بهمن ۳, ۱۳۹۹

اطلاعات جالب و خواندنی درباره باتری موبایل

شارژ موبایل

باتریا همیشه بستر پرباری واسه افسانه ها و سوء برداشتا بودن. این قطعات نه خیلی کوچیک دیجیتال اونقدر نقش اساسی در زندگی ما دارن که حاضریم واسه چند ساعت همراهی بیشتر، مبالغ خیلی بالایی هزینه کنیم. بسیاری کاربران معیارهای عجیبی واسه مراقبت از باتری دستگاه های خود تو ذهن دارن. اما لازمه بدونیم که بسیاری گفته ها در مورد باتریا مبنای واقعی نداشته و فقط از برداشتای غیرتخصصی سرچشمه میگیره.

اجازه بدین در ادامه، نگاهی داشته باشیم به تعدادی از افسانه هایی که در مورد باتری دستگاه هایی مثل گوشی هوشمند در میان قشر عادی جامعه هست.

۱. باتریا از یه جور «حافظه» بهره مند هستن

اینجور گفتی اصلا غلطه. عده بسیاری تصور می کنن که لازمه باتری دستگاه خود رو «تمرین و آموزش» داده تا بتونه از آخر ظرفیت شارژ خود استفاده کنه. واسه رسیدن به این مورد، کاربرانی هستن که به شکل منظم یا در بازه های وقتی خاصی مبادرت به خالی و پر کردن شارژ باتری خود می کنن و هم هیچ وقت تا وقتی شارژ دستگاه بیشتر از ۵۰ درصد باشه اونو به پریز برق وصل نمی کنن. تفکر پشت این جریان از این قرار بود که باتری به این شکل یه جور حافظه رو رشد میده که موجب بهینگی عمر اون می شه. اما اینجور موضوع ای غلطه. اگه دستگاه شما ۸۰ درصد هعم شارژ داشته باشه هیچ نگرانی از پر کردن اون نداشته باشین؛ شارژ تکراری هیچ ضرری واسه باتری در بر نداره.

۲. شارژرهای غیراصل موجب آسیب به باتری می شن

با اینکه بعضی شارژرهای غیراصلی از بهینگی لازم بهره مند نیستن، و بعضی حتی واسه شارژ دستگاه به زمان بیشتری نیاز دارن، اما تا وقتی که به شکل درست به کار خود ادامه موجب آسیب به باتری دستگاه نمی شن. پس مطمئن باشین خرید شارژر ارزون تر واسه جایگزینی شارژر اصلی دستگاه به طور کامل بدون اشکال هستش. البته این مورد در قبال دستگاه هایی مثل Droid Turbo که از فناوری شارژ سریع خاصی استفاده میکردن صادق نیس و هنگام خرید شارژر باید مطمئن شین که شارژر مورد نظر، دقیقا به خاطر همین دستگاه تولید شده باشه. وگرنه، خبری از مزیت شارژ ۱۵ دقیقه ای که ۸ ساعت شما رو همراهی می کنه نیس.

۳. شارژ گوشی از شب تا صبح موجب آسیب به باتری می شه

این مورد هم به طور کامل بی اساسه. بیشتر گوشیای امروزی به اندازه کافی «هوشمند» هستن که رسیدن باتری به ظرفیت خاص خود رو تشخیص داده و از ادامه شارژ اون جلوگیری کنن. با این حال، می تونین با اجرای یه اقدام، عمر باتری دستگاه خود رو طولانی تر کنین. به جای اینکه گوشی خود رو شبا به شارژ زده و هر شب اونو تکرار کنین، تلاش کنین شارژ اونو در همه اوقات در میان ۴۰ تا ۸۰ درصد نگاه دارین. این موضوع با کمی محاسبه سیکل باتری، بیشترین عمر ممکن رو واسه اون تضمین می کنه. پس اگه شارژ باتری از شب تا صبح ضرورتی نداره، بهتر تلاش کنین روش شارژ شبونه رو اجرا نکنین؛ این راه و روش با اینکه موجب آسیب به دستگاه یا باتری نمیشه، اما بهینه ترین حالت به کار گیری سیکل باتری به حساب نمی ره.

۴. هنگام شارژ شدن گوشی نباید ازش استفاده کرد

بیشتر افراد تصور می کنن کار کردن با دستگاه در بین شارژ، اثر منفی بر کیفیت شارژ دریافتی از راه باتری داره. اما اگه در حال به کار گیری یه شارژر ضعیف و با کیفیت پایین نباشین، این موضوع هیچ نزدیکی به حقیقت نداره. باتری دستگاه شما چه ازش استفاده بکنین و چه نکنین، طوریکه باید، شارژ می شه. بهتره از این جهت به جریان فکر کنین: در گوشیای هوشمند، تنها دلیلی که میشه واسه همگام نشدن داده ها متصور بود، خاموش بودن دستگاهه. پس حتی وقتی که شما در حال استفاده مستقیم از دستگاه خود نباشین هم خود گوشی در حال اجرای وظایف سیستم عامل و همگام سازی داده ها هستش. پس با اینکه به کار گیری گوشی بین شارژ، ممکنه مدت زمان پر شدن باتری رو طولانی کنه، اما آسیبی در بر نداره.

