انواع انگیزه که می تونه نیروی محرکه ما واسه موفقیت باشه "

دانلود پایان نامه

 

دلیل کارایی که می کنیم چیه؟ چرا یه سری از آدما موفق تر از بقیه هستن؟ یک دلیل مهم «انگیزه» است. انگیزه که آدما رو در همون سالای آسون زندگی وا می داره چیزای نو رو فرا بگیرن و رفتارهای مختلفی بروز بدن. انگیزه، نیرو محرکه ی ما واسه سعی و کسب موفقیته. با گذر زمان و در طول سالای رشد سعی می کنیم بفهمیم چه چیزایی به ما انگیزه میدن. واسه موفقیت نیاز به انگیزه داریم؛ پس شناختن انواع انگیزه و شناسایی چیزی که مایه ی انگیزه ماست، مهمه. واسه آشنایی با انواع انگیزه این مطلب رو از دست ندین.

 

انگیزه چیه؟

در تعریفی کلی انگیزه نیروییه که ما رو به عمل کردن وا می داره. انگیزه باعث می شه سعی کنیم و به طرف موفقیت پیش بریم. انگیزه بر رفتار و توانایی هامون در جهت رسیدن به هدف تأثیرگذاره.

انگیزه انواع مختلفی داره. هر کدوم از انواع انگیزه به شکلی منحصربه فرد بر رفتار آدم اثر می ذاره. آدم از انواع جورواجور انگیزه اثر قبول می کنه و نمیشه نوع خاصی از اونو واسه همه تجویز کرد. به دلیل فرقای شخصیتی افراد، بهترین و الهام بخش ترین نوع انگیزه در افراد مختلف متفاوته.

انواع انگیزه

۱. تشویق

یه جور از انگیزه که با شکلای مختلف پاداش پولی و غیرمالی همراهه انگیزه تشویقی نامیده می شه. پاداش به دلیل انجام کار یا برسی به هدف، افراد خیلی رو تحریک می کنه. امتیازات شغلی و ترفیع کاری نمونه خوبی از عوامل تشویقی هستن که واسه انگیزه افراد استفاده کرده می شن.

۲. ترس

در انگیزه با ترس، معمولا بر پیامدها تأکید می شه. این نوع انگیزه وقتی استفاده کرده می شه که با انگیزه تشویقی نتیجه دلخواه حاصل نشه. عبارت «هویج و چماق» که در دنیای کسب وکار رایجه اشاره به تشویق (هویج) و ترس (چماق) داره.

تنبیه یا نتیجه های منفی یکی از شکلای انگیزه با ترسه. این نوع انگیزه معمولا در نظامای آموزشی و در مورد دانشجویان و علم آموزان، در موقعیتای حرفه ای واسه انگیزه کارکنان استفاده کرده می شه. یعنی اگه قوانین رو زیر پا بذاریم یا اهداف تعیین شده رو تأمین نکنیم، به روشای مختلف جریمه می شیم.

۳. موفقیت

انگیزه به دلیل موفقیت و دستاوردهای جورواجور به عنوان محرکی واسه افزایش لیاقت استفاده می شه. ما مشتاقیم رقابتای جدید رو بگذرونیم و به اهداف مون برسیم، دوست داریم مهارت هامون رو تقویت کنیم تا اعتبار و لیاقت مون رو هم با بقیه و هم در چشم خودمون افزایش بدیم. معمولا اینجور احتیاجی واسه موفقیت و کامیابی در طبیعت آدما هست.

اما در بعضی شرایط استفاده از این نوع انگیزه نیازمند یک باعث بیرونیه. بیشتر ما از دریافت بازخورد مثبت همکاران و رئیس هامون لذت می بریم. این بازخورد ممکنه یک «آفرین» آسون باشه ولی واسه ما ارزشمنده.

۴. شکوفایی

نیاز به خودشکوفایی یک عامل انگیزه درونیه. اشتیاق زیاد واسه افزایش علم مون درباره خود و دنیای بیرون یکی از قدرتمندترین انواع انگیزه. ما تشنه ی یادگیری و رشد فردی هستیم.

انگیزه ی رشد و شکوفایی ممکنه در میل ما به تغییر نمود پیدا کنه. خیلی از ما به دلیل ویژگیای شخصیتی و نوع تربیت مون پیوسته به دنبال ایجاد تغییر در دنیای داخلی و بیرونی و دامنه ی علم مون هستیم. رکود و ایستایی واسه ما ناخوشاینده.

۵. قدرت

انگیزه ی قدرت ممکنه به شکل میل به انحصار یا میل به کنترل کردن بقیه خود رو نشون بده. ما به دنبال اختیار و انتخاب در زندگی مون هستیم. ما می خواهیم روش زندگی حالا و راه زندگی آینده مون رو خودمون تعیین کنیم.

میل به کنترل بقیه هم در خیلی از ما هست. میل به کنترل در بعضی افراد قوی تره به اندازه ای که بعضی وقتا ممکنه به رفتارهای آسیب زا، غیراخلاقی یا خلاف قانون منجر شه. اما در موقعیت دیگر اشتیاق به قدرت تنها در حد میل به تأثیرگذاری بر رفتار دیگرانه. ما می خواهیم بقیه برابر خواست، زمانبندی و روش مورد پسند ما رفتار کنن.

۶. جامعه

عوامل اجتماعی مایه ی انگیزه افراد خیلی هستن. این ممکنه در میل به تعلق به گروه و پذیرفته شدن به وسیله دسته ای از آدما یا میل به رابطه با دور و بریا یا افرادی در دنیایی بزرگتر نمود پیدا کنه. حس نیاز به رابطه به بقیه در طبیعت ما آدم هاست، نیاز به پذیرفته شدن و اتحاد.

میل و اشتیاق واسه کمک به بقیه و تغییر دادن زندگی اونا یکی دیگر از ابعاد انگیزه ی اجتماعیه. وقتی واسه کمک به دور و بریا مون سعی می کنیم یعنی انگیزهای اجتماعی ما رو تحریک می کنن.

شناخت انواع انگیزه به ما کمک می کنه یه جور از انگیزه رو که واسه مون مناسب تره شناسایی کنیم؛ یه جور که در تحریک و بروز رفتار دلخواه در خودمون و بقیه مؤثرتره. هیچ یک از این سبکای انگیزه به خودی خود خوب یا بد نیستن و نتایج حاصل از اونا بستگی به چگونگی به کار گرفتن اونا داره.

برگرفته از: lifehack

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید