دی ۲۷, ۱۳۹۹

ام وی ام X33 ، شاسی بلند محبوب یا شاسی بلند مقرون به صرفه

در سال ۱۳۸۹ اگه شما یه چری یا mvm x33 خریداری می کردین، فروشنده به شما نوید ۳ سال خدمات پس از فروش و گارانتی رو می  داد. قیمت بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومانی این خودرو در اون زمان به همراه طیف خیلی از امکانات رفاهی و ایمنی مثل صندلیای با تنظیم برقی، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، ترمز ای بی اس، سانروف و استاندارد آلودگی یورو ۴ و یورو ۵ به سرعت موجب اقبال عمومی در حال افزایش به این خودرو شد. خودرویی که با زیاد شدن قیمت یهویی ارز در سال ۱۳۹۱، صعود قیمت نجومی رو تجربه کرد و به قیمتی دو برابر قیمت نامبرده رسید. این شاسی بلند جمع و جور، به نسبت بقیه شاسی بلندهای بازار ایران مصرف سوخت کمتری داشت و در هر ۱۰۰ کیلومتر ۹.۵ لیتر بنزین می سوزونه.

پیشرانه دو لیتری این اتومبیل ۱۳۷۵ کیلوگرمی ۱۳۹ اسب بخار تولید می کنه و در ۱۳ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسه و در آخرً سقف سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت رو ثبت می کنه. جعبه دنده دستی ۵ سرعته در این خودرو البته بعدا با یه همزاد خودکار هم عرضه شد تا قدرت موتور رو به دیفرانسیل این خودرو که در جایی میان دو چرخ جلویی قرار داره، منتقل کنه.الان قیمت mvm x33 واسه آخرین مدلای تولیدی حدود ۴۴ میلیون تومنه.

mvm x33 جدید

خودروساز چینی برخلاف عادت عادی که بیشترً در تغییر ظاهر اجناس موجود دستی بر آتیش داشت، این بار علاوه بر تغییر چراغای جلو و یکدست سازی لعاب چراغای عقب (کاملً قرمز با نوار نئون) و هم اضافه کردن ابروهای برجسته به قاب چراغای مه شکن، تغییراتی در نمایشگرها و طراحی داخلی داده و سیستم انتقال قدرت رو به صورت خودکار ۷ سرعته عرضه کرده. تموم ویژگیای فنّی مثل وزن، قدرت موتور، مصرف سوخت، استاندارد آلودگی، حجم باک، تعداد سرنشین، حجم موتور، و حتّی مدت گارانتی این خودرو با مدل معمولی یه جوره. تغییر کلی اضافه شدن دو دنده به گیربکس و ۱۵ کیلومتر بر ساعت بر سرعت پایانی (یعنی ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت) است. تولید این مدل از سال ۱۳۹۳ شروع شد و الان قیمت mvm x33 جدید مدل ۱۳۹۵ برابر ۵۹ میلیون تومن آزمایش می شه.

mvm  x33 s

۷۵ میلیون تومن، واسه محصولی که هیچ کدوم از کیفیتای اساسی و کاراییای اون در واقع تغییری نکرده و فقط به کمک حذف زاویه ها و تغییر جلوپنجره و سپر، مشکلات قبلی در طرّاحی اون جبران شده، شاید قیمت رضایت بخشی نباشه. البته تغییر چشم گیر چراغا و آینها، غربیلک فرمون و نمایشگرای سینه و داشبورد، و ً اضافه شدن رینگای اسپرت و پرّه دار ممکنه یکم تحیّر حاصل از بالاترین درجه گرفتن قیمت این خودرو نسبت به مدل قبلی رو درمون ببخشد. همونطور که گفته شد قیمت mvm x33 s در بازار فعلی ایران بین ۷۲ تا ۷۵ میلیون تومن متغیره.

mvm  x33 s اسپرت

مدل اس اسپرت هم با اینکه در عنوان و قیمت تغییراتی رو نشون میده، ولی حتی از دید ظاهری هم تغییر چندانی نکرده. تبی به اسم توهّم تنوّع انگار بر بازار خودروی ایران حاکمه و تولیدکننده با به کار گیری این تب عجیب، هزینه نوسازی خط تولید خود رو از جیب مشتریان تأمین می کنه.

 قیمت mvm x33 s اسپرت در نمایندگیا حدود ۷۸ میلین تومن برآورد شده. بالا بودن بی دلیل این قیمت ً مثل واکنشیه که بازار آزاد پس از گران شدن ارز نشون میده. تولیدکننده نه فقط تلاشی واسه ثبات قیمتا  در این بازار نکرده، بلکه از جهشای بی قانون قیمت هم استقبال و سوء استفاده می کنه.

مدلای یاد شده همه، اشکال جور واجور یه SUV متوسط القامته و شرکت تولید کننده درزمان چند سال گذشته تنها نقش کمپانیا و کارگاه های تیونینگ و فیس لیفت رو در مورد اون اجرا کرده. به جز تغییر جعبه دنده از حالت دستی به مدل خودکار، هیچ تحوّلی در تولید این محصول نبوده وتنها قیمتای در حال افزایش اون به اشکال جور واجور توجیه شده.

با این اوصاف طبق آمارا، چری تیگو یا همون mvm x33 جزو ده شاسی بلند برتر سالای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ حساب شده و بازم مشتریائی از طیفای جور واجور داره. هرچند انتقاد از روند تولید و بهسازی اون بسیاره، ولی در کل میشه دید که مصرف کنندگان رضایت نسبی نسبت به اون حاصل کرده و در مقایسه با بقیه چینیای بازار شاسی بلند، mvm x33 شخصیت ثابت شده تر و قابل احترام تری داره.

قیمت mvm X33 تابعی از قیمت ارز، تغییرات قابل پیش بینی ظاهری، اقبال مشتریان واقعی، نبود وجود تنوّع حقیقی در بازار، حضور واسطه ها و … است که در مورد مدلای گذشته خیلی راحت قابل توجیه نیس. اما ره یافت دیگری هم نمیشه یافت که تموم کیفیتای این مدل رو عرضه کنه و قیمت مناسبتری داشته باشه. مزیت دیگری که mvm x33 نسبت به بقیه شاسی بلندای چینی موجود داره، سهولت تأمین قطعات و تعمیرگاهای در دسترس بیشتره.

در آخر باید گفت پلتفرم mvm x33، استخون بندی مناسبی داره و خوب تونسته جایگاه خود رو به عنوان شاسی بلند محبوب ایرانیان طبقه متوسط اثبات کنه. هم اینکه افت قیمت زیاد مدلای کارکرده که در مورد مدلای چینی، کم کم به یه اصل تبدیل شده، روزنه امیدی واسه کسانیه که میخوان با یه قیمت ارزون از کیفیتای mvm x33 بهره مند شن.

راهنمای خرید خودرو مناسب

خودروهایی که خانوما دوست دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *