اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰

افراد درونگرا و رسیدن به موفقیت و پولدار شدن

bill-gates

افراد درونگرا در مورد کار و کاسبی و تجارت موفق تر عمل میکنن؟ این موضوع در تحقیقات زیادی بررسی شده که در ادامه به بررسی اون میپردازیم:

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ اگه شخصیت درونگرایی دارین خوشحال باشین، چون که می تونید از طریق ی اون پولدار شید. کافیه به بیل گیتس نگاه کنین؛ سوزان کین نویسنده ی کتاب پر فروش «هیس! قدرت درون گرایان در جهانی که نمی تونه صحبت نکنه» و متخصص در مسائل درونگرایان در گزارشی در هافینگتون پست می گوید: بیل گیتس یکی از موسسین مایکروسافت فردی درون گرا هستش، این درحالیه که براساس گزارش مجله ی اقتصادی فوربز ارزش دارایی خالص اون تقریبا ۸۰ میلیارد دلاره.

پس می ببینن که درون گرا بودن خوبی های خاص خودشو داره، مخصوصا وقتی که درباره ی موفقیت های مالی صحبت می کنیم. در این مقاله می خواهیم به نکات شخصیتی بیل گیتس و افراد درون گرایی مثل اون در مباحث اقتصادی بپردازیم، و درباره ی تفاوت اون ها با شخصیت های برون گرا صحبت کنیم.

فرق های اصلی درون گرایان با برون گرایان

طبق آزمون شخصیتی مایرز-بریگز (MBTI)، شخص درون گرا انرژی خود رو از درون خود دریافت می کنه، نه از منابع خارجی. به خاطر همین، بیشتر مردم فکر می کنن که افراد درون گرا خجالتی هستن ولی این واسه همه ی درون گرایان صدق نمی کنه. افراد درون گرای زیادی وجود دارن که در جمع های بزرگ خیلی راحت صحبت می کنن و در محیط کار رهبران بزرگی هستن. حتی درون گرایانی وجود دارن که زندگی خود رو با اجرای هنرهای نمایشی و یا به عنوان استاد دانشگاه می گذرونن. تنها فرق اونا اینه که بعد از یه روز طولانی واسه گرفتن انرژی دوباره، باید وقتی رو به خود اختصاص بدن.

سطوح انرژی (اندازه انرژی بدنی و سرحال بودن) و یه وقتی که افراد بهتر می دونن با بقیه در رابطه باشن، تنها نکات قابل توجه و باحال که فرق بین درون گرایان و برون گرایان رو نشون میدن، نیستن. واقعا، لایه های دقیق تر و منحصر به فرد تری در رفتار درون گرایان هست که باعث می شه بطور خاص واسه کسب ثروت در طولانی مدت مناسب باشن.

درون گرایان کمتر تصمیمات لحظه ای می گیرند

خیلی از درون گرایان رو می شه با عبارتی که در ادامه میاد تشخیص داد: من وقتی رو به فکر کردن تخصیص می دهم تا بدونم هنگام عمل چه کاری رو می خواهم انجام بدهم. درون گرایان، آدم های منظم و تصمیم گیرنده هایی با احتیاط هستن؛ دو ویژگی ای که واسه کسب ثروت در دراز مدت بسیار لازمن. رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki)، نویسنده و کارشناس مالی، می گوید: «مهم نیس چقدر پول درمی بیارید؛ مهم اینه که چقدر پس انداز می کنین.» این مسئله باعث می شه شما پولدار شید.

دکتر مریم جَهدی، دکتر موجود در بخش روانی و سلامت رفتاری در دانشگاه اوهایو می گوید به خاطر این درون گرایان تصمیمات لحظه ای نمی گیرند که رفتار اونا بیشتر بوسیله پی آمدها و کمتر بوسیله جایزه ها هدایت می شه. طبق مطالعه ای در سایت LiveScience.com گفته ی جهدی تایید می شه که درون گرایان به جای هیجان زده شدن به خاطر لذت هایی که زود به دست می آیند، تمایل به جایزه های دیرهنگام دارن.

برعکس، مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ بوسیله پرفسور دانشگاه کرنل ریچارد دپیو (Richard Depue) و دانشجوی فارغ التحصیل، یو فو (Yu Fu) انجام شد و نشون می داد که برون گرایان، دارای شیمی مغز متفاوتی نسبت به درون گرایان هستن. برون گرایان وقتی که پاداشی به دست می بیارن، مثل رسیدن به یه هدف مالی و یا خوردن یه غذای خوشمزه، مغزشون دوپامین بیشتری ترشح می کنه. علاوه بر این در برون گرایان جواب به این دوپامین بسیار شدیدتره؛ پس اونا دفعات بیشتری فعال شدگی احساسات قوی مثبت رو تجربه می کنن.

مطالعه ای که تازگیا انجام شده و عنوان اون «اندازه اعتیاد خرید برگن» است و بوسیله Journal Frontiers in Psychology در ماه سپتامبر منتشر شد، عنوان می کنه: برون گرایی به مقدار زیادی با اعتیاد خرید ربط داره و اعلام می کنه برون گرایان شاید از خرید استفاده می کنن تا وضعیت اجتماعی خود رو تقویت کنن و جذابیت اجتماعی خود رو نگه دارن. مثل خریدن لباس و لوازم جدید واسه هر موقعیت و مراسم. به این دلایل، واسه برون گرایان سخته که اندازه خرج کردن خود رو کنترل کنن و نظم کافی اقتصادی رو واسه ساختن ثروتی واسه آینده داشته باشن.

درون گرایان تصمیمات سرمایه گذاری هوشمندانه ای می گیرند

دکتر جهدی درباره ی سرمایه گذاری درون گرایان اینجور می گوید: درون گرا بودن می تونه با گذشت زمان بر پولدار شدن فرد اثر داشته باشه چون که خیلی از تصمیمات اقتصادی درون گرایان براساس دوری از تصمیمات بد، نتیجه های منفی و فرصت های از دست رفته گرفته می شه. و در حالیکه یه برون گرا بوسیله جایزه های لحظه ای واسه تقویت احساسات مثبتش هدایت می شه. احساساتی که در زمان یه خرید مهیج دارین. این درست برعکس چند سال انتظار واسه دیدن یه بازدهی خوب از سرمایه س.

درکل، به گزارش رویترز سرمایه گذاری موفق نیازمند تاملی بادقته و طرز تفکر درون گرایی به خاطر طبیعتش، تصمیمات با عجله و بدون تحقیق، واسه مسئله ای به مهمی سرمایه گذاری رو برنمی تابد. در حالی که بعضی از برون گرایان به دنبال هیجان و تصمیمات آنی هستن که این تمایل اونا رو در برابر گرفتن تصمیمات سرمایه گذاری پرمخاطره و ناروا قرار می دهد، در حالیکه درون گرایانِ ساکت، دارای شمی محکم و بر اساس تحقیق دارن.

براساس مصاحبه مجله ی (U.S. News) با کین (Cain): درون گرایان علاقه دارن قبل اینکه حرف بزنن یا عملی بکنن، به آرومی و عمیقا اون رو پردازش کنن و با جایزه به تاخیر افتاده، مشکل ندارن. هم اینکه اون واسه رویترز توضیح داد که واسه همینه که سرمایه گذار افسانه ای وارن بافِت (Warren Baffett) اینقدر موفقه. کین می گوید: بافِت مثالی سنتی از یه آدم درون گرا هستش که با احتیاط و امتحان مناسب همه ی حولوحوش، خطر می کنه.

درون گرایان در محل کار از بقیه بهتر هستن

علاوه بر مراقبت در خرج کردن و تفکر در سرمایه گذاری، درون گرایان در محل کار از بقیه بهتر هستن؛ و این بهتر بودن می تونه به اونا کمک کنه تا پول بیشتری دربیارن و ترفیع رتبه بگیرن. ممکنه اونا خیلی پرحرف یا اجتماعی نباشن؛ درون گرایان می تونن چیزی که جنیفر کن ویلر (Jennifer Kahnweiler)، نویسنده و یکی از سخنرانان معروف در دنیا، چهار پی (۴P) می نامد رو اجرا کنن: آمادگی (Preparation)، حضور (Presence)، تلاش (Push) و تمرین (Practice)؛ تا به رهبرانی لایق در محل کار بدل شن.

هم اینکه درون گرایان، آدم های با فکر و وظیفه شناسی هستن. مارتی اولسن لینی (Marti Olsen Laney)، نویسنده ی «امتیازات درون گرایی» به CNN گفته که درون گرایان ویژگی های رهبری دارن که اونا رو از برون گرایان جدا می سازه. اون می گوید: شما در آدم های درون گرا الگویی از وظیفه شناس بودن، درست انجام دادن کارا، خلاقیت و توانایی حل کردن مشکلات رو می ببینن.

براساس مطالعه ی انجام شده در موسسه تحقیقاتی میشیگان آدمایی که در صفت وظیفه شناسی نمراتی بالاتر از ۸۵ درصد مردم بدست آوردن هر سال ۱۵۰۰ دلار بیشتر از متوسط یه امریکایی درآمد کسب می کنن، که این مقدار در مدت زندگی اونا بالغ بر بیشتر از ۹۶ هزار دلار درآمد و پشت اندازه های تموم عمرشون بالغ بر بیشتر از ۱۵۸هزار دلار هستش.

حرف آخر

محققان مدتهاس علاقه ی زیادی به مطالعه ی فرق های بین درون گرایان و برون گرایان دارن. درحالیکه برون گرایان زمان زیادی از رهبری و مورد توجه بودن لذت برده ان، تحقیقات نشون می دهد که الان وقت درخشیدن درون گرایانه و اونا هم می تونن رهبرانی لایق باشن. اگه شما یه درون گرا هستین؛ بیشتر صلاحیت بهره وری از استعدادها و مهارت های منحصر به فرد خود رو واسه به دست آوردن موفقیت و ثروت دارین. کسی چه می دونه شاید شما بیل گیتس بعدی بودین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

روانشناسی چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *