اعتماد به نفس در خانواده

family

به گزارش آلامتو به نقل از سایت آی بانو؛ چیجوری بعضی ادما از بالایی بهره مند هستن در حالی که بعضی با وجود دارا بودن امکانات زیاد از کمبود اعتماد به نفس رنج می برن ؟ محققان طی تحقیقاتی فهمیدن که روابط خانوادگی نقش اساسی در ساختن اعتماد به نفس داره .

روابط خانوادگی

والدین دوست دارن بچه هاشون رو به شکلی تربیت کنن که در آینده واسه داشتن بهترین زندگی، از اعتماد به نفسی کافی بهره مند باشن. اما چیجوری؟ به لطف تحقیقات گذشته، درک ما نسبت به اینکه چیجوری روابط خاص میان اعضای خونواده می تونه مستقیما بر عزت نفس کودکان در بزرگسالی شون تاثیر بزاره، بیشتر شده. در ادامه به روشی اشاره می شه که در تقویت عزت نفس اعضای خونواده نقش زیادی داره.

وقتی واسه تقویت روابط آبجی و برادری

نکته: تموم کارای شخصی رو کنار بذارین وبازی شبونه با اعضای خونواده خود داشته باشین.

دانشگاه پنسلوانیا، پروژه ای واسه روابط میان اعضای خونواده در دست بررسی داره، و واسه سلامت کودکان و بهتر شدن روابط بشری در حال انجام تحقیقاتی هستن. با اطلاعات به دست اومده از این بررسیا حالا میدونیم که روابط میان آبجی و داداش تاثیر بسیار مهمی بر عزت نفسشون در دوران بزرگسالی داره.

براساس این مطالعه، خواهران و برادرانی که زمانای موثر بیشتری رو به هم اختصاص میدن دارای عزت نفس بالایی هستن، در حالیکه آنایی که زمان بیشتری رو به فعالیتای بدون برنامه می گذرونن از عزت نفس پایین تر، مهارتای اجتماعی کمتر و افسردگی بیشتری بهره مند می شن.

علاوه براین، این مطالعه نشون میده، در شرایطی که بی عدالتی هست، اگه روابط میان آبجی و داداش بسیار قوی باشه، این قوی بودن رابطه به کودکان کمک می کنه تا با بی عدالتی مقابله کنن و در اینجور شرایطی بازم عزت نفس بالای خود رو حفظ کنن.

اعتماد به نفس در خونواده

فوائد زمانایی که والدین و کودکان به طور موثری با هم می گذرونن:

نکته: زمان خود رو به شکلی برنامه ریزی کنین که در ماه، به همراه هر کدوم از کودکانتون یه یا دوبار، دو نفری بیرون برید تا به این روش، کودکتون از لحظات شیرینی که با پدر یا مادرش در بیرون از منزل می گذرونه لذت ببره.

برخلاف باور عمومی، این پروژه نشون میده آمار یه وقتی که کودکان با والدینشون می گذرونن تا اوایل دوران نوجوونی زیاد شده و والدین تا اوایل دوران نوجوونی فرزندشون، زمانایی رو به بودن در کنارشون اختصاص میدن. خیلی تعجب برانگیز نیس اگه بگیم کودکانی که زمان بیشتری رو با والدینشون می گذرونن چیزهای مورد علاقه آموزشی شون زیاد می شه و رفتارای پر خطر کمتری رو از خود نشون میدن.

سوزان مک هال، پروفسور گسترش روابط انسانی و مدیر انیستیتوی تحقیقات علوم اجتماعی در دانشگاه پنسیلوانیا میگه: ” تحقیقات ما نشون میده واسه اینکه فردی در بزرگسالی در وضعیت روانی مطلوبی باشه، باید در دوران نوجوونی زمانایی رو با والدین خود بگذرونه. و این زمان با هم بودن، خصوصا وقتی رو که با پدر خود می گذرونه، پیامدای قابل توجه ای روی روان و سازگاری اجتماعی اش در دوران بزرگسالی می ذاره. ”

گذروندن وقت با پدر چه تاثیری روی شخصیت فرد میذاره؟ تحقیقات نشون میده نوجوانانی که زمان بیشتری رو در گروه های دسته جمعی همراه با پدرشون می گذرونن نسبت به بقیه دوستانشون از مهارتای اجتماعی بهتری بهره مند هستن، از طرفی نوجوانانی که زمان بیشتری رو فقط با پدرشون می گذرونن از عزت نفس بالایی بهره مند می شن.

توجه

کودکانتون رو به خاطر تلاششون مورد تعریف بذارین نه فقط به خاطر باهوش بودنشون. تحقیقی در دانشگاه استنفورد نشون میده کودکانی که به خاطر تلاششون مورد تشویق قرار می گیرن از اشتباهاتشان بهتر درس می گیرن و از عزت نفس بالاتری بهره مند هستن چون که باور دارن می تونن خود رو بهتر کنن و چیزای جدید تری یاد بگیرن ولی اگه فقط به خاطر باهوش بودنشون مورد تعریف قرار بگیرن به این باور می رسن که به خاطر این هوششون همه چیز رو می دونن و دیگه واسه یاد گرفتن چیزای جدید تلاشی نمی کنن.

واسه دوست داشتن خود چیکار باید کرد؟

تعریف اعتماد به نفس چیه؟

آی بانو افزایش اعتماد به نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *