آذر ۷, ۱۳۹۹

الگوریتمهای تصمیم گیر مغز رمزگشایی شد

brain

محققان الگوریتمهای اراده کردن مغز آدم رو رمزگشایی کرده که به طور دقیق نشون میده که وقتی که ما انتخاب می کنیم در این عضو از بدن چه اتفاقی اتفاق می افته.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، براساس تحقیقات جدیدی که در دانشگاه تگزاس انجام شده، وقتی مغز با یه انتخاب رو به رو می شه به جای اینکه نمای کلی از تجارب گذشته رو در نظر گیرد، طرح خاطرات خاصی رو از بایگانی خود بازیابی می کنه.

این تحقیقات که به ریاست مایکل ماک محقق پسادکترا در دپارتمان روانشناسی و عصب شناسی دانشگاه تگزاس آستین انجام شده اولین تحقیقیه که مثل سازیهای رایانه ای رو با اطلاعات تصاویر مغزی ترکیب کرده تا دو نوع مدل اراده کردن جور واجور رو مقایسه کنه.

محققان از ۲۰ نفر خواستن که اشکال جور واجور رو به دو گروه طبقه بندی کنن. در جریان انجام این کار، مغز این افراد با به کار گیری fMRI بررسی شد تا محققان به بررسی این مسئله بپردازند که این افراد چیجوری اشکال رو به خاطرات گذشته خود نسبت میدن.

تو یه مدل، تصمیم دور طرح قابل لمس خاطرات شکل میگیره، در مدل دیگه تصمیم براساس گسترش نمای کلی همه خاطرات که تو یه بحث خاص طبقه بندی شده شکل گرفت.

براساس یافته های این تحقیق، مدل اول با رفتار اراده کردن موافق تره.

با تحلیلهایی که با به کار گیری تصویربرداری مغزی انجام شد، محققان دو مدل به این نتیجه رسیدن که مدل اول واسه تصمیمهای بیشتر شرکت کنندگان در تحقیق صدق می کنه.

یک مطلب دیگر:
افسردگی قبل از بارداری

یافته های این تحقیقات نشون میده که سه منطقه جور واجور مغزی در طول روند یادگیری فعال هستن. منطقه پس سری (درک بینایی )، منطقه آهیانه ( حسگری) و قشر قدامی ( توجه) این سه منطقه حساب می شن.

مغز درحالی که اطلاعات جدید رو پردازش می کنه طرح انضمامی و قابل لمس تجارب رو ذخیره می کنه و موجب می شه که مغز تصمیمهای متفاوتی چون طبقه بندی، شناسایی و به یادآوری رو در پیش بگیره.

ماک گفت: تصور کنین که با یه دوست درباره خرید یه اتومبیل جدید صحبت می کنین، وقتی که بحث اتومبیل فکر می کنین به یه طرح مفهومی از اتومبیل بدون جزئیات مشخص فکر می کنین. با اینکه بحثای ذهنی از خاطرات تجارب فردی تشکیل شدن.

ایشون اضافه کرد: ما تجربه هاش رو به خاطر می سپاریم و این موجب می شه ما از این خاطرات واسه شکلای جور واجور متفاوت تصمیمها استفاده کنیم. ما با ذخیره طرح قابل لمس از تجربه هاش می تونیم تصمیمهایی درباره نوعای جورواجور اتومبیل اتخاذ کنیم.

یافته های این تحقیق در مجله بیولوژی امروز منتشر شده.

noindex

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *