نوجوونی، تحت تاثیر اون قرار می گیرن. این مسئله به اعتماد بنفس و شخصیت اونا آسیب می زنه. اگه سلامت شما در حال صدمه دیدنه، از کمک گرفتن نترسین. پزشکتون میتونه شما رو به کارشناسان تغذیه، برنامه های ترک سیگار و بسیاری چیزای دیگه برگشت دهد.

باور غلط: اگه گلوتن رو خط بزنین، اگزمایتان برطرف می شه

واقعیت: گوهارا میگه «مگه در مواردی که شما گرفتار به مریضی سلیاک یا حساسیت به گلوتن باشین، هیچ دلیلی وجود نداره که مریضی پوستی شما بوسیله گلوتن شدید شدن شه. حتی اگه شما سلیاک دارین و باید بخاطر بقیه دلایل سلامتی از گلوتن دوری کنین، تصور نکنین که با ایجاد این تغییر، پوستتون بهتر می شه. تحقیقات روی بیماران گرفتار به سلیاک و درماتیت آتوپیک نشون میده که نبود مصرف گلوتن واسه یه سال کامل، منتهی به هیچ گونه بهبودی در پوست اونا نشد.»

باور غلط: شما نمی تونین به شنا برید

واقعیت: در حالیکه بعضی افراد در پیدا میکنن که تماس با کلر منتهی به برگشت اگزما می شه، اما بقیه می گن که اون در واقع، اثر مثبتی روی وضعیت اونا داره. اگه جزء گروهی هستین که بوسیله کلر تحریک می شن، تلاش کنین قبل از وارد شدن به آب از یه لایه کلفت مرطوب کننده استفاده کنین تا مانند یه سد بکنه، پس از شنا سریع دوش بگیرین و دوباره کرم بمالید.

شاید بهتر باشه قبل از رفتن به استخر، با اونجا تماس بگیرین تا فهمیده باشین که کلر چه وقتی به آب اضافه می شه. این ماده شیمیایی تبخیر می شه، پس غلظت اون کم کم کم میشه. هم اینکه ارزشش رو نداره که نگران شیرجه زدن باشین. با در نظر گرفتن انجمن ملی اگزما، افزایش کم کم زمان گذشته در استخر، به پوست کمک می کنه که با آب کلردار سازگاری پیدا کنه.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

سلامت پوست مجله تناسب اندام