آذر ۷, ۱۳۹۹

افراد چاق و لاغر چه تفاوتی باهم دارند؟

Fat-Thin-Women

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ همه مردم مثل هم آفریده شدن، به جز آدمای چاق! این نگاهیه که بیشتر مردم یه جامعه به افراد چاق دارن! آدمایی که اضافه وزن دارن تنبل، بی انضباط، دغل و بی استعداد به نظر می رسن. خیلی از مردم خیلی راحت به خودشون اجازه میدن به کسی که اضافه وزن داره توهین کنن.

چاقی واسه ما حد و مرزی نداره، در حالی که تبعیضای نژادی، دینی و جنسی رو بد و خلاف قانون می دونیم اما بدیش اینه قضاوت کردن بقیه براساس وزنشون رو غیر قانونی نمی دونیم. این یعنی اگه یه کارفرما نخواد کارمندی که اضافه وزن داره رو استخدام کنه، کسی نمی تونه چیزی بگه و از اون کارمند بخت برگشته پشتیبانی کنه.

تحقیقات نشون داده بی عدالتی وزنی از همه طرف به آدمایی که اضافه وزن دارن وارد میشه:

  • بعضی پزشکا بیمارای چاق رو بیریخت و بی دست و پا توصیف می کنن که هیچ روشی واسه درمانشون وجود نداره!
  • بعضی معلما و استادا می گن بدترین چیزی که می تونه واسه یه آدم اتفاق بیفته چاقیه.
  • بیشتر افراد چاق میگن به خاطر چاقی شون بوسیله یکی از افراد خونواده مورد تمسخر قرار گرفتن.
  • آدمایی که اضافه وزن دارن اینطور فکر می کنن که واسه پیدا کردن شغل و یا پیشرفت در کارشون، مورد بی عدالتی قرار می گیرن.
  • حتی بچه ها توی مدرسه علاقه ای ندارن با یه آدم چاق دوست بشن.

همه این تبعیضا نه فقط باعث آسیبای روحی و روانی می شه بلکه خطر افسردگی، نبود رضایت از بدن و اعتماد به نفس پایین رو زیاد می کنه و ممکنه مشکل چاقی رو چندبرابر کنه. بعضی از افراد واسه اینکه حرفا و اعلام نظرای بیریخت خودشون رو توجیه کنن میگن: به خاطر خودش می گم! خیلی راحت میشه فهمید که اینجور روشی اصلا فایده نداره، اگه کارساز بود پس به چه دلیل چاقی همینطور رو به زیاد شدنه؟!

لاغر بودن یعنی موفقیت بیشتر؟!

یک مطلب دیگر:
اقامتی لوکس در آفریقا؛ ۵ خانه‌ی سیاحتی برتر آفریقا کدامند؟

به چه دلیل افراد چاق خیلی زیاد مورد قضاوت قرار می گیرن؟

امروزه همه مردم، لاغری رو به عنوان نمادی از سخت کوشی و قدرت اراده می بینن و فکر می کنن آدمایی که اضافه وزن دارن، کمتر از این ویژگیای مثبت و خوب بهره مند هستن. تو یه تحقیق از هر پنج خانوم، دو نفر گفتن حاضرن ۲ تا ۵ سال از عمرشون رو بدن تا به وزن ایده آل برسن!

رسانه ها در رواج دادن این طرز فکر نقش زیادی دارن، داستانایی که توی اونها، فرد چاق شکست می خوره، عکسایی با معنی منفی که سوژه اصلی اون یه شخص چاقه و بسیاری موارد دیگه که به شکلای جور واجور دیده می شه. جامعه با باورهای غلطش باعث میشه چاقی و مقابله با اون سخت تر و سخت تر بشه.

افزایش وحشتناک فست فودها و گسترش به کار گیری غذاهای ارزون، تبلیغات زیاد غذاهای فرآوری شده و موارد دیگه باعث میشن چاقی بیشتر و فرهنگ غلط بی عدالتی بین افراد چاق و لاغر شدیدتر بشه.

اگه آدما به خاطر این تبعیضا خیلی اذیت می شن، پس به چه دلیل وزن کم نمی کنن؟ همونطور که هر کسی که تجربه رژیم غذایی رو داره میدونه کاهش وزن و ثابت نگه داشتن اون اصلا کار ساده ای نیس. همونطور که اشاره کردیم مشکلات زیادی سر راه افرادیه که اضافه وزن دارن.

بهترین روش کدومه؟!

مسخره کردن و بی عدالتی باعث نمی شه افراد واسه کاهش وزن و انتخابای سالم، انگیزه کافی داشته باشن و حتی باعث تخریب روحی و روانی اونها میشه، پس باید چیکار کرد؟ بیاد تصمیم بگیریم دیگه افراد رو براساس وزنشون قضاوت نکنیم، این کار درست مثل نژاد پرستی زشته. باید فرهنگی رو گسترش بدیم تا هرکی با هر وزنی که داره به فکر سلامتیش باشه. سالم بودن، خود به خود وزن مناسب و بدن سالم رو به دنبال میاره. به امید روزی که هیچ فردی براساس وزنش قضاوت نشه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

بازنشر دکتر کرمانی چیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *