ام اس چیست؟ در مورد M.S

مریضی ام اس ms

در دهه ۶۰ تعداد مریضایی که به ام.اس گرفتار می شدن، خیلی کم بود. اما حالا بعضی وقتا تو یه روز ۱۰ مریض گرفتار به ام.اس ویزیت می شن. ام.اس مریضی ایه که الان ۵۰ هزار نفر رو در ایران گرفتار خود کرده. دلیل این مریضی هنوز نامعلوم مونده. این مریضی با عواملی مثل آلودگی هوا، آلودگی زیست محیطی، استرسای شدید روحی، ترافیک و فشارهای عصبی شدید شدن می شه.

دکتر غلامرضا شمسایی، متخصص اعصاب و روان در گفتگو با مدنا گفت: «ام .اس روی سیستم اعصاب مرکزی بدن اثر میذاره. به این شکل که سیستم ایمنی به دلایل نامشخصی علیه رشته های عصبی شروع به فعالیت می کنه و قسمتای مختلفی رو تخریب می کنه. این حملات عصبی، در دوره ای فعاله و بعد از یه مدت ممکنه کاهش پیدا کنه.»

: «بعضی وقتا ام.اس کم کم به وجود میاد و به آرومی در مدت زمان طولانی شدت پیدا میکنه و فرد رو ضعیف می کنه. این مریضی به قسمتای مختلفی مانند مغز، ساقه مغز، اعصاب بینایی، مخچه و نخاع آسیب می زنه و بر همین پایه به شکلای متفاوتی خود رو نشون میده.»

متخصص اعصاب و روان در جواب به این سؤال که استرس در افراد باعث ابتلای اونا به ام.اس می شه، گفت: «در مورد استرس و این که با ام.اس رابطه داره یا نه هنوز اختلاف نظر هست. اما تحقیقات زیاد نشون دادن استرس در آدمایی که دچار این مریضی هستن باعث شروع علائم مریضی، شروع حملات جدید و شدید شدن اونا شده.»

دکتر شمسایی گفت: «استرسای روحی و فشارهای عصبی در شدید شدن ام.اس نقش داره. البته نباید فشارهای محیط کار رو جز این دسته از استرسا به حساب آورد بلکه فشارهای روانی شدید باعث این مریضی می شه.»

ایشون گفت: «مریضی ام.اس بیشتر در نژاد سفیدپوستان دیده شده. طبق آمارا، دلیل اصلی این مسئله هنوز نامشخصه اما مسائل ژنتیکی بیشتر از همه در ابتلای آدما به این مریضی مؤثره. هم اینکه باید گفت که زنان جوون بیشتر از مردان ام.اس می گیرن که بازم به دلیل زمینه ژنتیکی زنونه. براساس تخمینای علمی در برابر هر ۳ زن گرفتار، یه مرد گرفتار به ام.اس هست.»

دکتر شمسایی ادامه داد: «شایع ترین سن ابتلای زنان به ام.اس ۲۰ تا ۴۰ سالگیه. موارد ابتلای کودکان زیر ۱۰ سال بسیار نادره. احتمال دچار شدن به این مریضی در سنین بالای ۴۰ سال کم میشه.»

دکتر شمسایی در مورد اثر آب درمانی بر بهتر شدن مریضی ام.اس گفت: «به نظر من آب درمانی پایه علمی نداره و نمی تونم در این مورد اعلام نظر کنم اما فعالیت فیزیکی مناسب و ورزشای آبی در بهبود علائم این مریضی نقش دارن. به خاطر همین به مریض پیشنهاد می شه که ورزشای آبی کنن و از فعالیتای فیزیکی خسته کننده که علائم ام.اس رو شدید شدن می کنه جلوگیری کرده و به جای اون ورزشای نشاط آور بکنه.»

ایشون با توضیح دادن این موضوع که روشای درمان ام.اس روز به روز پیشرفت می کنه و درمان راحت تر از گذشته می شه، گفت: «یکی از راه های درمان ام .اس به کار گیری از کورتنه که مشکلات جانبی داره. داروی اینترفرون هم داروی جدیدیه که به بازار اومده. بیماران داروهای تزریقی رو هفته ای یه بار به شکل عذاب بیاری مصرف می کردن اما حالا این داروها هر ۶ ماه تا یه سال، یه بار تزریق می شه. داروهای خوراکی هم در کنار نوع تزریقی به شکل قرص، به شکل دوره ای مصرف می شه.»

این متخصص اعصاب و روان گفت: «درمانای جدید بر همه  بیماران مؤثر نیس چون که هنوز مشکلات دراز مدت مصرف داروهای موجود مشخص نشده و نمیشه گفت که می شه از این داروا در مرحله اول مریضی استفاده کرد یا نه.»

شمسایی اضافه کرد: «درمانای موجود با اینترفرون بسیار گرون و گرانه. این داروا مشمول بیمه خدمات درمانی نیس و اگه هم باشه به صورت تک نسخه ای واسه مریضایی که وضع مالی خوبی دارن به فروش می رسه.»

ایشون در مورد تصور مردم نسبت به این که ام.اس پوستی هم هست، گفت: «این تصور اشتباهیه. در این مریضی اعصاب دچار آسیب می شن و در هر قسمتی که آسیب دیده مشکلات حسی به وجود میاد و عصب پوست در اون محدوده کارکرد خود رو از دست میده؛ اما به این معنی نیس که فرد دچار ام.اس پوست شده.»

مریضی ام.اس قابل درمان نیس و فرد تا آخر عمر با اون دست به گریبانه.

حدود ۲۰ هزار نفر از بیماران به درمان دارویی نیاز دارن. طبق برآوردا هزینه ماهانه یه مریض ام.اسی هزار دلار یعنی برابر یه میلیون تومنه. داروای ام.اس گرانه و مشمول بیمه نمی شه. به خاطر همین بعضی وقتا فرد گرفتار به ام.اس به دلیل گرانی داروا از درمان خود صرف نظر می کنه.

مریضی ام.اس در گروه مریضیای خاص قرار گرفته تا این گروه از بیماران از تسهیلات درمانی مریضیای صعب العلاج بهره مند شن. اما تا الان هیچ کار خاصی واسه این بیماران در مورد بیمه داروا انجام نشده و تسهیلات دریافتی بیماران از مراکز معینی که از راه وزارت بهداشت و رفاه ایجاد شده، بسیار ناچیزه.

این درحالیه که سازمانای بیمه گر قرار بود با بیمه تکی همه بیماران دیابتی، سرطانی و ام.اسی رو پوشش بدن. سال ۱۳۸۶ این طرح به صورت دو فوریتی در مجلس تصویب شد و براساس اون، سازمانای بیمه گر متولی سرویس دهی بیمه درمانی شدن و به همین منظور ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار واسه این طرح در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. این  در حالیه که به باور سازمانای بیمه، وزارت بهداشت این اعتبارات رو واسه بیماران خاص هزینه نکرده.

به گفته جمشید لطفی، رییس انجمن ام.اس ایران هرساله تعداد زیادی به جمعیت بیماران گرفتار به ام.اس اضافه می شه، طوری که کشورمون در دچار شدن به مریضی ام.اس جز ۱۰ کشور اول دنیاست. سن دچار شدن به این مریضی به ۱۴ سال کم شده. اندازه دچار شدن به این مریضی در ایران ۲۰ برابر کشورای منطقه س.

ایشون عقیده داره: «اندازه آسیبای این مریضی، بستگی به زمینه و علل بروز اون داره، طوری که ممکنه یه نفر سه ماه علیل شه و یه نفر دیگه ۱۰ تا ۲۰ سال گرفتار به این مریضی باشه اما مشکل حرکتی، گفتاری و تشنجی نداشته باشه.»

رییس انجمن ام.اس ایران گفت: «بررسیا نشون میده که حدود ۶۰ درصد از بیماران ام.اسی رو زنان تشکیل میدن و ۷۸ درصدشون هم متأهل هستن. از این تعداد حدود ۸۱ درصد زمین گیرند. هم اینکه احتمال بروز اون در زنان سه و نیم برابر بیشتر از مردونه و بیشتر در گروه سنی بین ۱۸ تا ۳۵ سالگی بروز می کنه.»

بیماران ام .اس بیشتر از چیزی که تصور می شه به پشتیبانی نیاز دارن. راهی واسه پیشگیری و جلوگیری از دچار شدن به این مریضی وجود نداره و داروی درمانی اونم گران قیمته. هنوز وضعیت بیماران در مناطق جور واجور کشور مشخص نیس و برنامه اپیدمیولوژیک که پراکندگی جغرافیایی این مریضی رو نشون میده، جفت و جور نشده.

براساس آمارها از هر ۱۰۰ هزار نفر تو تهران ۵۰ نفر به ام.اس گرفتار هستن و متوسط سن دچار شدن به ام.اس در این شهر ۲۷ ساله. این آمار در اصفهان به ۷۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده و این شهر رو به پایتخت بیماران ام.اس ایران تبدیل کرده.

دو و نیم میلیون نفر مریض گرفتار به ام.اس در جهان هست که بیشترین اونا در کشورای اروپای شمالی و آمریکای شمالی زندگی می کنن و کمترین اندازه گسترش اون در مناطق استواییه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

سلامت نیوز علائم مریضی چیه