۵. خاموش کردن گوشی باعث آسیب به باتری می شه

حتی ذره ای حقیقت در این مورد پیدا نمی کنین. درسته که اگه دستگاه خود رو به مدت زمان طولانی خاموش بذارین، باتری اون خالی می شه؛ این جزئی از طبیعت باتریا هستش. اما خاموش کردن دستگاه به شکل بعضی وقتا به طور کامل بدون ایراده. شما حتی می تونین دستگاه رو خاموش کرده و در صورت امکان باتری اونو هم جدا کنین. در کل هیچ آسیبی به باتری وارد نمیشه. واقعا در بعضی دستگاه ها، یه خاموش و روشن کردن ساده می تونه تاثیر مثبتی بر کارکرد باتری داشته باشه. این موضوع از چگونگی تعامل سیستم عامل با باتری ناشی می شه. پس با اینکه دستگاه های اندرویدی بدون هیچ مشکلی همیشه به کارکرد درست خود ادامه میدن، اما بعضی وقتا استراحت دادن به اونا ضرری نداره.

۶. باید قبل از اولین استفاده، حتما باتری رو پر کرد

بسیاری افراد تصور می کنن اولین اقدام هنگام خرید یه گوشی هوشمند جدید، شارژ کامل اون تا ۱۰۰ درصده. حتی هنوزم بعضیا وجود دارن که به شارژ اولیه ۶ ساعته باور دارن! این موضوع به طور کامل اشتباه بوده و ریشه در نسل قدیم باتریا داره. یادتون باشه که باتری گوشیای هوشمند در حد میان ۴۰ تا ۸۰ درصد بهترین بازدهی رو از خود بر جای می ذارن و از اون جا که بیشتر گوشیا با شارژ نیمه پر وارد بازار می شن، استفاده بدون این دست اون دست کردن از اونا به طور کامل بدون ایراد هستش. اگه سیستم عامل دستگاه درصد باتری رو به درستی تشخیص نمی ده، کافیه به شکل عادی یه مدت از دستگاه خود کار بکشین. هم اینکه اگه هنگام خرید دستگاه فهمیدین شارژ اون زیر ۴۰ درصده، شاید بهترین اقدام تعویض دستگاه هستش چون که ممکنه باتری دستگاه بسیار قدیمی باشه.

۷. قرار دادن باتری درون فریز موجب افزایش عمر اون می شه

در دهه ۸۰ میلادی، قرار دادن باتری درون فریزر به مدت کوتاهی به خاطر دریافت شارژ بیشتر عادی بود. این راه و روش نه در اون زمان در عمل جوابگو بوده، و نه در دوران حاضر نفعی به حال تون داره. واقعا، باتریای Li-Ion در اثر هر دو عامل سرما و گرما آسیب می بیننن. دمای اتاق همیشه بهترین دما واسه باتری گوشیای هوشمنده. یادتون باشه که این دستگاه ها در کارکرد عادی خود هم تحت گرما قرار می گیرن، پس احتیاجی نیس گرما اضافی بر اونا تحمیل کنین و سرما هم یکی از دشمنان باتریای Li-Ionه.

علاوه بر این، مطمئن شید دستگاه خود رو همیشه در جایی قرار می دین که امکان اومد و شد هوا در اون وجود داشته باشه. خیلی از آدما مخصوصا ورزشکارها، گوشی خود رو درون محفظهایی مثل پلاستیک سر بسته قرار میدن؛ این اقدام واسه جلوگیری از ورود رطوبت به درون دستگاه کاربردی هستش اما نگه داشتن گرما درون محفظه، موجب آسیب دیدن گوشی و باتری اون می شه. در هر صورت این اخطار رو تو ذهن داشته باشین: گرما اثر به مراتب داغون کننده تری در مقابل سرما بر باتریا داره.

۸. به کار گیری اینترنت بیشتر از هر چیز دیگری باعث تخلیه باتری می شه

این مورد هم حقیقت نداره. باتری خورترین فعالیتی که میشه روی گوشی هوشمند اجرا کرد، بازیه. موتورهای گرافیکی، غولای بزرگ تشنه به تخلیه باتری هستن. اگه زیاد از دستگاه خود واسه بازی استفاده می کنین، در صورت تمایل واسه دووم بیشتر شارژ، تا جایی که می شه روشنایی صفحه نمایش رو پایین بیارین. اما اگه می تونین بین شارژ شدن دستگاه به بازی با بیشترین حد روشنایی ادامه بدین، هیچ مشکلی دستگاه و باتری اونو تهدید نمیکنه.

البته این مورد بستگی مستقیم به نوع استفاده شما از اینترنت داره. اگه در حال تماشای ویدیو در یوتیوب، اجرای بازیای آنلاین، یا بقیه فعالیتای سنگین گرافیکی باشین، باتری ما به سرعت خالی می شه.

۹. خاموش کردن وای فای، جی پی اس و بلوتوث موجب افزایش عمر باتری می شه

باید بدونین که این سرویسا تنها وقتی موجب خالی شدن باتری دستگاه می شن که در حال استفاده باشن. پس روشن نگاه داشتن بلوتوث در وقتی که از یه دستگاه بلوتوث بهره نمی برین، تاثیر منفی بر شارژ دستگاه نداره. این موضوع در مورد روشن نگاه داشتن وای فای و استفاده نکردن از هیچ شبکه اینترنتی هم به همین شکله. البته این سرویسا در این حالت هم مقدار ناچیزی انرژی مصرف می کنن اما این مقدار اصلا واسه تاثیرگذاری بر مصرف روزمره دستگاه کافی نیس. ممکنه سرویسایی پشت پرده از این تواناییا استفاده کنن اما این حالت در مورد مدیریت دستگاه و اپلیکیشنای اون بوده و اگه به شبکه ای وصل نباشبد، صرف روشن بودن موارد نامبرده موجب کاهش عمر باتری نمیشه.اگه واقعا نگران دریافت آخر انرژی ممکن از باتری دستگاه هستین، پیشنهاد می کنیم روشنایی نمایشگر رو به کمترین حد ممکن برسونین.

۱۰. برنامه های تسک منیجر موجب بهبود عمر باتری می شن

با اینکه عده بسیاری این گفته رو مورد پسند نخوان یافت، اما برنامه های جانبی مدیریت وظایف و پاکسازی حافظه هیچ تاثیر مثبتی بر عمر باتری دستگاه شما ندارن؛ حتی در بعضی موارد با کمی دقت متوجه تاثیر منفی اونا هم میشین. البته این وسیله ها می تونن روندا رو در بلک لیست (بلک لیست (لیست سیاه)) و سفید قرار داده و از اجرای بعضی جلوگیری کنن، اما در آخر در مقابل سیستم پیش فرض دستگاه کمکی به شارژدهی بیشتر اون نمی کنن. همه سیستم عاملا از سیستم مدیریت حافظه استفاده میکردن که براساس معیارهای مشخصی، به اجرا و پایان روندا می پردازه. خالی کردن تکراری حافظه موقت (رم) فقط باعث بارگزاری دوباره روندا از راه سیستم عامل و صرف انرژی بیشتر می شه. مطمئن باشین در صورت نبود به کار گیری یه برنامه، سیستم عامل به شکل خودکار روند مربوط به اونو آویزون می کنه، اما واسه دسترسی سریع تر بازم اونو در حافظه موقت نگاه داره.

ممکنه مایل باشین واسه کنترل بهتر روی اپلیکیشنا مبادرت به نصب تسک منیجر کنین، اما تصور نکنین این جوری وسیله ها بهتر از وسیله پیش فرض دستگاه به بهینه سازی مصرف باتری کمک می کنن.

راه و روش بهتر

هر ساله، باتری گوشیای هوشمند و چگونگی استفاده دستگاه ها از این باتریا بهبود پیدا میکنه. اما این سوتفاهما و افسانه ها که بعضی قدیمی و بعضی به طور کامل جدید هستن لازمه از بین ورداشته شن. فقط با کمی توجه، باتری دستگاه شما با بیشترین زمان ظرفیت خود شما رو همراهی می کنه.در آخر باید با این موضوع کنار اومد که فناوری باتریا همگام با پیشرفت دیگه زمینه ها به جلو حرکت نکرده و الان باتریا به پاشنه آشیل دستگاه های هوشمند بدل شدن. این قطعات از عمر و بازدهی محدودی بهره مند بوده و کم کم بهینگی خود رو از دست میدن، پس پس از گذشت یه مدت، اونقدر به ضعیف و ضعیف تر شدن ادامه میدن که چاره ای جز تعویض اونا وجود نداره.

تا کنون خبرهای بسیاری در مورد پیشرفت در تولید نوع جدیدی از باتریا شنیده ایم که بدیش اینه هیچ کدوم از شرایط لازم واسه رسیدن به مرحله تجاری سازی بهره مند نبوده. دیدگاه شما در این مورد چیه؟ نظرات خود رو با ما و بقیه خوانندگان زومیت به اشتراک بذارین.

پیشنهاد می کنیم اگه شمام آدمایی رو می شناسین که خود رو درگیر این موارد بی پایه کردن، این مقاله رو با اونا هم رسانی (Share) کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *