دانلود پایان نامه حقوق در مورد تروریسم سایبری

دانلود پایان نامه

موارد حتی رایگان، قادر خواهند بود در سرتاسر جهان با فشار دادن کلیدی فضای سایبر را به مخاطره بکشانند و به واسطۀ استخدام نیروهای متخصص در زمینۀ فناوری اطلاعات، از جمله، نفوذگران ، کرکرها و با انتشار بدافزارهای مخرب رایانه‌ای در عرض چند ثانیه، هزاران سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی در جهان را آلوده نمایند. نتایج وحشتناک بر سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی که در قالب جاسوسی رایانه‌ای، سرقت داده‌ها، تخریب برنامه و داده‌های رایانه‌ای ارتکاب می‌یابد، منجر به تخریب سخت افزارهای رایانه‌ای، مختل شدن خطوط نیرو، اختلال در سیستم‌های اورژانسی، و در برخی موارد منجر به صدمات شدید جسمانی و روانی در افراد جامعه می‌گردد. با نگاهی به افزایش رخدادها و حمله‌های سایبری علیه بیشتر کشورهای توسعه‌یافته و بروز خسارات شدید در زیرساخت‌های حیاتی، می‌توان به فاجعه‌آمیز بودن نتایج حملات تروریستی سایبری علیه سیستم‌ها و دارایی‌های پی برد که تأثیرات شدیدی بر امنیت فیزیکی، اقتصاد ملّی یا ایمنی همگانی خواهد گذاشت.
با توجه به شیوع حملات سایبری در سرتاسر جهان، لزوم توجه به بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در حقوق موضوعه و اسناد بین‌المللی دیده می‌شود. کشور ما نیز از حملات سایبری مستثنی نبوده به طوری که در سال‌های اخیر، به دلیل شدت گرفتن مخالفت‌های سران کشورهای اروپایی و غربی به ادامۀ فعالیت‌های هسته‌ای در ایران، حملاتی به قصد مختل کردن این تأسیسات، از سوی برخی کشورها از قبیل اسرائیل و آمریکا صورت گرفته است. در خصوص موضع حقوق کیفری ایران در مقابله با تروریسم می‌توان گفت که قانون‌گذار کیفری ایران فاقد جرم‌انگاری مستقل در مورد تروریسم و جرایم آن است و در واقع سیاست جنایی ایران مبتنی بر سیاست مصداقی است و می‌توان مواردی را که با مفهوم ترویسم منطبق است تشخیص داد. از جمله موارد جرم‌انگاری‌شده که می‌توان برای مقابله با تروریسم استناد کرد، محاربه است و البته عده‌ای معتقدند که با جرم‌انگاری عنوان فقهی محاربه می‌توان با تروریسم و اشکال آن مقابله کرد ولی آشکار است که با توجه به گسترش فن‌آوری‌های نوین و استفادۀ گروه‌‌های تروریستی از آن،‌ دیگر محاربه قادر نیست به تمامی این رفتارها پاسخ دهد. بنابراین با توجه به ماهیت و ابزارهای مورد استفاده توسط تروریست‌های سایبری و خلاء ناشی از قوانین کیفری و غیرکیفری، تلفات و خسارت‌های زیان‌بارتری را نسبت به دیگر انواع تروریسم متحمل خواهیم شد. گستردگی فضای سایبر و به خدمت گرفتن آن توسط اکثر افراد جامعه و زیرساخت‌های کشور، طیف گسترده‌ای از مباحث را پیرامون بزه‌دیدگان این پدیده و چگونگی حمایت و جبران خسارت‌های وارد آمده به آن‌ها را چه در حقوق داخلی کشورمان و کشورهای دیگر و چه در سطح بین‌الملل شکل داده است.
در این میان آن چه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، توجه به بزه‌دیدگان تروریسم سایبری است که به نوعی بزه‌دیدۀ سایبری محسوب می‌شوند و نمی‌توان همانند دیگر انواع بزه‌دیدگان تروریسم، به دلیل موقعیت و مکان بزه که در دنیای مجازی قرار دارند، با شیوه‌ای یکسان از آن‌ها حمایت نمود. بدین منظور در سال‌های اخیر، جرم‌شناسان خارجی و افراد دیگری به شاخه‌ای جدید از بزه‌دیده‌شناسی، به عنوان بزه‌دیده‌شناسی سایبری، به منظور تبیین نقش افراد جامعه و محیط سایبر در شکل‌گیری بزه‌های رایانه‌ای پرداخته‌اند. بر این اساس پرداختن به نیازهای بزه‌دیدگان تروریسم سایبری و همچنین اقدامات و روش‌های پیشگیری از این بزه به منظور حمایت بیشتر از بزه‌دیدگان ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به مطالعات اولیه، این موضوع در حوزۀ جرم شناسیِ بزه‌دیده‌شناسی و حقوق جزای اختصاصی جای می‌گیرد. بدین منظور در نوشتار حاضر، به تبیین تروریسم سایبری و روش‌های ارتکاب آن، بررسی قوانین موجود در زمینۀ تروریسم سایبری در حقوق داخلی ایران و اسناد بین‌المللی، پیشگیری از وقوع تروریسم سایبری و حمایت از بزه‌دیدگانی که در اثر حملات تروریستی سایبری، خسارت و صدمه می‌بینند می‌پردازیم.
بنابراین مطالب این نوشتار بر اساس سه فصل بررسی می‌شوند. در فصل اول، به کلیات و مفاهیم رایانه‌ای و حقوقی مرتبط با موضوع مورد بحث پرداخته می‌شود. در فصل دوم، به طور تخصصی وارد موضوع بحث شده و به روش‌های پیشگیری از وقوع تروریسم سایبری در راستای حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی پرداخته می‌شود و در فصل سوم، به عنوان آخرین فصل این نوشتار، به انواع حمایت‌های موجود در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی در زمینۀ حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری اشاره می‌گردد.

فصل اول: کلیات

1-1- بیان مسئله
با توجه به رشد روز افزون دانش بشری در زمینۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین درگیر شدن هرچه بیشتر جوامع به استفاده از این ابزارها و پیشرفت‌های دیگری که در اثر به‌کارگیری آن‌ها حاصل شده، به مراتب جوامع بشری آسیب‌پذیری‌های بیشتری پیدا کرده‌اند. نقش مهم رایانه و اینترنت و ترغیب مجرمان و تروریست‌ها برای استفاده از آن‌ها به عنوان یک ابزار مناسب برای حمله به اهدافشان غیرقابل انکار است. این تغییر در شیوه‌های تروریسم، از شیوۀ سنتی به شیوه‌های الکترونیکی، به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جوامع مدرن تبدیل شده است.

اتصال هر چه بیشتر شبکه‌های رایانه‌ای گوناگون در سراسر جهان و قرار گرفتن حجم بیشتری از اطلاعات ارزشمند بر روی این شبکه‌ها، جذابیت رایانه‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای را به عنوان اهداف حملات تروریستی سایبری هرچه بیشتر ساخته است. بنابراین روز به روز انگیزۀ مهاجمین احتمالی برای آغاز حمله علیه اهداف سایبری افزوده می‌گردد. انگیزه‌های اقتصادی، صنعتی و نظامی در این میان از همه چشمگیرتر به نظر می‌رسند. بارزترین ویژگی فضای سایبر، دسترس‌پذیر ساختن سریع با حداقل هزینۀ کلیۀ اطلاعات آنلاین است که بسیاری از نمونه‌های آن را در تارنما‌های شبکه جهانی اینترنت شاهد هستیم. این دسترس پذیری، برای همگان فراهم آمده و هیچ گونه تبعیضی اعمال نشده است. با وجود این شرایط، به نظر می‌رسد در متزلزل شدن برخی مفاهیم حساس و اساسی، به ویژه امنیت، تردیدی باقی نمانده باشد. امنیت همانند فضای سایبر، آنقدر انعطاف پذیر است که در هر سطح و کیفیتی، معنا و کاربرد خود را حفظ می‌کند. آن دسته از تهدیدکنندگانی که در این پژوهش مورد توجه قرار گرفته‌اند، تروریست‌هایی هستند که صرف نظر از ماهیت و اهداف اقداماتشان، نتایج زیان‌باری به جای می‌گذارند. معمولاً آن‌ها نقاط حساس و حیاتی جوامع را هدف قرار می‌دهند تا اساسی‌ترین ضربات را به دشمنان خود وارد کنند و با توجه به ماهیت شبکه‌های اینترنتی که در دسترس همگان قرار دارد، اهداف و نتایج فعالیت‌های خود را در عرض کوتاه‌ترین زمان در سطح جهان اطلاع رسانی کنند (نژاد شلمانی، 1389: 134). البته سهولت و کم هزینه بودن ارتکاب این اقدامات نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، لذا این گروه‌ها همواره به پیشرفته‌ترین ابزارها برای رسیدن به اهداف شوم خود مجهز هستند.
با اینکه پیشینۀ اقدامات تروریستی به اندازۀ عمر بشر طولانی است، اما نه تنها هیچ‌گاه دربارۀ آن اتفاق نظر وجود نداشته، بلکه معانی بعضاً متعارضی به آن نسبت داده شده است. عده‌ای آن را تاکتیک و دیگران استراتژی دانسته‌اند. برخی آن ‌را جنایت و گناهی نابخشودنی و گروهی وظیفۀ الهی و واکنش موجه به ظلم و ستم برشمرده‌اند. در هر حال قدر مسلم این است که تروریسم ابزاری برای رسیدن به هدف است. در این راستا کارشناسان، تروریسم را این گونه نموده است:
«ارتکاب هدفمند خشونت یا تهدید به آن، به منظور ایجاد وحشت و یا رفتار مقهورانه در قربانی و یا در ناظران آن عمل یا تهدید» (طیب، 1384: 34).
اما دغدغۀ اصلی تمامی مخاطبان این تئاتر وحشتناک، خسارات سنگین و بعضاً جبران ناپذیر مالی و جانی است، آن هم از جانب کسانی که به خوبی برای این نقش آفرینی کرده‌اند و حتی حاضرند برای رسیدن به اهدافشان، از ارزشمندترین سرمایه‌شان، یعنی جانشان بگذرند؛ لذا ایستادگی در برابر یا به حداقل رساندن خساراتشان، بدون برنامه ریزی اصولی و راهبردی نه تنها نتیجه بخش نیست؛ ممکن است منجر به تشدید این گونه اقدامات نیز بشود. آن چه در این راستا بیشتر مورد توجه قرار دارد، بزه‌دیده است. بزه دیده کسی است که: «به دنبال رویداد یک جرم آسیب و زیان و آزار می‌بیند» (رایجیان اصلی،1390 الف: 17).
در این خصوص باید با همدردی و احترام و عزت و شرف انسانی با قربانیان جرایم تروریستی رفتار کرد. آن‌ها حق دارند به خاطر لطمه‌ای که دیده‌اند و به صورتی که در قانون مقرر شده است، به سازوکارهای اجرای عدالت و جبران غرامت فوری دسترسی داشته باشند. به این منظور که قربانی بتواند به جبران غرامت خود دست یابد، باید سازوکارهای قضایی و اجرایی را نیز مقرر و تقویت نمود. تجربه در بسیاری از کشورها نشان داده است که یک راه مؤثر برای رسیدگی به نیازهای متعدد قربانیان جرایم تروریستی به خصوص این نوع خاص از تروریسم، وضع برنامه‌هایی است که حمایت اجتماعی، روان‌شناختی، عاطفی و مالی را فراهم سازند و در حیطۀ نهادهای اجتماعی و عدالت کیفری به طور مؤثر به قربانیان کمک کنند. بعضی کشورها علاوه بر مقرراتی که به قربانی اجازه می‌دهد علیه مرتکب جرم اقامۀ دعوی کند، قوانینی را وضع کرده‌اند که حق قربانی برای جبران خسارت و شرکت در جلسات دادرسی را به رسمیت ‌شناخته اند؛ این امکانات باعث بازشناسی درد و رنج قربانی می‌شوند (نمامیان، 1391: 178).
سازمان ملل متحد، به عنوان بزرگ‌ترین مرجع بین‌المللی، از سال 1963 تا اکنون، دربارۀ تروریسم و اقدامات تروریستی، سیزده سند بین‌المللی به تصویب رسانده و جالب اینکه تنها در سه سند صراحتاً به عنوان تروریسم اشاره شده و در بقیه تنها مصادیق اقدامات تروریستی برشمرده شده است (جلالی فراهانی، 1389: 33).
از تلاقی اعمال تروریستی و فضای سایبر، گونه ای نوپا از اعمال تروریستی، تحت عنوان تروریسم سایبری پا به عرصه وجود نهاده است. این پدیدۀ نوظهور عبارت است از: ارتکاب اعمال مجرمانه از طریق سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی در جهت رسیدن به اهداف سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی‌ و ایدئولوژیک.
برای مثال فرض کنید شخص تروریست با وارد کردن ویروس یا دستور لازم و از کار انداختن رایانه متصل به مرکز موشکی یک کشور، موجب انفجار آن محل شده و یا موشکی را به هدف مقصد مورد نظر شلیک نماید. اینجا موضوع تحقیق فعلی محقق می‌شود. بنابراین با توجه به ماهیت و ابزارهای مورد استفاده در تروریسم سایبری، تلفات و خسارت‌های زیان‌بارتری را نسبت به دیگر انواع تروریسم در بر دارد. بنابراین گستردگی فضای سایبر و به خدمت گرفتن آن توسط اکثر افراد جامعه و زیرساخت‌های کشور، طیف گسترده‌ای از مباحث را پیرامون بزه‌دیدگان این پدیده و چگونگی حمایت و جبران خسارت‌های وارد آمده از آنان را شکل داده است که در این نوشتار به آن پرداخته می‌شود..

1-2- ضرورت انجام تحقیق
پدیدۀ تروریسم سایبری با توجه به نوظهور بودن آن، به خصوص در جوامع در حال توسعه که بیشتر در معرض خطر حملات سایبری و آسیب‌دیدگی قرار دارند، به یک معضل اساسی تبدیل شده است. بنابراین ضرورت جرم‌انگاری صریح تروریسم سایبری در حقوق کیفری ایران و تدوین کنوانسیون‌های بین‌المللی در جهت حمایت بیشتر از قربانیان این جرایم بیشتر از هر چیزی لازم به نظر می‌رسد. بنابراین با بررسی مواضع اتخاذ شده در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی، به روشن‌تر شدن کاستی‌های موجود در حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری پی خواهیم برد.

1-3- اهداف تحقیق
هدف کلی از انجام تحقیق در این پایان نامه، بررسی تروریسم سایبری و عوامل درگیر و تأثیر گذار در آن است که در ذیل به شش دسته از اهداف مهم تحقیق پرداخته می‌شود. این اهداف عبارت‌اند از:
ایجاد زمینۀ علمی در حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری؛
ایجاد زمینۀ علمی در پیشگیری از تروریسم سایبری؛
بررسی حقوق کیفری ایران در حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری؛
بررسی حقوق کیفری ایران در پیشگیری از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری؛
بررسی اسناد بین‌المللی در حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری؛
بررسی اسناد بین‌المللی در پیشگیری از تروریسم سایبری؛

1-4- سؤالات تحقیق
سؤالات این تحقیق، شامل سه دسته از سؤالات هستند که بر اساس این سه دسته، تحقیق مورد نظر پیکربندی می‌شود. سؤالات مذکور عبارت اند از:

چه روش‌هایی در جهت حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی وجود دارد؟
کدام راهکارهای پیشگیری از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی وجود دارد؟
مقررات موجود در خصوص حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری و پیشگیری از آن تا چه حد پاسخگو است؟

1-5- فرضیه‏های تحقیق
فرضیه‌های تحقیق به تناسب سؤالات مندرج در طرح پیشنهادی به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ذیل به بیان آن‌ها پرداخته می‌شود.
حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی با روش‌هایی مانند حمایت کیفری از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری حمایت قانونی و قضایی کرده است.
در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی از راهکارهای متعددی از قبیل پیشگیری کیفری برای پیشگیری از بزه‌دیدگی ناشی از تروریسم سایبری پیش بینی شده است.
مقررات موجود در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی برای بزه‌دیدگان تروریسم سایبری و پیشگیری از آن کافی نیست و باید مقررات دیگری مورد تصویب قانون‌گذار ایرانی و بین‌المللی صورت پذیرد.

1-6- پیشینۀ پژوهش
در سال‌های اخیر با شدت گرفتن حملات سایبری علیه تأسیسات حیاتی، تروریسم سایبری مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. «دوروتی دنینگ» به عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های این حوزه، تروریسم سایبری را مورد پژوهش قرار داده و خطرات بالقوۀ این بزه را در چندین اثر علمی خود مورد بررسی قرار داده است. با بررسی انجام شده و مطالعۀ این آثار و نوشته‌های دیگر کارشناسان، این نکته روشن می‌گردد که تاکنون در مورد آماج حملات تروریستی سایبری و حمایت از آن‌ها تحقیقات ویژه انجام نشده است. در خصوص حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری، بررسی اینجانب نشان می‌دهد که در حقوق کیفری ایران، پژوهشی در عنوان مسئلۀ تحقیق، انجام نگرفته است و تنها آثار علمی موجود، شامل مطالبی است که تروریسم سایبری محض را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای پیشگیری از آن را به صورت جزئی و سطحی مورد مطالعه قرار داده‌اند. از جمله این پژوهش‌ها می‌توان به کتاب «مقدمه‌ای بر جنگ سایبر و تروریسم سایبر»، نوشتۀ لخ یانچوسکی و اندرو ام کلاریک یا پایان‌نامۀ «تروریسم سایبری» نوشتۀ بتول پاکزاد اشاره نمود. بنابراین ضرورت ایجاب نمود که در این پژوهش به بزه‌دیدگان تروریسم سایبری و مسئلۀ حمایت از آن‌ها در حقوق کیفری ایران و اسناد بین‌المللی پرداخته شود. بنابراین نوآوری این پژوهش در زمینۀ توجه و حمایت از بزه‌دیدگان تروریسم سایبری است که در منابع خارجی نیز هنوز به صورت خاص مورد پژوهش قرار نگرفته است.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

1-7- تعریف مفاهیم
در خصوص موضوع مورد پژوهش، قبل از هر چیز روشن نمودن مفاهیم و اصطلاحات مورد استفاده در این پایان‌نامه ضروری است. بدین منظور در ذیل به دو دسته از مفاهیم مرتبط و کاربردی در پایان نامه پرداخته می‌شود. دستۀ اول مفاهیم و اصطلاحات رایانه‌ای و دسته‌ای دیگر، اصطلاحات حقوقی مرتبط با موضوع مورد تحقیق هستند که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌گردد.

1-7-1- اصطلاحات رایانه‌ای
با توجه به این که موضوع مورد تحقیق تروریسم سایبری و بزه‌دیدگان آن است، علاوه بر اصطلاحات حقوقی، با مفاهیمی جدید در این پایان نامه مواجه می‌شویم که برای مخاطبا

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید