هر آن چه از Call of Duty: Black Ops 4 می دانیم؛ اوج گیری دوباره یا آخرین سقوط؟

عرضه هرساله کال اون دیوتی چیزی نیس که انتظارش رو نداشته باشیم. همیشه نام قسمتای جور واجور این فرنچایز رو میشه در لیست پرفروش ترین بازیای هفته و سال در تموم نقاط جهان دید.

با نزدیک شدن به انتهای نسل هفتم و ورود به نسل هشتم بازیای ویدیویی، سری کال اون دیوتی تا حدودی دچار افت شد. بسیاری دلیل اتفاق افتادن همچین چیزی رو ورود فضای قسمتای گذشته این سری به جنگای فرامدرن و تخیلی می دونستن.

تا حدی که مدیرعامل اکتیویژن، نسخه ۲۰۱۶ کال اون دیوتی یعنی Call of Duty Infinite Warfare رو عنوانی اشتباه می دونست که در وقتی نادرست عرضه شده بود. بعد از این قضیه نسخه ۲۰۱۷ کال اون دیوتی با محوریت جنگ جهانی دوم عرضه شد، آمار فروش بازی نسبت به قسمت هاى قبلى بهتر شد و بسیاری به آینده سری کال اون دیوتی امیدوار شدن.

در ماه های گذشته، شایعات مختلفی در مورد قسمت جدید کال اون دیوتی که ساخت اونو دوش Treyarchه شنیده می شد. عنوانی که قسمت چهارم از سری بلک آپس حساب می شه و آخرسر پنجشنبه شب به صورت رسمی از اون معرفی شد. تا این لحظه واکنشا نسبت به این بازی بسیار مثبت یا شدیداً منفی بودن. در ادامه به هر اون چه که از Call of Duty: Black Ops 4 میدونیم می پردازیم.

اواسط اسفند سال گذشته، تصویری از بسکتبالیست معروف، جیمز هاردن در فضای مجازی منتشر شد که کلاهی با تم لوگو Black Ops 3 بر سر داشت، البته با یه حرف I اضافه. همین موضوع باعث شد اولین شایعات مبنی بر این که قسمت بعدی کال اون دیوتی، بلک آپس ۴ اسمشه، شکل گیرد.

چند روز بعد از این شایعات، اکتیویژن با منتشر کردن تیزری، ساخت بازی Call of Duty: Black Ops 4 به طور رسمی تایید کرد. سازندگان این عنوان در استودیوی Treyarch وعده متفاوت ترین کال اون دیوتی در سالای گذشته رو دادن، ادعایی که با در نظر گرفتن عرضه ۴ نسخه از یه سری طی مدتى کوتاه، کمی عجیب به نظر می رسید.

بر خلاف بیشتر نسخه های کال اون دیوتی که در اواخر ماه آبان عرضه می شدن، تاریخ انتشار ۲۰ مهرماه واسه این بازی در نظر گرفته شده بود. بسیاری دلیل این کار رو گم نشدن کال اون دیوتی جدید در بین لیست بلندبالای عناوین درجه یکی می دونستن که اوایل پاییز آینده عرضه می شن.

الان اگه به هر سایت و نشریه مربوط به بازیای ویدیویی سر بزنین، نام «بتل رویال» به گوش شما می خوره. این سبک با عنوان PUBG به محبوبیت بالایی در بین کاربران رسید و با بازی Fortnite جایگاه خود رو به عنوان ترن شماره یه این روزای ویدیو گیم اثبات کرد.

از اون جایی که اکتیویژن در گزارش مالی خود به تحت تاثیر قرار گرفتن مدیران این شرکت از موفقیت عناوین بتل رویال اشاره کرده بود. بسیاری حضور این حالت در Black Ops 4 رو بعید نمی دونستن.

احتمال حضور مبارزات بتل رویال در نسخه جدید کال اون دیوتی هر روزه با منتشر کردن شایعات مختلفی بیشتر می شد. آخرسر سایت Polygon با منتشر کردن مقاله ای حضور مد بتل رویال در Black Ops 4 رو به حدی جدی و مهم دونست که تیم سازنده واسه رسیدن به ساخت این مد در زمان تعین شده، قید طراحی بخش داستانی رو میزنن.

شایعات زیادی دور و بر Call of Duty: Black Ops 4 شکل گرفتن و آخرسر اکتیویژن طی رویدادی، این بازی رو به صورت رسمی معرفی کرد.

با در نظر گرفتن حرفای سازندگان این عنوان در طول برنامه، بخش چندنفره از عمق بیشتری در مقایسه با قسمتای قبلی کال اون دیوتی بهره میبره. تحت تاثیر موفقیتای عناوینی مثل اوورواچ و Rainbow Six Siege، مبارزات تاکتیکی تر از گذشته دنبال می شن و شما توانایی شخصی سازی عمیقی واسه اسلحه های خودتون در اختیار دارین.

برابر پیش بینیا، بخش بتل رویال هم با نام Blackout در بازی هست. البته هنوز تایید نشده که در Blackout چندنفر همزمان قادر به بازی هستن و سازندگان بازی هم هنوز جواب مشخصی واسه این سوال ندارن.

یکی دیگه از بخشای مهم جدید ترین نسخه کال اون دیوتی، بخش زامبیه. برخلاف روند بخش زامبی کال اون دیوتی در سالای گذشته، در Black Ops 4 می تونین این بخش رو به صورت آفلاین هم کلکشو بکنین.

حالت زامبی بازی در زمان عرضه از سه نقشه پشتیبانی می کنه و در مقایسه با نسخه های قبلی، از عمق بیشتری در بخش گیم پلی و حتی داستانی بهره میبره.

در طول برنامه معرفی از این بازی، حرفی از حالت داستانی زده نشد و همین موضوع، انگار نبود حضور این بخش رو در بلک آپس ۴ رو نوید می داد. ساعاتی بعد دن بایتینگ، مدیر اجرایی Treyarch در مصاحبه با سایت Polygon این موضوع رو رسماً تایید کرد.

به گفته اون، در سالای گذشته به طور مدوام علاقه کاربران به بخش آنلاین نسخه های جور واجور کال اون دیوتی بیشتر شده و تیم Treyarch با در نظر گرفتن بازخوردی که از کاربران نسخه های قبلی سری Black Ops گرفته و جو فعلی صنعت بازیای ویدیویی، تصمیم گرفته ، تنها روی تجربه آنلاین بازی متمرکز شه.

هم اینکه اونا برنامه بلند یه مدت واسه پشتیبانی از این بازی دارن و طبق حرفای بایتینگ، ممکنه پشتیبانی از  Call of Duty: Black Ops 4 بیشتر از یه سال ادامه پیدا کنه.

نسخه های جور واجور کال اون دیوتی سرآمد نوآوری و معرفی المانای جدید در سبک شوتر اول شخص بودن. در سالای پیش، بسیاری دیگه بازیای بزرگ این سبک رو به تقلید از نسخه های جور واجور سری CoD محکوم می کردن. حال سوال اصلی این جا هستش که خود کال اون دیوتی از چه وقتی تصمیم به تقلید از دیگر بازیا گرفت و باید منتظر موند و دید که آخرسر اینجور هدفی به کجا می رسه؟

نظر شما در مورد Call of Duty: Black Ops 4 چیه؟ به چه دلایلی آینده خوب یا بدی رو واسه این عنوان پیش بینی می کنین؟