اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰

موسیقی فرازمینی و فایل صوتی پیشتر محرمانه ناسا که اخیرا پرمخاطب شده

اگه به ترندهای آنلاین این روزا توجه کرده باشین شاید فهمیدین که ناسا به تارگی صداها و متن اجرا شده از مکالمات سرنشینان ماموریت آپولو ۱۰ رو از حالت پنهونی خارج کرده.

این متون و البته فایل صوتی واسه اونا نشون میدن که فضانوردان بعد از فرود روی ماه و در زمان برگشت به زمین، یعنی درست در لخظه ای که رابطه رادیویی خود با زمین رو از دست دادن، یه جور «موسیقی فضایی عجیب» شنیده ان و عزمشونو جزم کردن که درباره اون حرفی به میان نیارن.

نویسنده این مطلب بعد از شنیدن اینجور خبری بسیار حیرت زده شده و به نظرش با یه داستان ساختگی روبرو شده در نتیجه تصمیم میگیره به بزرگ ترین منبع خود یعنی وب پناه ببره و بعد از تنها ۳۰ ثانیه موفق می شه فایل PDF از مکالمات اجرا خدمه آپولو ۱۰ رو در سایت ناسا پیدا کنه و جالبه بدونین که اون فایلا از سال ۲۰۰۸ میلادی در دسترس عموم بودن منتها کسی از اونا خبر نداشته.

در نظر داشته باشین که این، فایل اجرا شده از امواج رادیویی رد و بدل شده میان سه فضانورد و پایگاه کنترلی مستقر روی زمین نیس بلکه در مقابل از دستگاه ضبط صدایی به دست اومده که درون کپسول فرماندهی کار گذاشته شده بود و کلیه تعاملات و مکالمات فضانوردان رو در خود ضبط می کرده.

در این متن به شنیده شدن یه جور «صدای سوت» اشاره گردیده که سرنشینان کپسول با عنوان موسیقی «فضایی» از اون یاد کردن و در بخشی از این صحبت، این بحث میان اونا در میگیره که وقتی به زمین رسیدن حرفی از اون صداها به میان بیارن یا خیر.

اما همین بخش از مکالمات این گروه باعث شد که بسیاری ذهنای نگران از توطئه، به این نتیجه برسن که دست دولت آمریکا در کار بوده و و قصد مخفی کاری داره.

در ادامه یه تیکه از یه ویدیو به فضای مجازی راه یافت که قراره در کانال ساینس واسه ناسا پخش شه و روی مرموز بودن صدای شنیده شده در فضا تاکید داره و ادعا می کنه که کاست و متن مکالمات به مدت ۴۰ سال از دسترس عمومی مخفی نگه داشته شدن و این ویدیو بسیار پربیننده شد.

ناسا اما مدعی شده که به خاطر ترس از تشکیل یه جور رقابت فضایی مجبور گردید این متن رو در سال ۱۹۶۹ میلادی به صورت پنهونی نگهداری کنه اما اونو در سال ۱۹۷۳ میلادی از وضعیت سری خارج کرده.

صحبت صوتی ضبط شده از ماموریت آپولو ۱۰

مرورگر شما این پلیر رو پشتیبانی نمی کنه!

ویدئویی که از اون صحبت می کنیم البته تا سال ۲۰۱۲ میلادی به فضای مجازی راه پیدا نکرد اما واسه چندین دهه در دفتر ملی بایگانی و مدارک آمریکا در اختیار عموم بوده.

اگه کاست واقعی به دست اومده از دستگاه ضبط صدای درون کپسول رو گوش بدین می فهمین که فضانوردان زیاد هم به اون صداهای عجیب فکر نکرده ان.

در واقع، درست بعد از اینکه Young wonders این سوال رو مطرح می کنه که «صدا می تونه چی باشه؟»، واسه یه مدت هیچ واکنشی دریافت نمی کنه و بعد فرمانده توماس پی. استافورد دست به اقدامی می زنه که معمولا تصور نمی شه از فضانوردی که با صدای برخواسته از موجودات فضایی روبرو شده، سر بزنه.

استافورد در جواب به Eugene Cernan که از راه یه ماژول جدا شده یه مدت رو به جستجو روی سطح ماه پرداخته میگه: ممکنه بعدا تشنه شی! [جمله ای که ارتباطی با موضوع نداره].

خود Cernan هم یه چند وقت پیش اعلام کرد که خدمه آپولو اصلا تصور نمی کردن صدای موسیقی فضاییا رو می شن.

اون میگه: من به یاد ندارم که اون ماجرا حیرت زدم کرده باشه. اون صدا شک نداشته باشین حاصل مشکلات رادیویی میان دو ماژول بوده و اگه تصوری غیر از این داشتیم بعد از پرواز این موضوع رو اطلاع میدادیم. ما هیچ وقت تصوری غیر از این نداشتیم.

پس نتیجه این شد که هیچ صدای فرازمینی در قسمت اصطلاحا «تاریک» ماه در ماموریت آپولو ۱۰ کشف نشد و روشنه که واسه پیدا کردن اینجور دلایلی آمریکاییا باید بیشتر از اینا منتظر بمونن.

متن منتشر شده در فضای مجازی هم بسیار طولانی و البته خسته کننده س اما میشه اونو به دریچه ای تشبیه کرد که پروازهای فضایی رو پیش روی ما باز می کنه.

فضانوردان در میان تعاملات خود با پایگاه کنترلی مستقر روی زمین مرتبا از این شاکی هستن که به چه دلیل همه چیز با چیزی که تصور می کردن فرق داره یا اینکه مثل چیزی که قبلا در مثل سازه های روی زمین بود نیستن.

در هر حالاگر تا حالا واسه کار کردن با یه گجت جدید یا سر هم کردن قطعات جور واجور اون به مشکل برخورده اید شک نداشته باشین این کاست و توضیح چیزی که در اون اتفاق می افته براتون تازگی نداره.

اگه هم حرف یه رسوایی در میان باشه، شک نداشته باشین به اجرای موسیقی فضاییا ربطی نداره و در مقابل به نفرت فضانوردان از سیستمایی برمیگرده که درون فضاپیما قرار داره و در اون دوران با عنوان جدیدترین نتیجه های کار و ابداعات ناسا واسه ملت آمریکا از اونا یاد می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *