دی ۲۶, ۱۳۹۹

اعترافات تکان‌دهنده مامور “گشتاپوی داعش”

یه مامور قبلی سازمان امنیت داعش واسه اولین بار به عنوان “تماشاگر” در دادگاهی در آلمان از جنایات اون گروه تروریستی پرده برمی داره. اون هشت ماه در سوریه در “واحد خاص ” سازمان امنیت داعشیا خدمت کرده.

به گزارش ایسنا، نیلز د. یه جوون ۲۵ ساله آلمانیه که پس از ۱۳ ماه “خدمت” در داعش به آلمان برگشته. اون از رویدادهای پشت پرده شکنجه گاهْ های اون گروه تروریستی خبر میده.

طبق گزارش گروه تحقیق رسانه های آلمانی “زوددویچه تسایتونگ، رادیوی غرب آلمان و تلویزیون شمال آلمان”، نیلز د. افراطی اهل آلمان در ماه اکتبر ۲۰۱۳ واسه پیوستن به تروریستای داعش به سوریه سفر کرده و در ماه ژانویه ۲۰۱۵، پس از برگشت از این کشور در آلمان دستگیر شده.

گروه تحقیق رسانه های آلمان به نقل از دادستان کل این کشور گزارش میده که ماموران امنیتی آلمان، پس از چند ماه شنود مکالمات تلفنی این افراطگرا به فعالیتای اون در سوریه فهمیدن. نیلز د. در یکی از این گفت وگوها تاکید کرده بود که “مستقیما واسه ابوبکر بغدادی” کار می کرده.

نیلز د. که الان به عنوان “تماشاگر” در جریان محاکمه دو جوون آلمانی افراطگرای دیگه شهادت میده، در مورد شروع فعالیت خود در واحد خاص امنیتی داعش میگه که به پیشنهاد یه دوست آلمانی افراطگرای خود در سوریه به نام مصطفی کالایچی و هم اینکه فیلیپ برگنر، پسرعموی اون، به سازمان یادشده راه پیدا کرده.

برگنر یه چند وقت پیش، پس از زخمی شدن در جبهه های جنگ خودکشی کرد و کالایچی هم در جریان یه درگیری در سوریه کشته شد. کالایچی از راه عکسایی که اونو با سرهای بریده قربانیان داعش نشون میده، شناسایی شده. این دو، از اعضای ارشد سازمان امنیت گروه زیاده روی گرای “داعش” بودن.

بنا به گزارش گروه تحقیق رسانه های آلمانی، این اولین باره که نیلز د. به عنوان مامور سازمان امنیت داعش از راه های شکنجه، ترور و حتی به صلیب کشیدن شهروندان مناطق تحت اشغال “داعش” در سوریه پرده برمی داره.

این سازمان به طور غیررسمی “گشتاپوی داعش” خونده می شه. افراطگرایان آلمانی این گروه تروریستی، در تشکیل اون و اعمال شکنجه و فشار بر ساکنان مناطق تحتِ کنترل “داعش” در سوریه، نقش کلیدی بازی کردن.

نیلز دوران ماموریت خود رو در شهر کوچیکی به نام منبیج که در ۴۰ کیلومتری حلب واقعه، گذرونده. داعش از ژانویه ۲۰۱۴ در این شهر حکومت می کنه.

نیلز میگه که اون در “واحد خاص سازمان امنیت” این شهر که در ساختمون “ثبت احوال” منبیج اسکان داده شده بود، فعالیت داشت. اعضای گروه با چهره های پوشیده، محل اقامت خود رو که پادگان خونده می شد، ترک می کردن.

در زیرزمین این پادگان، زندانی به گنجایش ۳۰۰ نفر با “اتاقای مجهز” شکنجه برپا کرده بودن.

نیلز میگه: «صدای فریاد شکنجه شدگان تا اون طرف خیابون هم به گوش می رسید.» بعضی از دستگیرشدگان، روزای زیادی در “جعبه های کوچیکی” که در اتاق شکنجه تعبیه شده بود، بدون اون که قادر به حرکت باشن، زندانی می شدن.

این افراطگرا یه بار تماشاگر اون بوده که “ابوبکر بغدادی” در برابر حدود ۲۰ زندانی قدم می زده؛ زندانیانی که با دستای از پشت بسته به میله ای آویزون بودن.

این افراطگرای تروریست میگه که اون فقط به عنوان آشپز در سازمان یادشده فعالیت داشته، خرید می کرده و سرپرستی گروه نظافت اونو بردوش داشته. از دیگر وظایف نیلز، همراهی کردن زندانیان به سالن ناهارخوری واسه خوردن غذا بوده.

اون اضافه می کنه: «یه بار هم واسه یه آلمانی از مونشن گلدباخ که می گفتن جاسوسه و دادگاهی شده بود، حرفای قاضی رو ترجمه کردم.»

بنا به گزارش گروه تحقیق رسانه های آلمان، نیلز وظیفه انجام “ماموریتای مخفی” رو هم بردوش داشته. در این رابطه اون یه بار زندانی ای که در اثر شکنجه کشته شده بوده، از سردخانه بیمارستانی تحویل گرفته و در گوری دفن کرده.

اون میگه: «ابوبکر بغدادی به من خیلی اعتماد داشت.»

به گفته نیلز، اعدام، سر از تن جدا کردن و تیرباران غیرنظامیان، هم اینکه “فرماندهان متمرد” در دستور کار روزانه “جوخهای مرگ” بوده که هر روز در محلی به نام “بازار اعدام” انجام می شد. اون میگه که خود، تماشاگر تیرباران فرماندهی بوده که به دست اعضای واحد خود کشته شد. این افراد بعد جسد اونو تو یه چاه انداختن.

متمردان و ناراضیان در ارتش داعش شدیدا مجازات می شدن. اونا یا به زندان می افتادن یا بدون این دست اون دست کردن کشته می شدن: «در صورت دستگیری، تا سرحد مرگ شکنجه می شدن تا به چیزی که شکنجه گران می خواستن اعتراف کنن. بعد هم اونا رو می کشتند.»

نیلز میگه که اون حتی یه بار تماشاگر به صلیب کشیدن یه عضو داعش بوده که «متهم بود در زمان پاسداری، مال مردم رو دزدی کرده بود.»

به گفته اون، این عضو رو روبروی پاسگاه به صلیب کشیدن و جسدش رو سه روز تموم واسه عبرت بقیه به تماشا گذاشتن.

این عضو داعش میگه که مجازاتای غیرانسانی داعش رو در اون زمان به طور کامل “مساوی” آزمایش می کرده. اون به طور ضمنی اعتراف می کنه که بعضی وقتا در انجام عملیات شرکت داشته، ولی میگه: «فقط من نبودم که دستگیرشدگان رو بازجویی می کردم و کتک می زدم. بقیه هم بودن.» با این که یه چند وقت پیش عکسی از این عضو منتشر شده که اسلحه به دست شقیقه مردی رو نشونه میگیره، نیلز هنوز اقرار نکرده که در اعمال شکنجه و شرکت در اعدام دستگیرشدگان، شرکت داشته.

به نظر کارشناسان اعترافات نیلز به عنوان تماشاگر در دادگاه با گزارشای سازمانای حقوق بشری و هم توصیفات گروگانای قبلی داعش هم خوانی داره. با این حال هنوز این رویدادها از طرف نهاد بی طرفی تایید نشده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *