رشته حقوق-دانلود پایان نامه درباره حقوق مالکیت فکری

دانلود پایان نامه

الف : مسئولیت کیفری نقض کپی رایت 109
الف / نشر و پخش و عرضه غیر قانونی 109
ب / بکاربردن غیر قانونی معرف اثر 112
ج / اقتباس غیر قانونی 113
د / تغییر یا تحریف اثر 114
ه / جرائم مربوط به نرم افزارهای رایانه ای 116
و / جرائم ارتکابی توسط چاپخانه و بنگاههای ضبط صوت 117
ب : مسئولیت مدنی تقض کپی رایت 120
الف – مسئولیت مدنی ناشی از تعرض به حق کپی رایت 122
فصل سوم 129
کنوانسیون برن در خصوص حمایت از اثار ادبی – هنری 129
مقدمه 130
مبحث اول : کنوانسیون برن در خصوص حمایت از اثار ادبی – هنری 131
بند اول : مقدمه کنوانسیون 134
بند دوم : مقررات ماهوی 136
بند سوم : مقررات ماهوی مربوط به کشورهای در حال توسعه 139
بند چهارم : مقررات شکلی 143
بند پنجم : مقررات مربوط به مجمع و امور مربوط به آن 144
فصل چهارم 145
منافع و مزایا الحاق ایران به کنوانسیون برن 145
مقدمه 146
بخش اول : پیشینه مالکیت ادبی – هنری در ایران 146
مبحث اول : مرحله فقدان قوانین 146
مبحث دوم : مرحله تدوین قوانین 148
بخش دوم : گونه‌های آثار هنری و ادبی مورد حمایت قانون 150
بخش سوم : مقررات حمایت از حقوق مالکیت فکری در حقوق ایران 152
مبحث اول : مبانی قانونی 152

بند اول : قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران 152
بند دوم : قانون مدنی 153
بند سوم : قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 154
بند چهارم : قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی مصوب 1352 154
بند پنجم : طرح ایین نامه نصب اجباری علائم صنعتی برای بعضی از اجناس دارویی ، خوراکی و ارایشی مصوب 1328 155
بند ششم : قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 و ایین نامه های ان 155
بند هفتم : لایحه قانون تشکیل انفورماتیک کشور 155
بخش چهارم : ارای مخالفان و موافقان پیوستن به کنوانسیون برن ( کپی رایت ) 155
مبحث اول : عقیده مخالفان پیوستن به کنوانسیون برن 156
مبحث دوم : عقیده موافقان پیوستن به کنوانسیون برن 158
بخش پنجم : مزایای پیوستن ایران به کنوانسیون برن 164
مبحث اول : مزایای سیاسی الحاق ایران به کنوانسیون برن 164
مبحث دوم : مزایای فرهنگی و اجتماعی الحاق به کنوانسیون برن 167
مبحث سوم : مزایای اقتصادی الحاق ایران به کنوانسیون برن 169
فصل پنجم 172
نتیجه گیری 172
نتیجه گیری و پیشنهادات 173
منابع و مآخذ 176
کتب فارسی 176
کتب عربی 180
کتب انگلیسی 180
فصل نامه ها و مجلات و روزنامه ها 180
تقریرات 183
پایان نامه ها 183
قوانین و کنوانسیونهای بین المللی 184
سایت 185
چکیده
حقوق مالکیت ادبی و هنری یکی از شاخه های حقوق مالکیت فکری است که هدف ان حمایت از شخصیت مولف و منافع اقتصادی و تضمین بهره برداری مادی ومعنوی وی از اثر خویش می باشد .مالکیت ادبی – هنری بیشتر از انچه می اندیشیم در زندگی روزمره ما تاثیر گذار است .اندیشه و فکر حمایت از پدیداورندگان ، با توجه به تحولات صنعتی ، فرهنگی و اجتماعی و از جمله با بوجود امدن صنعت چاپ و تکثیر در اروپا از قرن 15 شروع و تا به امروز ، موافقتنامه های متعددی در جهت حمایت از این حقوق و تامین امنیت پدیداورندگان اثار فکری به تصویب رسیده است .کارامدترین کنوانسیون در زمینه مالکیت ادبی- هنری کنوانسیون برن می باشد . پذیرش این کنوانسیون شاید به نظر خیلی ها معایب های فراوانی داشته باشد اما مزیت های بسیاری نیز در بر دارد که از ان جمله می توان به اشتغال زائی و کارافرینی بیشتر و گسترش و ارتقای فرهنگی ، رونق بیشتر عرضه کتب فارسی ، خارجی ، تولید بیشتر در عرضه نرم افزارو ارزانتر شدن قیمت آن کسب امنیت حرفه ای و هنری در محیط کار ، جلوگیری از دزدی ایده های آثار فرهنگی ،ادبی و هنری افراد ایرانی توسط بیگانگان و افزایش سرمایه گذاری خارجی و بسیاری موارد و مزایای دیگر و مهمترین نکته ای که درباره کنوانسیون برن وجود دارد این است که بسیاری از کشورهایی که خواهان پیوستن به سازمان تجارت جهانی هستند ملزم به پدیرش کنوانسیون برن نیز می باشندو باید اصول منعکس شده در ماده 9 موافقت نامه تریپس را بپذیرند و اجرا نمایند .
کلید واژها : مالکیت فکری – کنوانسیون برن – کپی رایت – منافع و مزایا
مقدمه
حقوق مالکیت فکری، مفهوم حقوقی نوینی است که از فعالیت‌ها و محصولات فکری در زمینه‌های تجاری، علمی، ادبی و هنری حمایت می کند. به عبارت دیگر، حقوق مالکیت فکری مجموعه ای از قوانین ومقرراتی است که از اثرات ناشی از فکر، خلاقیت و ابتکار بشر حمایت کرده و در این راستا یک سری حقوق مادی محدود به زمان و حقوق معنوی دائمی به پدید آورنده آن اعطاء می نماید. مالکیت فکری ناظر بر مواردی هم چون اختراعات، آثار هنری، و… می‌باشد و به سبب همین امر است که موضوع آن حق مالکیت بر دارایی‌های غیر مادی است که سابقا با عنوان مالکیت معنوی نیز خوانده می‌شد. مصادیق مالکیت فکری را به دو شاخه اصلی یعنی مالکیت ادبی – هنری و نیز مالکیت صنعتی تقسیم نموده‌اند که در این رساله به شاخه نخست آن یعنی مالکیت ادبی – هنری خواهیم پرداخت. کاملترین وکاربردی ترین کنوانسیون در ارتباط با مالکیت ادبی – هنری کنوانسیون برن می باشد . به گفته آندره موریو از هنگامی که انسان توانست قلم بدست گیرد و نگاره بکشد ،حقوق هنری شکوفه زد . حمایت از آثار فکری در زمان حاضر به یک امر ضروری تبدیل شده است و برای این حمایت 2 دلیل عمده وجود دارد از آن جمله بهره برداری مادی و معنوی پدیدآورنده گان از اثر خود و تشویق روند رو به رشد فعالیت های فکری بشر و دیگری دسترسی جامعه به این آثار و ارتقای سطح توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی آن می باشد .
الف : بیان مسأله
با توجه به انواع حقوق مالکیت فکری در این رساله فقط به مالکیت ادبی – هنری و کنوانسیون مرتبط با آن یعنی برن می پردازیم . کنوانسیون برن یکی از مهمترین کنوانسیون در زمینه مالکیت فکری ادبی – هنری است و پرداختن به این نکته که الحاق ایران به نظام بین المللی کپی رایت علی رغم ایجاد برخی مشکلات از جمله بالارفتن هزینه دسترسی به آثار ، در نهایت موجب اعتلای حیثیت دولت ایران در سطح جهانی خواهد شد و این امر از جهات علمی ، اموزشی و سیاسی برای کشور ما مطلوب است زیرا مولفین و ناشرین خارجی بدون تهدیدی علیه منافعشان در ایران به فعالیت می پردازند و این امر موجب وفور اثار خارجی و زمینه ساز پیشرفت و ترقی جامعه خواهد بود . ارتقای سطح کیفی نشر ایران و رسیدن به سطح استانداردهای جهانی ، جلوگیری از ترجمه های تکراری از اثر و راهیابی پدیداورندگان و هنرمندان و ناشران ایرانی به بازارهای جهانی خصوصا در زمینه موسیقی و هنرهای اصیل ایرانی موجب ارتقای سطح فرهنگی و هنری ، جذب سرمایه گذاری خارجی و بهره برداری اقتصادی می گردد و بر اساس 2 اصل رفتار ملی و دولت کامله الوداد اتباع ایرانی از امتیازات مقرر به سود کشورهای دیگر برخوردار می شوند و این امر موجب دسترسی ما به منافع و امتیازات بیشتر می شود و علاوه بر لزوم پیوستن به کنوانسیون برن اصلاح ساختار نظام مالکیت ادبی – هنری در ایران به منظور همگام شدن با مقررات جهانی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است .
ب : اهداف تحقیق
هدف این تحقیق پرداختن به کنوانسیون برن است و اینکه پیوستن به این کنوانسیون چه مزایا و منافع ای را به چالش می کشد .
ج : سوالات
1- وضعیت الحاق ایران به کنوانسیون برن چگونه است ؟
2- منافع پیوستن به کنوانسیون برن چیست ؟
د : فرضیه
پیوستن ایران به کنوانسیون برن به مراتب دارای مزایا و منافع بسیاری است که از ان جمله می توان به گسترش و ارتقای سطح فرهنگی و شکوفایی در زمینه های علمی، ادبی و هنری و جلوگیری از تورم و خیلی موارد دیگر اشاره کرد .
ه : پیشینه تحقیق
در مورد حقوق مالکیت فکری پایان نامه های متعددی در دانشگاههای تهران و علامه طباطبائی و شهید بهشتی به رشته تحریر در آمده است .درباره موافقتنامه های راجع به مالکیت فکری و در زمینه حمایت از نرم افزارهای کامپیوتری و حق اختراع و….مطالب موجود بود اما در این باره که پیوستن به کنوانسیون برن جه منافع و مزایایی برای کشور عزیز ما ایران دارد هیچ مقاله یا پایان نامه ای به رشته تحریر در نیامده است . لذا اینجانب با توجه به کمبودی که در این زمینه احساس نمودم اقدام به انجام این کار تحقیقی کرده ام .
و : روش تحقیق
روش تحقیق در این پایان نامه به صورت کتابخانه ای و استفاده از مطالب و مقالات حقوقی موجود در مجلات حقوقی و پایان نامه های موجود و استفاده از مقالات انگلیسی موجود در سایتهایدانشگاه تهران و سازمان مالکیت فکری و دانشگاههای خارجی بود که از طریق سایت دانشگاه تهران و شهید بهشتی موفق به اخذ مقالات مربوطه گردیدم .
ز : موانع و دشواری ها

کمبود منابع فارسی یکی از مشکلات بسیار اساسی در مورد این تحقیق بود و مشکل بسیار مهم عدم دسترسی اسان به مقالات خارجی در این زمینه بود که سایتهای دانشگاههی از ارائه ی مقالات امتناع می نمودند . سیستم اداری دانشگاه تهران و شهید بهشتی اجازه استفاده از سایت اینترنتی را به دانشجویان دانشگاه های دیگر نمی دادند و این امکان استفاده فقط مختص به دانشجویان خودشان میسر نموده اند و در هر حال با تلاش زیاد توانستم از این سایت ها استفاده و بهره برداری لازم را ببرم.
ح : سازماندهی و ساختار پژوهش
این پایان نامه در 4 فصل تشکیل شده است به ترتیب عبارتند از :
فصل اول : کلیات
این قسمت شامل 2 بخش می باشد . بخش اول به تعاریف و معانی واژگان را مورد ارزیابی قرار می دهیم و در بخش دوم به تاریخچه مالکیت ادبی و هنری خواهیم پرداخت.
فصل دوم : حمایت کپی رایت در قوانین ایران
بخش اول به کپی رایت و انواع و اقسام آثارعلمی، ادبی و هنری خواهیم پرداخت و دربخش دوم به حمایت حقوقی و قراردادی از کپی رایت و در بخش سوم به ضمانت اجرای کپی رایت درقوانین ایران می پردازیم .
فصل سوم: کنوانسیون حمایت از اثار ادبی – هنری برن
در این فصل کنوانسیون حمایت از آثار ادبی – هنری برن مورد بررسی قرار می دهیم.
فصل چهارم : منافع و مزایا الحاق ایران به کنوانسیون برن
این فصل که متشکل از پنج بخش می باشدکه در ابتدا به پیشنه مالکیت ادبی –هنری در ایران می پردازم و در بخش دوم گونه‌های آثار هنری و ادبی مورد حمایت قانون مورد برسی قراردهم و در بخش سوم به مقررات حمایت از حقوق مالکیت فکری در حقوق ایران خواهیم پرداخت و در بخش چهارم آرای مخالفان و موافقان پیوستن به کپی رایت را بررسی می کنیم و درآخر به مزایا پیوستن ایران به کنوانسیون برن خواهیم پرداخت.
فصل اول
کلیات
مقدمه
از ابتدای خلقت انسان بنابر فطرت و طبیعتش برای تلاش های خود ارزش زیادی قائل بوده و در آنچه بدست می آورد اعمال سلیقه می کرده و دیگران را نیز از تصرف در آن باز می داشته به طوری که این حس غریزی در بشر منشاء پدیدآوردن و اندوخته های شخصی و احساس تعلق به انها گردیده است.به عقیده برخی از زمانی که انسان توانسته قلم مویی در دست بگیرد این احساس وجود داشته است. قبل از بررسی و تحلیل کنوانسیون برن بعنوان یکی از مهمترین و کاربردی ترین کنوانسیون مالکیت ادبی – هنری لازم است که برای هر چه مستحکم تر شدن استدلال ها مختصری درباره گزاره های کلیدی بحث اصلی بپردازم و به موضوع مالکیت ادبی و هنری پرداخته شود و معانی لغوی واژگانی که در ارتباط با کنوانسیون برن و کپی رایت می باشد را مورد ارزیابی قرار دهیم . این فصل که شامل 2 بخش می باشد که بخش اول به تعاریف و معانی واژگان را مورد ارزیابی قرار می دهیم و در بخش دوم به تاریخچه مالکیت ادبی و هنری خواهیم پرداخت.
بخش اول : تعاریف

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مبحث اول : تعریف مال
بند اول : تعریف لغوی مال
مال در لغت« هرچیزی که ان را به تملک در می اوریم “المال ما ملکیه من کل شیء”،یا انچه را که تملک بپذیرد

این نوشته در علمی _ آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید