اعلام احتیاجات اصلی زلزله‌زدگان

با اون که پس از زلزله ۶.۲ ریشتری در آذربایجان شرقی تعدادی از مسئولان نظام واسه بررسی و رسیدگی به وضعیت اونا به سرعت در منطقه حاضر شدن و کمک ها از سراسر کشور در این مناطق پخش شد، اما به خاطر عمق و گستردگی فاجعه، زندگی دهات نشینان مصیبت زده این منطقه هنوز با مشکلاتی روبرو شدن و البته زلزله عصر روز سه شنبه هم بر مشکلات قبلی اضافه کرد.

 

فرماندار ورزقان در مورد خسارات زلزله روز سه شنبه گفت: علی رغم این که اعلام شد که در اثر زلزله ۵.۳ ریشتری عصر روز سه شنبه در شهرستان ورزقان خسارتی به شهرها و روستاها ایجاد نشده، ولی در شهرها و روستاهای شهرستان ورزقان تماشاگر تلفات مالی هستیم.

فروغی  اعلام کرد: در روستای جوشون علاوه بر تخریب ساختمون ها چند نفر هم زخمی شدن.

ایشون با اشاره به این که تا کنون سرویس بهداشتی سیار در دسترس زلزله زدگان نبود، گفت: کارخانه سرویس بهداشتی سیار از امروز در شهرستان ورزقان مستقر می شه و ساخت ۱۲۰۰ دستگاه سرویس بهداشتی سیار رو تعهد کرده.

فرماندار ورزقان لوازم بهداشتی، فانوس، شوینده و کلمن رو از احتیاجات اصلی زلزله زدگان در منطقه ورزقان بیان کرد.

ایشون با اشاره به تعهد دولت مبنی بر فنس کشی روستاها واسه نگهداری احشام اعلام کرد: طبق پیش بینی های انجام شده ۵۵ هزار متر فنس واسه نگهداری احشام در روستاهای ورزقان لازمه.

ایشون با یادآوری این که الان احشام دهات نشینان در کنار چادرها قرار گرفتن یافته ان، گفت: با این وجود امکان انتقال مریضی های عفونی و مشترک بین آدم و دام هست و باید هرچه سریع تر نسبت به جداسازی احشام از محل زندگی زلزله زدگان اقدام شه.

فرماندار ورزقان با اشاره به تخریب های انجام شده براساس زلزله ۵.۳ ریشتری عصر روز سه شنبه گفت: علی رغم این که به همه روستاها چادر دادیم، ولی نیازای جدیدی واسه دهات نشینان ایجاد شد.

 زلزله زدگان در مقابل ساختمون فرمانداری واسه چادر ثبت نام کرده ان، و هنوز منتظرن. هم اینجور ساختمون فرمانداری ورزقان به طور کامل تخریب شده و سازمان اداری در زندگی فرمانداری برپا شده. نزدیک به بالای ۵۰ درصد ساختمون ادارات در این شهرستان تخریب شده ان.

با وجودی که تا عصر روز سه شنبه برق همه روستاها وصل شده بود و فقط سیم کشی پنج داهات در حال تعمیر بود، به دلیل زلزله دیروز کار سیم کشی متوقف شد.

هم اینجور برق، گاز و آب همه شهرها وصل شده است.

 معدن مس منطقه و سپاه در ۱۰ کیلومتری ورزقان دو کمپ واسه دریافت کمک و پخش شکل های جور واجور در بین زلزله زدگان ایجاد کرده تا کمک رسانی خودجوش مردم رو مدیریت کنه.

 منطقه آذربایجان شرقی از وضعیت دهات نشینان مصیبت زده شهرستانهای اهر، هریس و ورزقان و چگونگی امداد رسانی به این دهات نشینان، حکایت از این داره که به دلیل ترک خوردگی در جاده ها، ترافیک سنگینی در مسیرهای منتهی به شهرستان های زلزله زده مشاهده می شه.

در مسیرهای منتهی به مناطق زلزله زده، سیل بزرگ کمک های دولتی و مردمی از ادارات، سازمان ها و موسسات خیریه از نقاط جور واجور استان مشخصه.

مردم مصیبت زده این منطقه از کشور، به کارکرد صدا و سیما هم به خاطر پخش همزمان خنده بازار همزمان با اعلام عزای عمومی در آذربایجان شرقی انتقاد دارن.

 امنیت روانی نسبی در منطقه برقراره، با این حال بعضی از زلزله زدگان به چگونگی پخش بعضی امکانات در بین حادثه دیدگان انتقاد دارن.

براساس این گزارش بعضی از روستاهایی که در مسیرهای اصلی واقع شده ان، از نظر پخش مواد غذایی اشباع شده ان، در حالی که به بعضی روستاهای دور افتاده و صعب العبور که بیشترین خسارات هم به این روستاها وارد شده، توجه خیلی زیادی انجام نشده.

 زلزله زدگان از نظر مواد خوراکی اشباع شده ان و الان چادر، پتو و مواد شوینده و بهداشتی بیشترین شکل های جور واجور لازم واسه زلزله زدگان اعلام شده.

با در نظر گرفتن احتمال گسترش مریضی های عفونی در منطقه و کمبود امکانات بهداشتی و پوشاک، مشارکت مردم در کمک به این منطقه بازم لازمه.

 در بعضی مناطق زلزله زده، دهات نشینان از حمله گرگها و دزدها به اموال و جون شون در هراسند.

 بعضی وقتا چگونگی برخورد زلزله زدگان با پخش کنندگان شکل های جور واجور اولیه هم به مدیریت نادرست دامن می زند، طوری که بعضی از خونواده ها تا ۱۰ تخته چادر از گروه های امدادی دریافت کرده ان؛ حال اون که در بعضی از روستاها بعضی وقتا واسه هر ۱۰۰ خونواده ۱۰ چادر پخش شده.

 روستاهای خنچلو، چراغلو، ایشقلی، خلف انصار، گل عنبر، زغن آباد، زنگ آباد، علی بی کندی، شخملو و مهتر کندی از روستاهایی هستن که نیاز مبرم به مواد اولیه بهداشتی و شوینده دارن.

امداد و نجات ایسنا